Nedeľa 07. júna. Meniny má Róbert

Saxo Bank publikovalo svoje "šokujúce predpovede": zlato možno poklesne na 870 a v USA zbankrotuje sociálne zabezpečenie

Investície Redakcia 18.12.2009 | 00:20 0 Komentárov

„Desať šokujúcich predpovedí“ Saxo Bank je tradične zaujímavé čítanie. Nie, že by sa mali „nostradamovské“ vízie naozaj naplniť. Saxo Bank to ani netvrdí, nastoľovaním čiernych scenárov chce docieliť, aby boli investori opatrnejší. Prezentované predpovede ponúkame v plnom znení.

Desať šokujúcich tvrdení Saxo Bank je cvičením z identifikácie „čiernych labutí“, ktoré každý rok predkladáme investorom. Teória „čiernych labutí“ sa používa pre vysvetlenie existencie a výskytu neobvyklých udalostí, ktoré je možné iba ťažko predpovedať, ale ktoré majú veľký účinok. Znamená to, že tieto šokujúce tvrdenia sú skôr teoretickým cvičením, než systém predpovedí ako takých. Šance, že sa tieto prognózy naplnia, nie sú vyššie ako 50%.

Analytici Saxo Bank bývavajú zväčša pesimistickejší, ako väčšina priemerných finančných analytikov a čo sa celkového oživenia týka, boli pomerne pesimistickí už od roku 2003. Banka bola presvedčená, že už vtedy nedošlo k dôkladnému očisteniu finančného systému a predpokladala, že nízke sadzby vytvoria prostredie, ktoré bude náchylné k ešte väčším špekuláciám, než bola internetová bublina (bublina dot-com). Bohužiaľ, rok 2008 im už dal za pravdu. Hoci banka v roku 2009 možno vystupovala až príliš na strane medveďov, skutočnosť, že centrálne banky sa v priebehu roku 2009 rozhodli aj naďalej znižovať sadzby, pretože ekonomická aktivita a spotrebiteľské ceny padali stále nižšie, bola v súlade s našou celkovou teóriou.

Saxo Bank sa domnieva, že pre investorov je dôležité vždy sledovať aj tie scenáre, ktoré trh vníma ako menej pravdepodobné. S rovnakou myšlienkou sú inspirované aj tieto odvážne tvrdenia, ktoré sú súčasťou makroekonomického výhľadu Saxo Bank na rok 2010, ktorý bude publikovaný v januári 2010. 

1. Výnosy nemeckých dlhopisov poklesnú na 2,25 %

V dôsledku deflačných tlakov a uvoľnenej menovej politiky poklesnú výnosy nemeckých dlhopisov a iných pevne úročených vládnych inštrumentov, pretože obchodníci s týmito inštrumentmi prestanú veriť „príbehom o zotavení“, ktoré sa dnes šíria naprieč akciovým trhom. Domnievame sa, že do konca roku sa môžu v dôsledku všeobecného úteku za kvalitou, posunúť 10-ročné dlhopisy nemeckej vlády z úrovne 122,6 na 133,3.

2. Index volatility – VIX poklesne na úroveň 14

Trhy vykazujú rovnakú blahosklonnosť k riziku ako v rokoch 2005-2006. Hoci sa VIX obchoduje na nižších úrovniach už od októbra 2008, v budúcnosti by mohol VIX, vzhľadom k obchodovaniu v užšom pásme a poklesu implikovanej volatility opcií, ešte viacej poklesnúť z úrovne 22,32 na 14.

3. CNY (China Yuan Renminbi) devalvuje voči USD o 5 %

Snahy čínskej vlády obmedziť nárast úverov a vyhnúť sa zlým úverom v kombinácii so vznikom niekoľkých bublín, by možno mohli odhaliť nedostatky čínskeho rastu poháňaného investíciami. Masívne nadbytočné kapacity a ekonomický prepad by mohli zohrať rozhodujúcu úlohu pri devalvácii CNY voči USD.

4. Cena zlata poklesne v roku 2010 na 870 USD, avšak do roku 2014 vystúpi na 1 500 USD/uncu

Celkové posilnenie amerického dolára by mohlo zastaviť špekulatívne obchodovanie so zlatom, ktorého sme boli ešte donedávna svedkami. Napriek tomu, že veríme v dlhodobý rast zlata (ktoré sa do piatich rokov môže vyšplhať až na hranicu 1 500 USD/uncu) zdá sa, že tento obchod je až príliš ľahký a láka množstvo hráčov na to, aby bol krátkodobo výnosný. Výrazná korekcia smerom k úrovni 870 USD/uncu by mohla eliminovať špekulantov, ale pritom zachovať dlhodobý rastový trend.

5. Menový pár USDJPY sa bude obchodovať v kurze 110

Napriek tomu, že oslabovanie USD má svoje korene v totálne nezodpovednej fiškálnej a menovej politike veríme, že niekedy v priebehu roku 2010 by sa mohol kurz USD otočiť, pretože dolárové carry trade obchody sú už veľmi dlho prílišnou samozrejmosťou a ľahkou voľbou. Zároveň JPY neodráža ekonomickú realitu Japonska, ktoré zápasí s obrovským zadlžením a starnutím populácie.

6. Rozhnevaná americká verejnosť vytvorí v USA tretiu politickú stranu

Nálady smerujúce proti súčasným vládnym stranám sa v dôsledku záchranných balíčkov a celkového nesúhlasu s obidvoma hlavnými politickými stranami blížia k úrovni z rokov 1994 a 2006. Vzhľadom k túžbe amerických voličov po skutočnej zmene by sa vo voľbách v roku 2010 mohla stať rozhodujúcim faktorom nová, tretia, politická strana.

7. Americký Social Security Trust Fund (fond sociálneho zabezpečenia) zbankrotuje

V podstate nejde o šokujúce tvrdenie, ale skôr o istotu vyplývajúcu z poistno-matematických výpočtov. Škandalózne na tomto tvrdení je iba skutočnosť, že sa odvodmi a príspevkami na sociálne poistenie mrhalo tak dlho.  Rok 2010 bude prvým rokom, kedy výdavky z neexistujúceho fondu budú musieť byť z časti financované zo všeobecného fondu federálnej vlády. To znamená, že rozpočtový trik, v skutočnosti „fond“ bez finančných prostriedkov, bude po prvý krát jasne viditeľný. Časť výdavkov na sociálne zabezpečenie bude musieť byť financovaných z vyšších daní, ďalšími pôžičkami alebo tlačením ďalších peňazí.

8. Cena cukru poklesne o jednu tretinu

Napriek nedávnemu nárastu cien spôsobenému suchom v Indii a nadpriemernými zrážkami v Brazílii, forwardová krivka už naznačuje, že po roku 2011 dôjde k veľkému poklesu. Takže pokiaľ sa počasie v roku 2010 vráti k normálu, stane sa cukor jednou z menej atraktívnych komodít. Naviac, vysoká cena etanolu (ktorá koreluje s dopytom po cukru) prinútila tak Brazíliu, ako aj USA, znížiť podiel etanolu v benzíne o 5 percentuálnych bodov. To znamená nižší dopyt po cukru.

9. Index akcií menších spoločností v Nikkei vzrastie o 50 %

Spoločnosti s nízkou tržnou kapitalizáciou sa v indexe Nikkei držia v poslednej dobe pod priemerom, ale ich fundamentálne ukazovatele naznačujú podstatne lepšie investičné príležitosti, než je tomu pri veľkých firmách. Pri pomere cien akcií k účtovnej hodnote na úrovni iba 0,77 a s iba asi 12% podielom finančných spoločností, nepoznáme žiadny iný index, ktorý by bol tak lacný. Pri pozitívnych údajoch o HDP v roku 2010 by nás tento index mohol príjemne prekvapiť.

10. Prvý krát za 34 rokov bude obchodná bilancia USA kladná

Naposledy bola obchodná bilancia USA kladná počas krátkej doby v roku 1975, po veľkom poklese USD v dôsledku ropnej krízy. USD teraz natoľko oslabil, že môže zase stimulovať americký vývoz a brzdiť dovoz. Obchodná bilancia sa už trochu zlepšila, ale zmena vyžaduje čas a zotrvačnosť. Nemôžeme tak vylúčiť, že by v jednom alebo niekoľkých mesiacoch roku 2010 mohla obchodná bilancia vykázať kladné hodnoty.

Čo je počas krízy najlepšie?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *