Nedeľa 29. novembra. Meniny má Vratko

Šéfka ECB nenaplnila očakávania. Neintervenovala za slabšie euro

ECB

Európska centrálna banka na včerajšom zasadnutí sklamala investorov. Šéfka ECB Christine Lagardová nenaznačila žiadne ďalšie uvoľňovanie menovej politiky. Dostatočnú pozornosť nevenovala ani silnému euru, ani zápornej inflácii.

Od zasadnutia ECB mali ekonómovia veľké očakávania. V európskej ekonomike sa totiž začali objavovať negatívne signály a čakalo sa, že to bude ECB riešiť. Prvým prejavom nepriaznivého vývoja je rast kurzu eura voči doláru. Ten je aktuálne najvyšší od jari roku 2018. Len od začiatku júla posilnilo euro voči doláru o päť percent.

Silné euro znamená zdraženie európskej produkcie na zahraničných trhoch a na druhej strane zlacnenie dovozu do eurozóny. Na základe výpočtov spoločnosti Goldman Sachs sa doterajšie zhodnotenie eura môže prejaviť v nižšom hospodárskom raste o približne štvrť percentuálneho bodu ročne počas nasledujúcich dvoch rokov.

Silné euro sa premieta do ďalšieho problému, ktorého riešenie sa od zasadnutia ECB očakávalo. Je ním záporná inflácia. Rast cien v eurozóne za august spadol do negatívneho teritória. Pokles cien o 0,2 percenta bol nepríjemným prekvapením. Je to najhorší výsledok od roku 2001.

Očakávania verbálnej intervencie

„Tieto čísla pravdepodobne ovplyvnia najbližšie zasadnutie ECB. Rada guvernérov bude musieť upraviť svoju politiku smerom k ešte viac dostupnej hotovosti v európskom finančnom systéme,“ uviedol pár dní pred zasadnutím ECB analytik Saxo Bank, Christopher Dembik.

„Je pravdepodobné, že veľká časť štvrtkovej tlačovej konferencie sa bude venovať výmennému kurzu eura. Súčasná úroveň kurzu je pre európsku ekonomiku nepríjemne vysoká. So zápornou infláciou si ECB nemôže dovoliť, aby sa hodnota eura ďalej zvyšovala a prekročila psychologickú hranicu 1,20 voči doláru,“ naznačil. Dodal však, že na tomto zasadnutí ešte nečaká konkrétne zmeny v nastavení menovej politiky. „V tejto chvíli by na zníženie hodnoty eura mala stačiť verbálna intervencia,“ dodal.

„Čakáme, že Christine Lagardeová ako povinné minimum doručí trhom extrémne holubičí prejav a pripraví investorov na to, že v decembri dôjde k ďalšiemu uvoľneniu menovej politiky. Mohla by zároveň zdôrazniť, že na možnostiach ďalšieho uvoľnenia menovej politiky už pracujú príslušné výbory v ECB,“ uviedol Jan Bureš, hlavný ekonóm Patria Finance.

Ch. Lagardová problémy prehliadla

Tieto očakávania sa však nenaplnili. Šéfka ECB venovala problémom európskej ekonomiky počas jej prejavu len veľmi malú pozornosť. „Rada guvernérov diskutovala o zhodnotení eura, no ako iste viete, cieľom našej politiky nie je kurz eura,“ uviedla. Dodala len, že vývoj kurzu bude banka v budúcnosti „starostlivo sledovať“.

Menový analytik Saxo Bank, John Hardy vysvetľuje, že euro doteraz posilňovalo aj vďaka špekulatívnym nákupom. Očakával preto, že po verbálnej intervencii guvernérky euro poklesne na 1,15 EUR/USD. Keďže však na tlačovej konferencii prebehol pravý opak, kurz eura voči doláru počas príhovoru šéfky banky posilnil na 1,19.

Je čas na akciu…

Nastavenie menovej politiky ECB podľa očakávania nezmenila. Rada guvernérov ponechala kľúčovú sadzbu na nule, depozitnú sadzbu na mínus 0,50 percente a sadzbu jednodňových refinančných operácií na 0,25 percente.

„Situácia volá po novej akcii, po nových opatreniach,“ nabáda J. Bureš. ECB má podľa neho dve možnosti. Buď zníženie sadzieb, alebo objemnejší nákup aktív. „Aj keď na príliš silné euro by pravdepodobne viac zabralo ďalšie zníženie sadzieb, ECB tu má minimálny manévrovací priestor. Pravdepodobnejšie je teda zväčšenie nákupu aktív,“ predpovedá.

Podľa Ch. Dembika centrálna banka navýši pandemický program nákupu aktív zo súčasného 1,35 bilióna eur o ďalších 500 miliárd. K podobnému navýšeniu o 600 miliárd došlo v júni. Ekonóm Patria Finance okrem toho predpokladá zväčšenie objemu pravidelného programu výkupu dlhopisov z dnešných 20 na 40 miliárd eur mesačne. K navýšeniu by mohlo dôjsť na decembrovom zasadnutí ECB.

Zlepšujúca sa ekonomika

Ch. Lagardová sa včera pochvalne vyjadrila aj k ekonomickému vývoju v eurozóne. Domáci dopyt sa podľa nej oživil z krízových miním, aj keď stále sú tu obavy spotrebiteľov a firiem z dlhodobých investícií.

Banka preto zlepšila výhľad pre vývoj HDP v tomto roku. Ekonomika eurozóny by mala klesnúť o osem percent, kým pri júnovej prognóze sa počítalo s poklesom o 8,7 percenta. Na budúci rok by oživenie malo priniesť rasť o päť percent. Optimistická prognóza ešte viac povzbudila investorov špekulujúcich na rast kurzu eura.

Jedna odpoveď na “Šéfka ECB nenaplnila očakávania. Neintervenovala za slabšie euro”

  1. investor píše:

    Netreba zabúdať, že silné euro, nie je len zásluhou Európy, ale aj slabou stránkou USA. Doláru sa nedarí a tak to bude asi až do volieb.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial