Nedeľa 16. júna. Meniny má Blanka

Scenáre, ktoré by mohli šokovať finančný svet v roku 2019

predpovede

Finančné trhy v druhej polovici roka mali jeden spoločný menovateľ. Nepredvídané otrasy, striedané krátkym oživením, po ktorom nasledoval ešte väčší pád. Aké udalosti by mohli trhy negatívne ovplyvniť trhy v budúcom roku?

“Myslíme si, že rok 2019 bude znamenať odklon z doterajšej cesty. Dostávame sa na koniec etapy hromadenia nového dlhu a na budúci rok budeme doplácať za všetky naše predchádzajúce chybné kroky,” uvádza Saxo Bank. Vydala preto zoznam desiatich šokujúcich predpovedí, ktoré, ak by k nim došlo, by spôsobili zásadné otrasy svetovou ekonomikou a finančnými trhmi.

Banka však dodáva, že šokujúce predpovede nepredstavujú oficiálne trhové prognózy Saxo Bank. Ide o varovanie pred možným nesprávnym ohodnotením investičného rizika. Predpovede preto predstavujú sériu nepravdepodobných, a podhodnotených udalostí, ktoré, ak by sa uskutočnili, mohli by na finančných trhoch vyvolať vlnu paniky.

„Šokujúce predpovede publikujeme už viac ako desať rokov. Myslíme si, že tohtoročný zoznam je fascinujúci a zároveň natoľko šokujúci, že prinúti investorov začať premýšľať inak ako ostatní,“ hovorí hlavný ekonóm Saxo Bank, Steen Jakobsen.

1. ECB sa vráti k výkupu dlhopisov

V roku 2019 môžeme byť svedkami neudržateľného nárastu verejného dlhu, populistickej revolty, rastu úrokových sadzieb, zníženia likvidity, utesňovania menovej politiky, či postupného otvorenia európskej diskusie o tom, ako postupovať v prípade novej krízy.

Nákaza plynúca z Talianska môže ochromiť európske banky, ako aj celú EÚ, ktorá sa kvôli tomu môže dostať do recesie. ECB v reakcii môže spustiť program TLTRO (cielené dlhodobé refinančné operácie) s cieľom predísť veľkým škodám, avšak ani to nemusí stačiť. Nákaza sa môže rozšíriť do Francúzska a politici si uvedomia, že EÚ stojí nad priepasťou.

Nemecko a zvyšok jadra Európy odmietajú rozdelenie EÚ a preto nebudú mať inú možnosť ako sa vrátiť späť k výkupu dlhopisov. Hospodárska a menová únia rozšíri mandát ECB na krytie dlhu nad zadlženie nad 50 percent HDP tlačou peňazí, či výkupom dlhopisov. Zvyšok bude garantovať emisiou eurodlhopisov. EÚ zároveň zruší kontroverzné ciele Paktu rastu a stability. Nové fiškálne pravidlá umožnia deficit do troch percent HDP preniesť na ostatné krajiny eurozóny. Dlh nad týmto prahom bude pod priamou kontrolou Európskej komisie.

2. Apple bude financovať spoločnosť Tesla

Spoločnosť Apple by si na budúci rok mohla uvedomiť, že ak chce byť ešte väčšou súčasťou životov svojich užívateľov, ďalším krokom je automobilový sektor. Autá sú totiž stále viac digitálne prepojené. Koniec koncov, aj sám Steve Jobs na sklonku života poukázal na to, že aby spoločnosť mohla byť veľká, musí niekedy bezhlavo investovať, čím sa vyhnne nasýtenému trhu a stagnácii.

S ohľadom na to, že Tesla potrebuje väčšiu finančnú stabilitu a Apple chce rozšíriť ekosystém o autá oveľa viac, ako len prostredníctvom aplikácie Apple CarPlay, dôjde k investícií Apple investuje do spoločnosti Tesla, čo jej zabezpečí finančné zdroje a prémiu 40 percent z hodnoty akcií, čím sa cena dostane na 520 dolárov – oveľa viac ako dokázal pochybný a kritizovaný tweet Elona Muska.

3. D. Trump oznámi J. Powellovi: „máš padáka“

Na decembrovom zasadnutí Fedu presadí guvernér Fedu, Jerome Powell, zvýšenie úrokových sadzieb len s krehkou väčšinou. Americká ekonomika a americké akcie zažijú v reakcii na to v prvom kvartáli 2019 dramatický pád.

Počas letných mesiacov, keď sú americké akcie v hlbokom útlme a výnosová krivka USA sa dostane do úplnej inverzie, vyhodí rozhnevaný Donald Trump guvernéra Jeroma Powella a za jeho nástupcu vymenuje prezidenta pobočky Fedu v Minnesote, Neela Kashkariho. Ten totiž doteraz zastával výhradne holubičí postoj, teda v prospech znižovania sadzieb a bol tak kritikom sprísňovania menovej politiky USA.

Nový guvernér bude zároveň menej rezistentný voči pokusom manipulovať Fedom pre potešenie vládnej strany, preto ho čoskoro začnú nazývať ako „Skvelý pomocník“, čo D. Trump využije aj pri prezidentských voľbám v roku 2020. N. Kashkari sľúbi prezidentovi kúpiť dlhopisy v hodnote päť biliónov dolárov s nulovým úrokom a nekonečnou splatnosťou, čo prezidentovi umožní financovať nové a „prekrásne“ infraštruktúrne projekty, čím sa spojené štáty vrátia na cestu silného hospodárskeho rastu z obdobia pred finančnou krízou.

Inflácia dosiahne šesť percent, hoci plán bol iba tri percentá a politika Fedu ráta stále len s jedným percentom. Budeme svedkami neuveriteľného znižovania zadlženosti, no prostredníctvom finančnej represie a na úkor spotrebiteľov.

4. Novým britským premiérom sa stane J. Corbyn

Labouristická strana vyhráva voľby a vymenuje Jeremyho Corbyna za nového premiéra. Ten sľúbi komplexné kompromisné reformy ako aj druhé referendum o „brexite“. Vďaka svojej popularite a silnej väčšine v parlamente sa Corbynova labouristická vláda pustí do rozsiahlej kampane v štýle polovice 20-teho storočia s cieľom vykoreniť sociálnu nerovnosť v Spojenom kráľovstve.

Nový kabinet zavedie nové zdroje daňových príjmov. Ide napríklad prísne progresívnu daň z nehnuteľností zameranú najmä na bohatých. Vláda navyše požiada centrálnu banku o pomoc formou nového „ľudového kvantitatívneho uvoľňovania“ . Ďalším opatrením bude univerzálny základný príjem.

Verejnoprospešné služby a železnice budú znárodnené a fiškálny deficit porastie na percent percent HDP. Inflácia prudko vyrastie, nové investície do podnikania vymiznú a zahraniční obyvatelia utečú z krajiny spolu so svojím značným majetkom.

Britská libra v dôsledku dvojitého deficitu a nedostatku podnikateľských investícií, ako aj stále nedoriešených otázok okolo brexitu, skolabuje. Z úrovne 1.30 voči doláru, kde strávila takmer celý druhý polrok tohto roka, spadne až na paritu, čo bude predstavovať 20 percentný pokles. Americký dolár tak bude prvý krát na rovnakej úrovni libry.

5. Kríza na trhu korporátnych dlhopisov. Po GE nasleduje Netflix

Rok 2019 bude možno rokom dominového pádu v oblasti korporátnych dlhopisov. Všetko odštartuje spoločnosť General Electric, ktorá stratí svoju dôveryhodnosť na úverových trhoch. Investori totiž podľahnú panike v dôsledku záväzkov tejto spoločnosti v hodnote 100 miliárd dolárov z minulých rokov a to zároveň v čase, keď firma predpokladá zhoršenie tvorby cash-flow.

Nákaza sa rozšíri aj na spoločnosť Netflix, kde bude investorov tiež znepokojovať vysoké zadlženie. Čistý dlh spoločnosti Netflix voči EBIDTA, po zarátaní kapitálových výdajov, dosiahne 3,4 . Absolútna hodnota dlhu stúpne na viac ako 10 miliárd dolárov. Náklady na financovanie spoločnosti Netflix sa zdvojnásobia, čo spomalí tvorbu nového obsahu a negatívne ovplyvní aj cenu akcií.

Aby toho nebolo málo, v roku 2019 do odvetvia video-streamingu vstúpi spoločnosť Disney, čo ešte viac spomalí rast Netflixu. Negatívna reťazová reakcia na trhu korporátnych dlhopisov vyvolá všeobecnú neistotu. Dôsledkom toho bude výpredaj zo strany ETF fondov, ktoré sa budú sťahovať z dlhopisového trhu. Tento „čierny deň“ sa stane prvým varovaním v sektore pasívnych investícií, ktorý počas turbulentných období reaguje na zmeny vždy negatívne.

6. Austrália znárodní štyri veľké banky a spustí záchranný program

Odvetvie nehnuteľností sa v roku 2019 dostane v Austrálii do veľkých problémov, ktoré spôsobí pokles poskytovania úverov. Následkom zasadania Kráľovskej komisie bude totiž zmrazená úverová činnosť bánk. Banky budú nútene aj ďalej uťahovať kohútiky poskytovania úverov.

Austrália následne po prvýkrát za 27 rokov spadne do recesie, pretože pokles cien nehnuteľností zničí bohatstvo domácností a spotrebiteľské výdavky. Klesne aj HDP. Prasknutie bubliny s nevymožiteľnými dlhmi zníži marže a zisky bánk.

Straty bánk sú až príliš veľké na to, aby ich pokryli banky samé. Budú preto od austrálskej centrálnej banky RBA vyžadovať záchranné opatrenia, možno až rekapitalizáciu a sekuritizáciu hypoték.

7. Nemecko upadne do recesie

Nemecko bolo svetovým lídrom pre celé desaťročia, avšak v roku 2019 sa mu nebude dariť dostatočne využiť svoje moderné technológie. Korunným klenotom nemeckej ekonomiky, tvoriacim 14 percent HDP krajiny, je automobilový priemysel. Ten má byť motorom s novým veľkým míľnikom – 100 miliónov predaných automobilov v tomto roku. Nakoniec sa však automobilkám podarií predať len 81 miliónov aut, čo je len o dve percentá viac ako v roku 2017, a znamená to koniec dlhodobého trendu vysokých rastov (o 5 až 10 % ročne) pokračujúceho od roku 2000.

Do roku 2040 by mali 55 percent všetkých nových predajov automobilov a 33 percent všetkých áut v uliciach, predstavovať elektromobily. Nemecko sa však len začína transformovať na tento nový trend. Oproti konkurencii je roky pozadu.

V roku 2019 budú vrcholiť antiglobalizačné nálady. Krajiny sa preto zamerajú na svoje domáce trhy, znižovanie nákladov, produkciu, lepšie využitie „big data“ a znižovanie uhlíkovej stopy, teda presný opak toho, čo bolo pre Nemecko prínosné od roku 1980. Na základe týchto dôvodov Nemecko v treťom kvartáli 2019 upadne do recesie.

8. Slnečná búrka spôsobí chaos a škody vo výške dvoch biliónov dolárov

Život na zemi existuje vďaka stabilnej energii, ktorú dodáva Slnko. To však nie je vždy pokojnou a dobrou guľou horiaceho vodíka. Astronómovia dobre vedia, že slnko je neustále sa variaci sa kotol plný aktivity, ktorý dokáže vyprodukovať neuveriteľnú silu vo forme solárnych erupcií. Tie sú pre nás tým najhorším možným scenárom, pretože predstavujú výbuch skutočného materiálu a radiácie vo forme výronu koronárnej hmoty.

V roku 2019, keď sa na plné obrátky naštartuje 25. slnečný cyklus, zem nebude mať dosť šťastia a slnečná búrka zasiahne aj západnú pologuľu. Väčšina satelitov bude vyradených z prevádzky, čo spôsobí v našom svete, ktorý je závislý od GPS, neopísateľný chaos. GPS poháňa vzdušnú a pozemnú prepravu. Hrozí, že erupcia odstaví od elektrickú infraštruktúru.

Aký bude účet za spôsobené škody? Približne dva bilióny dolárov, čo je asi o 20 percent menšia škoda v porovnaní s tým najhorším scenárom, ktorý odhaduje štúdia zaisťovne Lloyds o potenciálnych finančných rizikách slnečných búrok, publikovaná v roku 2013.

9. Prudké oteplenie klímy donúti vlády k zavedeniu celosvetovej dane z dopravy

Svet bude aj naďalej trápiť nepriaznivé počasie. Európa opäť zažije extrémne horúce leto, čo spôsobí paniku po mestách po celom svete. Doteraz mal letecký a lodný priemysel významné daňové privilégiá, to sa však zmení, keď tieto odvetvia budú predmetom novej globálnej dane z dopravy. Zavedie sa svetová daň na leteckú prepravu a daň z tonáže v lodnej doprave, ktorej hodnota bude prepojená na emisie uhlíka.

Nový daňový poplatok bude stanovený na 50 dolárov za tonu emisií CO2, čo v porovnaní s predchádzajúcim návrhmi predstavuje dvojnásobné navýšenie a výrazne to prevyšuje aj úroveň 15 eur za tonu platnú v tomto roku. Nová daň zvýši cenu leteniek a námornej prepravy, pretože dopravné firmy prenesú vyššie náklady na spotrebiteľov.

USA a Čína už v minulosti spochybnili daň z palív v leteckej doprave, odvolávajúc sa na Chicagský dohovor o medzinárodnom civilnom letectve z roku 1944. Čína však zmení svoj postoj ako prirodzený krok v boji proti znečisteniu, čo prinúti zmeniť svoj názor aj USA. Bude tak prijatá celosvetová daň z leteckej a námornej dopravy. Akcie spojené s turizmom, leteckými spoločnosťami a lodnou dopravou sa ponoria do neistoty a budú dosahovať nižší rast.

10. MMF a Svetová banka sa rozhodnú prestať s hodnotením krajín podľa HDP

Na jarnom stretnutí MMF a Svetovej banky dôjde k prekvapivému oznámeniu. Hlavné ekonómky Pinelopi Goldberg a Gita Gopinath oznámia svoj zámer zastaviť meranie HDP krajín. Budú tvrdiť, že úroveň HDP nedostatočne odráža skutočný vplyv nízkonákladových služieb založených na technológiách a tento ukazovateľ nezohľadňuje environmentálne otázky, čo dokazujú hrozivé dôsledky znečistenia na ľudské zdravie a zhoršenie životného prostredie v Indii a po celom svete.

Produktivita je bez pochýb jedným z najpopulárnejších, ale najmenej chápaných výrazov v ekonómii. Jednoducho povedané, definuje ju výkon za odpracovanú hodinu. V skutočnom svete je však produktivita oveľa zložitejším pojmom. V skutočnosti sa dá považovať za najväčší determinant životnej úrovne v čase. Ak sa krajina snaží zlepšiť šťastie a zdravie ľudí, musí produkovať na pracovníka väčší výkon ako v minulosti. Toto bezprecedentné rozhodnutie MMF a Svetovej banky tiež symbolizuje prechod od éry centrálnych bánk, ktoré sa stali v časoch po globálnej finančnej kríze synonymom kolapsu globálnej produktivity.

Ako vyšli šokujúce predpovede Saxo Bank v tomto roku?

Saxo Bank publikuje šokujúce predpovede už viac ako dekádu. Hoci ide viac o snahu upriamiť pozornosť na možné riziká, ako o reálne prognózy, z času na čas sa tieto vízie naplnia. Minulý rok tak banke sčasti alebo úplne vyšlo šesť predpovedí.

1. FED stratí nezávislosť a taktovku preberá ministerstvo financií USA

Prognóza: Slabá ekonomika, vyššie úrokové sadzby a inflácia nechajú FED chladným a bez reakcie. Centrálna banka sa preto stane obetným baránkom za slabý výkon ekonomiky, turbulencie na dlhopisových trhoch a zhoršujúcu sa nerovnosť. Ministerstvo financií následne preberie núdzové právomoci od FEDu a prinúti ho znížiť výnosy vládnych dlhopisov na 2,5.

Realita: Desaťročné americké dlhopisy sa v novembri obchodovali s výnosom okolo 2,8 percenta. Fed však svoju nezávislosť nestratil. Predseda centrálnej banky Jerome Powell však čelil verbálnym útokom zo strany Donalda Trumpa, čo nezávislosť banky podkopalo.

2. Japonská centrálna banka bude nútená upustiť od kontroly

Prognóza: Vzhľadom k tomu, že inflácia stúpa, zvýšia sa aj výnosy, a výsledkom bude obrovský pokles hodnoty jenu. Centrálna banka sa preto uchýli k opatreniam v štýle kvantitatívneho uvoľňovania, avšak až vtedy, keď menový pár USDJPY dosiahne hodnotu 150. Potom okamžite devalvuje na hodnotu 100.

Realita: Kurz JPY/USD sa dostal k hodnote 115. Následne zamieril nadol. Prognóza sa nenaplnila.

3. Čína vydáva Petro-Renminbi

Prognóza: Čína je s veľkým náskokom najväčším dovozcom ropy na svete a mnohé producentské krajiny nesmierne teší, že sa ropa začne obchodovať v čínskom juane. Vďaka slabnúcej sile a dosahu USA, a vzhľadom na úspech komoditných futures denominovaných v CNY, je rozhodnutie Shanghai International Energy Exchange o spustení obchodovania s ropou v juanoch veľkým úspechom. Zavedenie petro-juanu navýši aj hodnotu čínskej meny CNY, ktorá posilní voči doláru o desať percent, pričom hodnota USDCNY po prvýkrát klesne pod 6,0.

Realita: Kontrakty na ropu sa začali obchodovať v čínskej mene. K posilneniu jüanu ale nedošlo. Na jar sa síce mena ešte obchodovala za kurz 6,28 k USD, v druhej polovici však došlo k oslabeniu až k hodnote sedem. Prognóza sa naplnila sčasti.

4. Akciové trhy sa zrútia, volatilita exploduje

Prognóza: Dôjde ku katastrofálnemu poklesu indexu S&P 500, ktorého hodnota spadne, v rámci rýchleho jednorazového poklesu, až o 25 percent a pripomenie tak rok 1987. Celý objem prostriedkov fondov špekulujúcich na pokles volatility sa v okamihu vyparí a dovtedy neznámy obchodník, ktorý špekuloval na rast volatility a dosiahol 1000 percentný zisk, sa okamžite stáva legendou.

Realita: Na trhy sa tento rok volatilita naozaj vrátila. V skutočnosti však nie v tak extrémnej podobe, ako hovorila prognóza. Po februárovom prepade trhov stúpol index VIX na hodnotu 37, počas roka sa pohyboval zhruba pod hodnotou 15 a koncom roka sa opäť vyšplhal na 36, čo však zďaleka nezodpovedá katastrofickému rozmeru predpovede. Index S&P 500 klesal, ako analytici predpovedali, zďaleka však v rozmere 25 percent denne, ale len o niekoľko percent.  Prognóza sa tak nenaplnila.

5. Americkí voliči zamieria vo voľbách do senátu výrazne doľava

Prognóza: Demografické zmeny v USA, kde skupina ľudí tzv. mileniálov už predstavuje väčšiu kohortu ako povojnový baby-boomers, budú mať dramatický dopad na tamojšiu politiku. Všeobecný odpor mladej generácie s osobou Donalda Trumpa, vzrastajúca  nerovnosť, ktorú ešte viac zvýši cynická daňová reforma z dielne republikánov, a demokratický kandidáti, ktorí nemajú obavy zo spojenia s populistickým štýlom politiky Bernieho Sandersa, naženú do volebných miestností v novembri davy ľudí.

Demokrati odklonia debatu od daňovej reformy smerom k fiškálnym stimulom v prospech más. Skutočný populizmus znamená minúť všetko, čo máme. Zahŕňa to rozpočtové stimuly, a zatratenie méty nízkeho deficitu. Výnos na pokladničných poukážkach so splatnosťou na 30 rokov prekročí päť percent.

Realita: Vo jesenných voľbách sa skutočne podarilo ľavicovým demokratom získať väčšinu v Snemovňu. To však neplatí v Senáte. Americká politická scéna je tak viac vyvážená, na extrémne naklonená naľavo, či napravo. Prognóza sa však naplnila v tom, že v krajine zavládol populizmus. Po daňových škrtoch, sa hovorí o fiškálnych výdavkoch a deficit sa stratil z hľadáčika pozornosti verejnosti. Prognóza sa naplnila sčasti.

6. Rakúsko-Uhorská monarchia ohrozí EÚ

Prognóza: Rozdelenie členov EÚ na staré jadro a stále viac skeptickejších nových členov sa v roku 2018 ešte viac zvýrazní. Po prvý krát od roku 1951 sa politické centrum Európy presunie od spojenectva Nemecka a Francúzska k strednej a východnej Európe. Nebude trvať dlho a zablokovanie európskych inštitúcií začne znepokojovať aj finančné trhy. Po dosiahnutí vrcholu sa euro v závere roka 2018 dramaticky oslabí smerom k parite k doláru.

Realita: Prognóza sa neplanila v tom, že by sa politická moc EÚ mala presunúť do strednej a východnej Európy. Hoci by to nášmu regiónu lichotilo, svoju váhu pri rozhodovaní európskych inštitúcií neposilnil. Naopak Francúzsko ťaží z odchodu Veľkej Británie z únie a politických problémoch v Nemecku a svoje postavenie posiľnilo.

Prognóza sa však sčasti naplnila v tom, že k proti imigrantskej vlne sa pripojili ďalšie štáty. Najmä Taliansko a Rakúsko.

7. Bitcoin budú trhať vlci

Prognóza: Bitcoin stúpne počas tohto roku až na hodnotu 60 tisíc dolárov a jeho trhová kapitalizácia presiahne jeden bilión. Budú ho hnať najmä futures kontrakty investorov a fondov, ktorí sa cítia oveľa komfortnejšie na derivátových trhoch, ako na burzách s kryptomenami. Následne však Bitcoin zmení svoje smerovanie. Rusko a Čína sa totiž stiahnu z trhov. Dokonca zakážu využívať neschválené kryptomeny. Po obrovskom raste tak bitcoin skolabuje na úroveň blízko produkčných nákladov, teda na zhruba tisíc dolárov.

Realita: Bitcoin už po svojom vrchole koncom minulého roka ďalšie rekordy nezaznamenal. Nedosiahol teda hodnotu 60 tis. dolárov. Pravdou však je, že smeruje nadol blízko svojich produkčných nákladov. V polovici decembra sa obchodoval za zhruba 3 100 dolárov. Prognóza sa naplnila sčasti.

8. Juhoafrická jar umožní rozkvitnúť Južnej Afrike

Prognóza: V roku 2018 sa vlna demokratických reforiem rozšíri naprieč subsaharskou Afrikou. Vynútená rezignácia dlhoročného prezidenta Zimbabwe, Roberta Mugabeho, spustí vlnu politických zmien aj v ostatných krajinách kontinentu. V Južnej Afrike bude nútený odísť Jacob Zuma, v Kongu bude Joseph Kabila čeliť bezprecedentným demonštráciám, ktoré ho vyženú z krajiny.

Zo situácie najviac vyťaží Južná Afrika, ktorej rand sa stane miláčikom investorov orientujúcich sa na rozvíjajúce sa trhy, s výnosom plus 30 percent oproti menám G3. Poskytne to impulz k silnému rastu v krajine, ale aj v ekonomikách regiónu, ktoré sú naviazané na Južnú Afriku.

Realita: Prezident Jacob Zuma skutočne začiatkom tohto roka odstúpil. V Kongu však k zmene nedošlo a Joseph Kabila je naďalej v úrade. K oživeniu juhoafrického finančného trhu nedošlo. Prognóza sa naplnila sčasti.

9. Tencent prekoná Apple a stane sa najhodnotnejšou firmou sveta

Prognóza: V roku 2018 nechá Tencent ostatných gigantov vo svojom tieni s rastom už dnes hodnotných akcií o ďalších sto percent. V trhovej kapitalizácii v hodnote viac ako bilión dolárov, tak preberie líderstvo americkému Applu.

Realita: Spoločnosť Tencent svoj tieň neprekonala. Jej akcie takmer počas celého roka klesali. Len koncom roka došlo k miernemu oživeniu. Koncom decembra trhová kapitalizácia dosahuje 374 mld. dolárov, čo je na míle vzdialené prekonaniu hodnoty spoločnosti Apple. Tá síce svoje svetové prvenstvo neudržala, ale jej kapitalizácia predstavuje 741 mld. dolárov. Svetovo najväčšou firmou je Microsoft s hodnotou 777 mld. dolárov. Prognóza sa neplnila.

10. Je čas na skutočnú emancipáciu

Prognóza: Prichádza zmena v postavení žien. Nie však preto, že je to spravodlivé, alebo z čisto praktických dôvodov. Lepšie využitie potenciálu žien totiž bude poslednou možnosťou, ako rásť aj napriek stagnujúcej populácii, nízkej produktivite a starnúcej ekonomike. V roku 2018 sa šovinistické pánske kluby otrasú vo svojich základoch a ženy do konca roka obsadia 60 vedúcich pozícií vo firmách z Fortune 500.

Realita: Prevrat žien vo vedení firiem sa nekonal. Medzi lídrami 500 spoločností z rebríčka Fortune 500 je len 24 žien, čo je 4,8 percenta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *