Streda 19. decembra. Meniny má Judita

Slabý dolár ťahá komodity vyššie

Tento týždeň neoplýva výraznou aktivitou na finančných trhoch, avšak postupne sa prejavujú potenciálne vznikajúce dlhodobejšie tendencie. Americký dolár, meraný dolárovým indexom, včera poklesol na takmer najnižšiu hodnotu od začiatku roka. Práve pokračovanie oslabovania amerického dolára môže dať komoditám potrebnú vzpruhu na nastúpenie do výraznejších býčích trendov.

Fundamentálni analytici už dlhodobo ohlasujú oslabovanie amerického dolára, avšak mesiace sme boli svedkami jeho posilňovania. Za posledných niekoľko týždňov sa však na ich stranu pridali aj technickí analytici, ktorí vidia na dennom grafe dolárového indexu vytváranie reverznej formácie hlavy a ramien. Tá by sa mala definitívne potvrdiť prelomením hladiny 80, avšak momentálne sa nachádzame ešte stále v relatívne neutrálnej zóne. Prvé známky tohto, že by sa mohlo jednať o začatie dlhodobého trendu oslabovania dolára naznačuje EURUSD, ktoré sa usádza nad svojim 200-dňovým kĺzavým priemerom. Preberie tak dolár funkciu hlavného faktora ovplyvňujúceho cenu komodít?

Až doteraz boli hlavnými vplyvmi pohybu komodít akciové trhy. Akciové trhy, ako ten „najpredstihovejší“ indikátor rastu ekonomickej obnovy, poukazoval na možný rast alebo kolaps dopytu po komoditách. Tak mal za posledné mesiace vývoj akciových trhov primárny vplyv na cenu základných kovov či energií. Sekundárnym vplyvom bola hodnota dolára, keďže veľká väčšina komodít sa obchoduje práve v USD. Táto situácia by sa však mohla čoskoro zmeniť.

V niekoľkých posledných komentároch uvádzame, že v USA hrozí rýchlejší a skorší rast inflácie, ako sa dalo predpokladať ešte pred pár mesiacmi. Inflácia má množstvo negatívnych dopadov, avšak jedným z najdôležitejších je oslabovanie meny. Pokiaľ na boj s infláciou použije centrálna banka vyššie úrokové sadzby, pričom reálne úrokové sadzby budú kladné (inflácia je nižšia ako úrokové sadzby), tak mena nemusí oslabovať. Pokiaľ sa však investori obávajú, že inflácia v USA nemusí ostať pod kontrolou, resp. FED nebude chcieť masívne zvýšiť úrokové sadzby (čím by zabrzdil ekonomický rast a zvýšil dlhovú službu krajiny), tak dolár môže pokračovať v oslabovaní.

Pri tomto scenári by akcie stratili svoju primárnu úlohu ako hlavného faktora ovplyvňujúceho cenu komodít. Ak bude inflácia rásť, tak aj potenciálny pokles hodnoty akcií (ktorý stále predpokladáme) bude limitovaný, keďže akcie budú sledovať celkovú cenovú hladinu. Akcie preto v najbližších kvartáloch môžu stagnovať, pričom by komodity mohli rásť. Tým by sa hlavný vplyv ich pohybu presunul na americký dolár.

Zlato

Zlato sa už vyše týždňa obchoduje v okolí úrovne 930 dolárov. Túto úroveň už dlhšie nedokáže prekonať a z priloženého grafu vidíme aj dôvod. Za posledných vyše 14 mesiacov slúžila táto úroveň ako veľmi silná rezistencia alebo suport. Niekoľkokrát sa od uvedenej úrovne odrazilo späť, na druhej strane prelomenie tejto úrovne viedlo k prudkým pohybom do jednej či druhej strany.

Posledné správy na trhu zlata hovoria o tom, že investičný dopyt po zlate za Q1 2009 vzrástol o 38%. To poukazuje na neutíchajúci záujem investorov o tento drahý kov. Ešte výraznejšie rastie dopyt po fyzickom zlate, keď ten v Nemecku za prvý štvrťrok narástol 5-násobne, vo Veľkej Británii o 75%

V súčasnosti má zlato pozitívny fundamentálny ako aj technický výhľad, avšak jeho pohyb zaostáva za očakávaniami. Práve uzavretie nad úrovňou 930 USD a jeho potvrdenie prelomením rezistencie na 945 by otvorilo značný priestor pre ďalší rast tohto kovu. Naopak, prípadný odraz dolu by sa mohol zastaviť na úrovni suportu 915/900 USD. Pokles pod poslednú uvedenú úroveň by priviedol zlato opäť do neutrálneho obchodného pásma. 

Ropa

Napriek tomu, že ropa už dlhšie vyzerá technicky ťažko, na programe dňa je stále jej rast. Za včerajší deň uzatváral exspirujúci kontrakt vyššie o 1,1%, nový kontrakt CLN9 dosiahol nové maximum od 24. novembra na úrovni 60,75. Ropu podporuje aj dnešný predpokladaný pokles zásob v USA, ktorý by mal nadviazať na minulotýždňový prepad. Ten včera zverejnený o 16:30 by mal ukázať pokles zásob ropy o 1 mil. barelov, pričom včerajšie čísla zásob API poukazujú až na pokles o 4,5 mil. barelov.

Priložený graf ropy ukazuje na silnú technickú úroveň, pod ktorou sa ropa momentálne obchoduje. Tá je ohraničená 200-dňovým kĺzavým priemerom na kontinuálnom kontrakte a rezistentnou trendovou líniou. Prekonanie tejto úrovne by mohlo otvoriť priestor až k 38,2% fibonacciho návratu na hladine 75 USD.

Autor je senior analytik CI KOMODITY.

Obchodujete na Forexe?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *