Piatok 30. októbra. Meniny má Šimon, Simona

Sezóna vrcholí. Prečo by dovolenkári nemali cestovné poistenie podceniť

Poistenie Peter Apolen 07.07.2016 | 00:00 0 Komentárov

Hovoria vám na každom kroku, že by ste sa pred každou zahraničnou cestou mali poistiť? Nie je to len fráza, komerčné cestovné poistenie vám v prípade akejkoľvek nehody môže ušetriť stovky až tisícky eur.

Krátkodobé cestovné poistenie zažíva počas roka dve vrcholné obdobia – to prvé je zimné, keď sa ľudia nechávajú poistiť pri odchode na zahraničnú lyžovačku a to druhé je práve teraz – v období letných dovoleniek a zájazdov.

Mnoho ľudí vníma cestovné poistenie ako nutné zlo a práve z toho dôvodu ho aj podceňujú. Ak sa však cena poistného porovná s potenciálnou náhradou škody alebo poplatkami za ošetrenie v zahraničí, ochota poistiť sa razom stúpne.

Poistné verzus liečebné náklady

Počas cesty sa môže prihodiť hocičo. Prehľad jednotlivých poplatkov za zdravotné vyšetrenia, letové hodiny záchranných vrtulníkov či prípadný prevoz domov hovorí v jasný prospech, prečo sa oplatí pred vycestovaním uzatvoriť cestovné poistenie. Ambulantné ošetrenie v Taliansku len v prípade alergickej reakcie na slnko sa pohybuje vo výške 180 eur. Podobne by vás vyšlo aj vyšetrenie vysokého tlaku v Grécku.

Pri vážnejších zdravotných komplikáciách sa cenový strop lekárskych poplatkov dvíha oveľa vyššie. Vyšetrenie a hospitalizácia na päť dní v prípade vysokého krvného tlaku a arytmie v USA by turistu stála 40 tisíc dolárov. Účet za infarkt a operáciu srdcového bypassu spolu s prevozom pacienta domov sa dokonca šplhá až na 300 tisíc dolárov.

Pripoistenia

Komerčné poisťovne, ktoré na Slovensku poskytujú služby v oblasti cestovného poistenia, ponúkajú rôzne typy pripoistenia. To základné poskytuje krytie za liečebné náklady, pričom je dôležité pri určovaní výšky poistného zohľadniť to, do akej krajiny cestujete. Pripoistenie sa môže týkať:

  • Zodpovednosti za spôsobenie škody v zahraničí
  • Úrazového poistenia
  • Poistenia batožiny
  • Poistenia storna

Už v základnom poistení dostáva klient od poistovne automaticky asistenčné služby, ktoré môžete využívať 24 hodín denne. Asistent na linke vám môže odporučiť zariadenie, ktoré máte navštíviť, zoženie právnika alebo pošle odťahovú službu v prípade autonehody.

Pokiaľ v zahraničí plánujete vykonávať rizikový šport, poisťovňu o tom musíte informovať, aby vám vedela prispôsobiť výšku poistného. Tá je vtedy logicky vyššia. Len vtedy máte istotu, že ste krytí aj v prípade nehody pri vykonávaní takejto rizikovej činnosti.

Európsky preukaz zdravotného poistenia

Pokiaľ cestujete do krajín Európskej únie, Švajčiarska, Islandu, Nórska alebo Lichtenštajnska, nezabudnite si pribaliť aj Európsky preukaz zdravotného poistenia, ktorý vám vydala vaša zdravotná poisťovňa. Ten vám zaručuje, že v ktoromkoľvek štátnom zdravotníckom zariadení dostanete rovnakú starostlivosť hradenú zo zdravotného poistenia ako bežný občan danej krajiny.

Komerčné cestovné poistenie vám, naopak, kryje náklady za ošetrenie a prípadné zákroky v súkromných neštátnych medicínskych inštitúciách. Výška poistného sa počíta denne. Podľa oblasti, kam cestujete, to môže byť od 0,50 € až po tri eurá na deň. Napríklad pri ceste do Indie vyjde mesačné poistné aj s pripoistením batožiny na približne 50 eur. Na porovnanie –  najnižšie mesačné poistné spolu s úrazovým poistením a pripoistením batožiny do krajiny Európskej únie sa pohybuje okolo 30 eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial