Streda 23. septembra. Meniny má Zdenka

Slováci menej sporia a viac žijú na úver

Slováci sú sporovlivý národ. Dokazujú to viaceré prieskumy a štatistika Národnej banky Slovenska, podľa ktorej je pomer bankových vkladov k úverom vyšší ako vo väčšine európskych krajín. Ostatný prieskum od agentúry 2muse dokazuje, že väčšina Slovákov si radšej najprv našetrí a až potom nakupuje, ako si berie úver, ktorý potom spláca. No tento zvyk sa mení. Prieskum dokladá, že aspoň si niečo dokáže odložiť z príjmu len polovica opýtaných. No pravidelne mesačne si sporí len 15 percent opýtaných.

Objem úverov, ktoré si občania zobrali od bánk pritom rastie. Koncom minulého roka to bolo dovedna  takmer 19,6 mld. eur, čo je o desať percent viac ako pred rokom. Hlad Slovákov po úveroch rastie najrýchlejšie v Európe. Veľkosť bankových vkladov vlani vzrástol len o tri percentá.

15 % si pravidelne sporí

Len jedna pätina z tých, ktorí si pravidelne šetria, si podľa prieskumu odloží mesačne viac ako sto eur. No ani ďalšie čísla nie sú priaznivé. Až 19 percent opýtaných si nedokáže sporiť pretože ich ťažia vysoké splátky úverov.

Tí, ktorým sa darí šetriť si väčšinu nezhodnocujú svoje úspory dobre. Medzi formami zhodnocovania s náskokom prevládajú termínované, alebo sporiace účty. Na termínovaných účtoch mali ľudia v bankách na Slovensku ku koncu minulého roka uložených 14,2 mld. eur. Celkové vklady v bankách predstavovali 25,9 mld. eur.

Slováci väčšinou nešetria na konkrétny účel. Peniaze si odkladajú len ako rezervu. A tomu zodpovedá i výber finančných produktov. Len sedem percent opýtaných využíva iné formy zhodnocovania úspor ako vklady. V popularite však vedie sporiaci účet, nasledovaný bežným účtom a životným poistením. Bežný účet pritom neposkytuje žiadne reálne zhodnotenie. No niektoré podielové fondy dokážu v porovnaní s termínovanými účtami poskytnúť i niekoľkonásobné vyššie úročenie.

preferovana-forma-sporenia Do podielových fondov investuje podľa prieskumu len šesť percent opýtaných, rovnaké percento ich kupuje priamo cenné papiere.

Ako ušetriť

Veľký apetít Slovákov po úveroch dokazujú spotrebné úvery. Ich objem medziročne vzrástol o 12 percent na hodnotu 2,8 mld. eur. Požičiavanie na spotrebu pritom nie je vôbec lacné. Úrok na týchto pôžičkách predstavoval v decembri minulého roka 14,02 percenta, čo jedna z najvyšších hodnôt v Európe. Požičiavanie na bežnú spotrebu nie je zdravý finančný jav. Úverom by sa mali financovať len statky s využitím dlhším ako doba splácania úveru.

Zvýšiť si životný štandard, ale je možné správnym manažmentom rodinných výdavkov. „Usporiť dokážu všetci,“ hovorí Zuzana Janovičová produktová manažérka VÚB Banka. „Treba vedieť, ako peniaze míňať,“ konštatuje. Banka sumarizuje niekoľko rád, ktoré v sporení pomôžu.

Základným predpokladom úspešného sporenia, je odložiť si bokom peniaze hneď z príjmu. Nie až na záver mesiaca po úhrade všetkých záväzkov. Z príjmu si tak treba odpočítať všetky povinné platby – bývania, cestovné, telefón a zostane suma, ktorú je možné si odložiť. Ideálne by to malo byť desať percent príjmu. Sporenie by mala byť prvá platba, ktorá sa realizuje z príjmu.

Je ďalej napríklad osožné stanoviť si maximálny výdavok na jeden deň, alebo jeden nákup. Je treba sa vedieť odstrihnúť od takzvaných výhodných ponúk, či už prídu do poštovej schránky, e-mailového boxu alebo bojujú o priazeň na reklamných pútačoch. Usporiť sa dá i rozumnou spotrebou elektriny, vody a tepla.

Racionalizácia predplatených služieb môže priniesť prehodnotenie výhodnosti rozšíreného balíka televíznych kanálov alebo zníženie paušálu u mobilného operátora.

Pravidlom by malo byť rozdeliť si úspory na dve časti: na rezervu a dlhodobé sporenie. Rezerva by mala byť dostupná kedykoľvek, ale nemala by slúžiť na krytie plánovaných výdavkov. Na takéto účely je určené dlhodobé sporenie. To naopak môže smerovať do produktov i s dlhšou viazanosťou.

Aj pri riadení rodinného rozpočtu platia zásady finančného manažmentu. Treba by preto dôsledný pri ich uplatňovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial