Utorok 17. júla. Meniny má Bohuslav

Silvester 2010: Poznáme ocenených za „najkreatívnejší“ prístup v ekonomickej oblasti

Ekonómia nie je veselá veda, niektoré ekonomické počiny jednotlivcov a inštitúcií však dokážu svojim spôsobom vylúdiť úsmev na tvári – i keď neplánovane. V bežný deň by sme sa nad týmito čudesnosťami iba pohoršili, na Silvestra však urobíme výnimku a udelíme fiktívne ceny za „najkreatívnejší“ prístup v ekonomickej oblasti.

Najlepší produktoví manažéri v bankovníctve: Robert Fico a Ján Počiatek

Dvojica nováčikov v produktovom manažmente bánk Robert Fico a Ján Počiatek sa novej profesie zhostili bravúrne. Nimi navrhnutý univerzálny bankový produkt „prevzala“ v pomerne krátkom čase do svojho portfólia väčšina slovenských bánk.  

Škoda len, že namiesto paušálneho platu nedostávajú obaja „bankári“ odmenu formou provízií za predané bankové balíčky. V takom prípade by Slováci na výdavkoch (nie bankových, ale verejných) naozaj ušetrili.

Čestný predseda komory aktuárov: Daniel Lipšic

Aj súčasná vláda má kvalitných produktových manažérov. Daniel Lipšic preukázal výborné znalosti poistnej matematiky keď, naznačil že poisťovne budú mať možno nariadené poisťovať proti povodniam aj vysokorizikových klientov. Vláda uvažuje o zriadení expertnej komisie, ktorá posúdi takýto návrh. Minister vnútra uviedol: „Aby si poisťovne nemohli vyberať len nejaké hrozienka, že poistia proti povodniam len niekoho na piatom poschodí, ale niekoho, kde hrozia potenciálne záplavy nepoisti. To nie je fér voči ľuďom."

Slovenskí aktuári sú z nového prístupu nadšení. Doteraz pri určovaní cien a stanovaní výnimiek uplatňovali pravidlá obozretného podnikania a jednoduchý vzorec, keď súčet inkasovaného poistného nesmie byť nižší, než predpokladaná suma vyplateného odškodného. V prípade, že by poisťovne museli poisťovať všetky nehnuteľnosti aj vo vysokorizikových oblastiach, výrazne by to zvýšilo cenu poistného.

Keďže Daniel Lipšic tieto mylné predpoklady vyvrátil, aktuári ho z vďačnosti vyhlásili za čestného predsedu svojej komory.

Cena za najviac predaných sociálnych poistení: Jozef Mihál

Jozef Mihál sa nikdy netajil tým, že pozná aj efektívnejšie spôsoby, ako si sporiť na dôchodok než v inštitucionalizovanom prvom a druhom pilieri. Pokiaľ mu to zákon umožnil, plateniu sociálnych odvodov sa vyhýbal.

S novou prácou ministra však prišiel aj nový spôsob nazerania na sociálne poistenie. Okruh povinne poistených osôb sa bude rozširovať a rušiť sa budú „neopodstatnené“ výnimky. Tí, ktorých disponibilný príjem sa povinnými odvodmi zníži, však nemajú zúfať, veď v budúcnosti dostanú dôchodok – uviedol minister. Fámy o tom, že táto jeho poznámka bola iba o nepochopeným anglickým vtipom, sa však nepotvrdili. 

Pri hľadaní riešenia ako zalátať dieru v Sociálnej poisťovni, prišiel Jozef Mihál s málo duchaplným riešením. S podporou zákonodarcov však dostal jeho predajný argument neodolateľné čaro a dnes je jasné, že na čele rebríčka top predajcov sociálneho poistenia nebudeme mať doktor prírodných vied konkurenta.  

Najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Richard Sulík –  Plán B

Pre Richarda Sulíka je končiaci sa rok rokom životných rolí – jeho nová strana SaS zažiarila v parlamentných voľbách a on sám sa stal druhým najvyšším ústavným činiteľom v štáte.

Jeho stĺpček v Hospodárskych novinách príznačne nazvaný Plán B  však Sulíka postavil len do vedľajšej úlohy. Pokiaľ by totiž napríklad druhý najvyšší predstaviteľ Nemecka v ekonomickom denníku zdôraznil potrebu vytvorenia plánu B na riešenie eurokrízy – návrat marky – na FOREXových  trhoch by vypukla nebývalá panika.

Predseda slovenského parlamentu Richard Sulík však (našťastie) takúto moc nemá. On aj krajina, ktorú reprezentuje, hrajú v eurozóne len sekundárnu úlohu.  

Novinky v ekonomickom myslení: Martin Chren za teóriu egosociálneho liberalizmu

V oblasti ekonomického myslenia zaujala teória egosociálneho liberalizmu z pera presvedčeného liberála Martina Chrena. Najvyšší kontrolný úrad potvrdil, že Hayek Consulting fakturoval štátu iba to, čo si od neho štát objednal. Na druhej však bol štát v tendroch priveľmi rozšafný. Takú vysokú maržu, akú spoločnosť Hayek Consulting fakturoval štátu, by si voči komerčnému (efektívne uvažujúcemu) odberateľovi nedovolila.

Výsledkom je teória, podľa ktorej síce liberáli síce chcú oklieštiť právomoci a výdavky štátu, ale v prípade, že štát svojimi vysokými výdavkami doslova "sociálne dotuje" predraženú službu liberála, sú vysoké výdavky štátu namieste.

Najlepšia ochrana internetového bankovníctva proti útokom hackarov: AXA ČR

Finančná skupina AXA pri vstupe na český trh potvrdila, že prioritou je bezpečnosť. Aby sa vyhla nepríjemnej situácii, keď by sa k účtom dostali aj nepovolané osoby, radšej na pár dní „znemožnila“ prístup k vlastným účtom aj samotným klientom. Ich peniaze tak ochránila nielen pred útokmi hackerov, ale aj pred vlastným míňaním.

Cena za najväčšiu otvorenosť v komunikácii: Tatra banka

Dvadsaťjeden rokov po nežnej revolúcii Slovensko stále ešte len kráča k otvorenej spoločnosti. O to viac tešia počiny jednotlivcov, ktorí našu cestu urýchľujú. Občas aj neplánovane. Keď Tatra banka spúšťala internetbankingovú aplikáciu pre iPhony, ešte netušila, aký obrovský krok k otvorenej komunikácii tým urobí.

Chyba v systéme totiž spôsobila, že niektorí klienti sa mohli dostať aj k údajom o číslach účtov a prevodoch iných klientov. Samotná banka však už nebola tak otvorená pri otázke, akú „odmenu“ získal zodpovedný pracovník za túto nezvyčajne otvorenú komunikáciu o pohyboch na účtoch…

Pamätná socha za podporu biznisu: Andrej Ďurkovský

Aj napriek hospodárskej kríze dokázal odchádzajúci bratislavský primátor vytvoriť podmienky vhodné pre podnikateľské prostredie a jeho zásluhou získa chátrajúce PKO novú tvár. Vďační Bratislavčania vyhlásili na znak vďaky zbierku, ktorej výťažok sa použije na vybudovanie sochy Andreja Ďurkovského v nadživotnej veľkosti priamo na dunajskom nábreží. Sochu bude zdobiť výrazný nápis „Primátor kultúry a oddychu“.

Optimista roka: Estónsko

Kým viaceré krajiny uvažujú o tom, či sa im oplatí zotrvanie v eurozóne, Estónsko sa do euroklubu práve chystá. Za snahou pobaltskej krajiny vraj treba vidieť aj politické dôvody, štát sa takto aspoň symbolicky opäť o niečo vzdiali od svojho nepríjemného suseda – Ruska. Navyše Estónsko už dlho vôbec nevyužíva výhody plávajúceho kurzu meny, jeho koruna je dlhodobo naviazaná na kurz eura. Zavedenie  spoločnej meny by tak malo priniesť viac zahraničného kapitálu a znížiť náklady na devízové operácie domácich podnikateľov.

Bude zaujímavé sledovať, či je estónsky eurooptimizmus infekčný…

Ako prežijete Silvester?

View Results

Loading ... Loading ...

4 odpovede na “Silvester 2010: Poznáme ocenených za „najkreatívnejší“ prístup v ekonomickej oblasti”

 1. Rudi píše:

  Mihal nerobi nic ine, len lata Tomanovej dieru v rozpocte Socialnej poistovne, inak by to nevedel urobit. Ale hej, vsetci nadavame, ked sa musia platit dane, na to, co za ne dostavame, uz nenadavame…

  • Ondrej píše:

   Tu ide skor o to, ze Mihal dieru nelata. Keby latal, urobi systemovy krok. A mimochodom, dieru v rozpocte Socialnej poistovne prehlbil Kanik, ked spustal dochodkovu reformu. Tak vela penazi do druheho piliera bez nahrady inak dopadnut nemohlo. Dzurinda a spol si teraz hasia vlastny poziar.

  • Janci píše:

   Jediny rozdiel medzi bolsevickym SMERom a bolsevickou SaS je, ze Fico sa nikdy neoznacoval za praviciara. Zato sudruhovia Sulik a Mihal si na tomto klamstve postavili svoju volebnu kampan.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *