Sobota 04. júla. Meniny má Prokop

SBA: Nech bankový odvod stanoví NBS, nie politici

Bankový sektor odvedie štátu v budúcom roku okrem daní aj viac ako 80 miliónov eur prostredníctvom špeciálneho odvodu. Namiesto pôvodných 0,2% z vybraných pasív ho vláda zvýšila až na 0,4%. V skrátenom legislatívnom konaní o ňom poslanci rozhodnú už dnes. Banky by boli radšej, keby jeho o výške nerozhodovali politici, ale centrálna banka.

Poslanci už včera odsúhlasili, že o bankovom odvode budú rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Pôvodne navrhovaný odvod vo výške 0,2% z vybraných pasív (nepoistených vkladov) zvýšila vláda pomerne rýchlo a nečakane, má zaplátať dieru v štátnom rozpočte. Podľa predkladacej je úlohou odvodu: „zabezpečiť, aby finančný sektor primerane prispieval k financovaniu nákladov na riešenie finančných kríz, a aby sa tak odstránilo spoliehanie sa na finančné prostriedky daňových poplatníkov. Za účelom čo najskoršieho zavedenia mechanizmov podieľania sa vybraných finančných inštitúcií na nákladoch kríz a ochrany stability finančného systému sa navrhuje zaviesť odvody od 1. januára 2012.“

Vláda pritom predpokladá „čiastočné zníženie ziskovosti bankového sektora, ktoré je sprievodným javom vytvorenia mechanizmu podieľania sa týchto finančných inštitúcií na nákladoch budúcich finančných kríz v bankovom sektore.“

Slovenská banková asociácia upozorňuje, že dopady budú výraznejšie a nezasiahnu len banky, ale aj ich klientov. Odvod zníži ziskovosť sektora a negatívne tak ovplyvní schopnosť bánk vytvárať kapitál, čo je rizikom najmä v období zhoršenia ekonomického prostredia, upozorňuje prezident SBA Igor Vida.

Navrhovaná sadzba bankového odvodu bude počítaná ako 0,4% z bankových pasív očistených o vlastné imanie a poistené vklady. I. Vida predpokladá, že banky nebudú môcť preniesť celý odvod do zníženého úročenia podnikateľských vkladov. Firmy by zrejme reagovali presunutím svojich prostriedkov do okolitých štátov s nižšou sadzbou odvodu. Slovenský bankový odvod je totiž po Maďarsku v Európe druhý najvyšší. Banky tak novú „daň“ zrejme rozpočítajú do ceny všetkých svojich služieb.

Základné sadzby bankových odvodov v krajinách s podobným základom odvodu Ročný príjem z odvodu k bilančnej sume sektora

Slovenská banková asociácia pripomína, že záťaž bankového sektora lepšie vystihuje pomer odvedenej sumy k bilančnej sume. Bankári by boli radšej, ak by výšku sadzby určovala Národná banka Slovenska po dohode s ministerstvom financií, s ohľadom na očakávanú finančnú situáciu.

Potrebe zavádzať „špeciálnu daň“ bankári nerozumejú, keďže štát tunajší bankový sektor od vypuknutia krízy v roku 2008 zachraňovať nemusel.

Prečítajte si

I. Vida z SBA pripomína, že bankový odvod je nespravodlivý aj preto, že zasahuje len jeden podnikateľský sektor. Rozpočtový deficit by vláda podľa neho mala znížiť úsporami vo výdavkoch. Ak už treba zvyšovať daňové príjmy, tak radšej zvýšením sadzby DPH. Je to spravodlivejšie, keďže to zasiahne každého v závislosti od jeho spotreby.

Opozícia bankovú daň podporuje

Opozičný SMER – SD víta ambíciu vlády zaviesť bankový odvod, v rámci parlamentnej diskusie zrejme navrhne jeho ďalšie zvýšenie až na 0,75% pasív. Bankári upozorňujú, že v takom prípade by bol slovenský odvod najvyšší v Európe a negatívne by ovplyvnil nielen bankový sektora, ale najmä jeho schopnosť financovať podnikateľský sektor. 

Súhlasíte s bankovými odvodmi?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *