Streda 19. septembra. Meniny má Konštantín

Slováci a Američania sú vo vzťahu k riziku podobne konzervatívni

Aj keď majú kapitálové trhy v USA oveľa dlhšiu históriu ako u nás, vzťah k riziku je v oboch krajinách výrazne podobný. Až 46% Slovákov a 42% Američanov nie je ochotných akceptovať žiadne finančné riziká. Druhý extrém – teda vysokú subjektívnu toleranciu – majú iba 3,4% obyvateľov USA a 2,9% Slovákov.

Pavol Poklemba, vedúci útvaru Inštitucionálneho predaja VÚB, ktorý porovnával vzťah k riziku, vysvetľuje, že “Subjektívna tolerancia finančných rizík je v slovenskej populácii rozdelená veľmi nerovnomerne. Až 46% populácie nie je ochotných akceptovať nijaké finančné riziká a 42% toleruje priemerné riziká.“

Podobnosť s USA podľa neho nie je náhodná: „Ľudia sú všade rovnakí, stratu nevidia radi a potom neprimerane reagujú na poklesy. Rozdelenie tolerancie k finančným rizikám je v SR a USA veľmi podobné a naznačuje, že je asi podmienené genetickými a biologickými faktormi, nie ekonomickými a kultúrnymi.“ O niečo odvážnejší sa ukázali obyvatelia Veľkej Britácia, netreba však zabúdať, že stále ide o subjektívny vzťah k riziku.

Slováci sporia najčastejšie cez poistky

Podrobnejší pohľad na Prvý slovenský prieskum investičného správania (SPIS), ktorý v roku 2008 realizovali výskumný pracovníci SAV, naznačuje, že až polovica Slovákov (50,3%) má veľmi malé skúsenosti s investovaním a 32% hovorí len o „nejakých skúsenostiach“. Ak už Slováci investujú, tak najčastejšie cez jeden z najdrahších nástrojov – poistenie (56,5%), nasledované tretím pilierom (45,7%), termínovanými vkladmi (45%) a stavebným sporením (42%). Ako vidieť na grafe, skúsenosti s fondami sú výrazne menšie.

Z prieskumu ďalej vyplynulo, že pre mužskú časť populácie sú vhodnejšie rizikovejšie formy zhodnocovania úspor, pre ženskú konzervatívnejšie. Akceptácia rizík stúpa so vzdelaním, pričom s vyšším vzdelaním sa zvyšujú nielen skúsenosti, ale aj počet využívaných finančných produktov. Aj tu však existujú limity, po 50. roku života začína prudšie klesať tolerancia k finančným stratám.

Asi nikoho neprekvapí, že podnikatelia sú k finančným rizikám tolerantnejší ako zamestnanci.

Prečo Slováci sporia?

Z výsledkov prieskumu vyplýva, že sa s vekom sa menia dôvody, prečo si Slováci odklajú peniaze. Mladí šetria na spotrebu a zo všetkých skúpín najmenej myslia na dôchodok. Sporitelia v strednom veku šetria predovšetkým pre deti, zároveň už myslia aj na dôchodok. Slováci nad 50 rokov svoje úspory dávajú hlavne na dôchodkové zabezpečenie, ale k ich prioritám patrí sporenie na konkrétny cieľ.

Citované informácie zazneli na tlačovej besede VÚB.

 

Oplatí sa kopírovať stratégie úspešných investorov?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *