Streda 30. septembra. Meniny má Jarolím

Seniori chcú žiť aktívne a podľa toho si vyberajú i svoje finančné produkty

Životný štýl seniorov sa v ostatných rokoch výrazne zmenil. Už to nie sú len pasívni starčekovia vyčkávajúci na poštárku. Chcú svoju penziu prežiť aktívne a s tým je spojené aj využívanie finančných služieb. Pozreli sme sa preto na to, ktoré z nich môžu byť pre generáciu seniorov relevantné.

Zatiaľ čo kedysi sa ľudia už vo veku 55 považovali za „starých“, dnes väčšina z nich žije aktívnym životom. Cestuje, objavuje, užíva sa života. A nielen to. Mnohí si robia odvážne plány do budúcnosti. Týka sa to aj ich bývania.

Novej situácii sa postupne prispôsobujú aj finančné inštitúcie. Niektoré sa seniorom snažia vyjsť v ústrety a rešpektujú ich ako významných klientov.

Úvery spojené s bývaním

Seniori sa často túžia presťahovať z rušných častí mesta do pokojných štvrtí alebo často i na vidiek. Ich ďalšou častou potrebou súvisiacou s bývaním je rekonštrukcia. Aktivitu seniorov v oblasti bývania dokazujú aj prieskumy.

„Ľudia vo veku 55 a viac rokov v súčasnosti využívajú častejšie úvery na bývanie, na rekonštrukciu alebo vybavenie domácnosti oproti tej istej vekovej skupine spred desiatich rokov,“ hovorí Július Filo zo spoločnosti Go4insight.

„Zatiaľ čo v roku 2008 využívalo nejaký typ úveru na zlepšenie bývania len 3,5 percenta ľudí nad 55 rokov, dnes je táto istá veková skupina zadlžená až v 15 percentách prípadov,“ dodáva. Najväčší nárast pritom zaznamenal spotrebný úver na účely vybavenia domácnosti, signifikantne narástlo aj využívanie hypotekárneho úveru.

Hypotéka naopak

Pre ľudí vo vyššom veku sú určite zaujímavé aj tzv. reverzné hypotéky. Čoraz častejšie sa skloňujú aj u nás. Slovenská legislatíva ich však zatiaľ neumožňuje. V zahraničí sú však veľmi populárne. O čo konkrétne ide?

Reverzná hypotéka je v podstate hypotéka v opačnom smere. Majiteľ nehnuteľnosti svoje bývanie založí v prospech banky a tá mu mesačne vypláca dohodnutú splátku. Záleží na dohodnutej dĺžke kontraktu.

Po vyplatení poslednej splátky však vlastníctvo nehnuteľnosti prechádza na banku. Podstatné je, že senior môže v takejto nehnuteľnosti ďalej bývať a svoje životné náklady si hradí z mesačných splátok od banky.

Poistenie sebestačnosti

Pre seniorov má význam aj poistenie. Mnohé poisťovne majú pre tento segment v ponuke špeciálne produkty. Majú však pre dôchodcov zmysel aj „na staré kolená“? Závisí to od okolností.

„Pre seniora je kľúčové, aby si mohol v prípade vážnych zdravotných komplikácií či úrazu kúpiť osobnú opateru, zaplatiť lieky či rehabilitáciu. Ak má starší človek veľké úspory alebo má majetok, ktorý mu prináša pravidelnú rentu, tak je poistenie v zásade zbytočné. V opačnom prípade však radím uzavrieť si aspoň úrazové poistenie,“ hovorí finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Ideálnou kombináciou je podľa neho životné poistenie, ktoré pri úraze a závažnej chorobe finančne pomáha vo financovaní opatery a kúpe zdravotných pomôcok a je aktívne do čo najvyššieho veku.

Pre seniorov je viac ako pre inú vekovú skupinu podstatná asistenčná služba a pripoistenie pre prípad nesebestačnosti. Seniorom, ktorí chcú fungovať samostatne vo vlastnom byte či dome, totiž zabezpečuje v prípade potreby pomoc práve domáca asistencia.

Cestovné poistenie je menej dostupné

Zlá správa pre seniorov sa týka cestovania. Hoci sa na cesty vydávajú čoraz častejšie, veľa poisťovní na nich nemyslí. Svoje produkty obmedzujú vekom. Často 65 alebo 70 rokov. Seniori pritom často po dosiahnutí tohto veku cestujú. Aj keď sa im podarí nájsť produkt, ktorý to bude akceptovať, priplatia si za vyššie riziko, ktoré pre poisťovňu predstavujú.

Seniorské bankové účty

Povinnou jazdou pre všetky vekové kategórie je bankový účet. Niektoré banky ponúkajú seniorské bankové účty. Najlacnejší začína pri mesačnom poplatku 0,95 eura. Na trhu je však okrem toho niekoľko ponúk bežných účtov bez poplatkov pre kohokoľvek, čo je pre starších ľudí možno lepšie riešenie ako špecializovaný seniorský účet.

Používaniu bezplatného účtu nahrávajú aj zvyklosti seniorov. Podľa štatistík predstavitelia staršej generácie s kartou k  účtu uskutočňujú v priemere štyri platby v obchodoch a dva výbery z bankomatu mesačne. Seniori pritom zvyknú vyberať vyššie sumy (priemerne tvoria sumu 150 – 170 eur) a až 40 percent dôchodku míňajú v hotovosti.

Nejde o teda o príliš aktívnu prácu s účtom. Seniori si v prípade spoplatnených účtov môžu nastaviť spoplatnenie podľa množstva realizovaných operácií a nie v rámci predplateného balíka služieb.

Kontrolovať výdavky a zodpovedne plánovať

Aj vo vyššom veku by mali seniori rozumne finančne plánovať. Znamená to mať prehľad o príjmoch a výdavkoch a zodpovedne ich riadiť. „Zodpovední dôchodcovia zo svojho dôchodku najprv odložia peniaze na pravidelné platby a poplatky, a až so zvyškom voľne nakladajú. Prípadne, ak človeku nestačia ani na zredukované výdavky a dôchodok, treba zvážiť iné riešenie situácie,“ radí M. Búlik.

To že tomu tak v mnohým prípadoch nie je svedčí nasledovná štatistika. Kým v roku  2013 malo „na krku“ exekúciu 23 tisíc seniorov, dnes ich je viac ako 35 tisíc. Aj keď ciest, ako sa neúmerne zadlžiť, môže byť niekoľko, väčšina prípadov má bezpochyby korene v nedostatočnom finančnom plánovaní.

Podľa nedávneho prieskumu sa až desať percent seniorov nad 65 rokov priznalo, že financie nijako neplánuje. Inak povedané, títo starší ľudia s dôchodkom ako jediným príjmom peniaze míňajú „ako príde“. Naopak, k hospodáreniu s financiami pristupovalo zodpovedne 54 percent dôchodcov.

Myslieť na dôchodok o niekoľko desaťročí skôr

Napriek aktívnemu životnému štýlu sa nie všetci penzisti na strieborné obdobie svojho života dostatočne pripravili. Myslieť na svoj dôchodok s predstihom dekád, nebolo ešte donedávna trendy. Veľká časť dôchodcov je preto odkázaná len na štátnu penziu. Tým šťastnejším vypomôžu deti a len malá časť penzistov si môže dovoliť čerpať rezervy, ktoré si nahromadili počas aktívneho života.

Aby súčasní pracujúci mohli žiť na dôchodku na uspokojivej úrovni, mali by si počas aktívneho života tvoriť dostatočné úspory a investovať ich. Je na to treba myslieť v dostatočnom predstihu. Ešte dávno predtým, ako sa človek začne zamýšľať nad tým, akému koníčku sa bude na dôchodku venovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial