Sobota 21. júla. Meniny má Daniel

Saxo Bank opäť straší: Vydala "10 šokujúcich predpovedí"

Saxo Bank opäť straší kapitálové trhy málo pravdepodobnými scenármi vývoja. Samotná banka vie, že väčšina jej predpovedí sa nenaplní. Pravdepodobnosť výskytu je síce malá, ale väčšia, než si trh pripúšťa, varujú Dáni. Odvolávajú sa pritom na princíp čiernych labutí. Ani v ich existenciu dlho nikto neveril. Až raz…

Samotná banka chce prinútiť investorov rozmýšľať alternatívnym spôsobom. Ako vysvetľuje hlavný ekonóm Steen Jakobsen: "Naše Šokujúce predpovede vydávame preto, aby sme prinútili investorov rozmýšľať mimo ich komfortnú zónu a pripraviť sa na udalosti, ktoré môžu zmeniť svet. Premýšľať mimo komfortnú zónu je málokedy príjemné, ale na druhú stranu nejde o nič hrozné, čo by sa nedalo zvládnuť. Ak by niektorá z predpovedí vyšla, stal by sa rok 2012 rokom veľkej zmeny. Prajeme si, aby sa naše predpovede ukázali ako mylné, ale to len vtedy, ak budú nahradené niečím lepším, než je súčasná paradigma, ktorou centrálne banky a vlády manipulujú."

Čo sa teda podľa Saxo Bank (ne)stane?

1. Akcie spoločnosti Apple oslabia od maxím z roku 2011 o 50 percent

V roku 2012 bude Apple so svojimi najinovatívnejšími produktmi iPhonom a iPadom na niekoľkých frontoch čeliť konkurencii od firiem ako sú Google, Amazon, Microsoft / Nokia a Samsung. Apple si nedokáže s iOS a iPadom udržať trhový podiel 55 percent (trikrát viac ako Android) resp. 66 percent.

2. EÚ vyhlási počas roka 2012 predĺžené bankové prázdniny

Decembrové zmeny zmlúv o EÚ nebudú stačiť na to, aby vyriešili v EÚ potrebu financovania, najmä v Taliansku. Európska dlhová kríza sa v plnej sile vráti v polovici roka. V dôsledku toho poklesnú akciové trhy v krátkom čase o 25 percent, čo európskych politikov prinúti vyhlásiť bankové prázdniny – na týždeň alebo aj viac dôjde k uzavretiu všetkých európskych búrz a bánk.

3. Do bieleho domu bude zvolený doposiaľ neoznámený kandidát

V roku 1992 dokázal texaský miliardár Ross Perot využiť ekonomickú recesiu a znechutenie verejnosti z amerických politikov a vo voľbách získal 18,9 percenta hlasov. Obama za tri roky priniesol len veľmi málo zmien a celý politický systém v USA vyvoláva dezilúziu. Podmienky pre kandidáta tretej strany neboli nikdy lepšie. Do ringu vstúpi na začiatku roku 2012 niekto so silným programom skutočnej zmeny a v novembri získa v rozhodujúcich voľbách americkej histórie 38 percent hlasov.

4. Austrália spadne do recesie

Áziou a Tichomorím sa bude šíriť efekt spomaľujúceho ázijského obra, ktorý ostatné krajiny uvrhne do recesie. Ak tu niekedy bola krajina závislá na blahobyte Číny, potom to bola Austrália so svojou ťažbou a prírodnými zdrojmi. A ako čínsky dopyt po tomto tovare oslabuje, tiahne Austráliu do recesie, ktorú ešte umocní dlho očakávaný krach trhu s bývaním – pol dekády po zvyšku vyspelého sveta.

5. Basel III a regulácia povedie v Európe k znárodneniu 50 bánk

Začiatkom roku 2012 bude vzrastať tlak na európsky bankový systém, pretože nové kapitálové požiadavky a regulácia prinútia banky rýchlo znižovať zadlženie. Vďaka malému počtu účastníkov na trhu to povedie k prudkým predajom finančných aktív. Celkové zamrznutie európskeho medzibankového trhu prinúti nervóznych sporiteľov k behu na banky, pretože vkladatelia nebudú dôverovať garancii vkladov zo strany nesolventných štátov. Viac ako 50 bánk skončí v štátnych súvahách a niekoľko známych značiek prestane existovať.

6. Švédsko a Nórsko zaujmú namiesto Švajčiarska pozíciu bezpečného prístavu

Ako sme videli na prípade Švajčiarska, zaujať v prostredí centrálnych bánk, ktoré devalvujú svoje meny, pozíciu bezpečného prístavu, môže byť pre ekonomiku danej krajiny rizikom. Kapitálové trhy Švédska i Nórska sú oveľa menšie než švajčiarsky, ale Švajčiari agresívne devalvujú svoju menu a manažéri peňažných fondov hľadajú pre svoj kapitál nový bezpečný prístav. Príliv prostriedkov do vládnych dlhopisov týchto krajín bude tak populárny, že 10-ročné sadzby poklesnú o viac ako 100 bázických bodov pod tradične bezpečné nemecké štátne dlhopisy, tzv. Bundy.

7. Švajčiarska centrálna banka vyhrá a vyženie EURCHF na 1,50

Švajčiarska centrálna banka bude naďalej bojovať proti zhodnocovaniu svojej meny a táto snaha sa v roku 2012 vyplatí. Švajčiarska ekonomika – najmä exportná – bude aj v roku 2012 trpieť vďaka silnému CHF v minulosti. Švajčiarska centrálna banka aj vláda sa budú snažiť zabrániť ďalším škodám, rozšíria existujúce programy a to spolu s negatívnymi úrokovými sadzbami povedie k tak veľkému odlivu kapitálu z krajiny, ako bezpečného prístavu, že spôsobí nárast EURFCHF až na 1,50.

8. USDCNY posilní o 10 percent na 7.00

Stavba ďalších miest duchov pre milióny obyvateľov už nebude prinášať zisk a exportéri budú trpieť vďaka takmer nulovým maržiam v dôsledku posilňujúceho CNY. To Čínu privedie do "recesie", čo v jej prípade znamená 5-6 percentuálny rast HDP. Čínski politici exportérov zachránia, pretože nechajú CNY oproti doláru oslabiť. V prostredí, kde uprostred globálneho klesajúceho rastu a pokračujúcej dlhovej krízy v Eurozóne, majú štatút bezpečného prístavu, pošlú menový pár USDCNY o 10 percent vyššie.

9. Index Baltic Dry vzrastie o 100 percent

Nižšie ceny ropy by mohli v roku 2012 viesť k poklesu prevádzkových výdavkov a tým pádom k rastu indexu Baltic Dry. Očakáva sa, že Brazília a Austrália zvýšia ponuku železnej rudy, čo zníži ceny a zvýši tak dopyt Číny a jej nenásytného priemyslu. Spolu s monetárnou expanziou to povedie k masívnemu nárastu dopytu po železnej rude.

10. Cena pšenice sa v roku 2012 zdvojnásobí

Cena pšenice na CBOT patrila v roku 2011 k plodinám s najhoršou výkonnosťou, no v roku 2012 sa jej cena zdvojnásobí. K rastu prispeje 7 miliárd ľudí na planéte, tlač peňazí idúca na plné obrátky a návrat zlého počasia, vďaka ktorému bude rok 2012 pre poľnohospodárske komodity obtiažny. Najmä cena pšenice porastie silno, pretože špekulatívni investori, ktorí otvorili rekordné krátke pozície, pomôžu tejto komodite znovu zavítať na maximá z roku 2008.

Ilustračné foto: sxc.hu.

Čo očakávate od roku 2012?

View Results

Loading ... Loading ...

2 odpovede na “Saxo Bank opäť straší: Vydala "10 šokujúcich predpovedí"”

  1. Peter Kráľ píše:

    Z minuloročnej predpovede im vyšli len 2.
    Tak som zvedaví ako sa im to podarí teraz, uznávaným analytikom zo Saxo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *