Nedeľa 27. septembra. Meniny má Cyprián

Slováci podstupujú pri korporátnych dlhopisoch vysoké riziko, no často o tom nevedia

dlhopisy

Národná banka Slovenska už na začiatku roka nabádala k obozretnosti pri investovaní do korporátnych dlhopisov. To bolo v čase, keď ešte slovenské firmy nemali problémy so splácaním záväzkov. Dnes je situácia iná a „istý“ výnos z korporátnych dlhopisov zneistel.

Tri miliardy v neistote

Nízke úrokové sadzby na termínovaných vkladoch spôsobili, že mnoho Slovákov začalo hľadať alternatívy garantovaného výnosu. Našli ho v korporátnych dlhopisoch, ktoré ponúkali pevný úrok. Aj preto, kým v roku 2014 vlastnili domácnosti dlhopisy za menej ako jednu miliardu eur, o dva roky neskôr to boli viac ako dve miliardy a už v polovici roku 2019 to boli tri miliardy eur.

Investori si však neuvedomovali, že kúpou dlhopisu či zmenky vlastne požičiavajú svoje peniaze na podnikateľský účel a v plnom rozsahu znášajú podnikateľské riziko, ktoré je s každým podnikaním spojené.

Zmrazenie ekonomiky prinieslo prvé problémy a veriteľom zrazu nedokázala vyplatiť zmenky skupina Arca Capital a ani Regal Burger. Táto slovenská sieť s rýchlym občerstvením nevyplatila v Českej republike investorom dlhopisy. Tieto prípady problémov s vyplácaním však nemusia byť posledné.

Ďalšie problémy možno čakávať v septembri

„V súčasnosti platí na Slovensku aj v mnohých štátov EÚ dočasná ochrana pred konkurzom a reštrukturalizáciou. Štáty sa snažia plošne chrániť životaschopné firmy, ktoré sa dostali do problémov kvôli opatreniam v súvislosti s COVID-19. Táto ochrana dočasne prikryla aj problémové firmy,“ hovorí Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Akonáhle koncom septembra ochrana skončí, budeme pravdepodobne svedkami série insolventných konaní voči viacerým firmám, a to od menších spoločností až po veľké korporácie.

„Keďže stav pandémie ešte trvá, je možné, že sa ochrana ešte o pár mesiacov predĺži, avšak nebude môcť trvať večne. Osobne si myslím, že okrem firiem, ktoré už o ochranu požiadali, sa do problémov dostanú aj ďalšie, ktoré od marca až podnes žili z rezerv a dúfali v rýchle naštartovanie trhu,“ hodnotí M. Búlik. Samozrejme, čím viac spoločností sa dostane do problémov, tým viac narastá riziko nesplatenia dlhopisov a zmeniek.

Ohrozené sú najmä „schránkové“ investície

„V Českej republike je reálne ohrozených už vyše 30 miliónov eur vkladov do privátnych dlhopisov a ďalšie nevymožiteľné pohľadávky ešte určite pribudnú,“ hovorí M. Búlik. Na druhej strane na trhu ostanú aj silné firmy, ktoré budú schopné svoje záväzky riadne splatiť. Kreditné riziko sa teda určite netýka všetkých korporátnych dlhopisov.

„Nemyslím si, že by niektorá zásadne veľká firma, kde slovenskí investori majú investované veľké objemy, mala mať v blízkej alebo ďalekej budúcnosti zásadné problémy,“ upokojuje situáciu Pavol Kožík, generálny riaditeľ investičnej skupiny Proxenta

„Rozdiel je najmä medzi dlhopismi, ktoré sú emitované cez predajnú SPV (special purpose vehicle), teda bez reálneho majetku na krytie konkrétneho projektu a dlhopismi, ktoré emituje silná finančná skupina s viacerými diverzifikovanými zdrojmi príjmov. Môj názor je, že k neschopnosti splácať dôjde skôr pri tej prvej skupine dlhopisov, obzvlášť ak v dôsledku krízy dôjde k pozdržaniu, spomaleniu alebo dokonca zastaveniu súvisiacich projektov,“ odhaduje vývoj investičný kouč Norbert Nepela.

NBS nie je garantom istoty

Podľa miery, akou sa vlna konkurzov dotkne aj malých investorov, sa pravdepodobne bude v budúcnosti aj štát snažiť sprísňovať podmienky emisií dlhopisov. Dnes totiž emitentovi stačí pripraviť základný prospekt dlhopisu a ak spĺňa náležitosti, NBS nemá inú možnosť ako ho schváliť.

„V tomto smere má štát do značnej miery zviazané ruky. Súčasné pravidlá, ktoré aj problémový emitent ľahko splní, sa nedajú zásadnejšie sprísniť. V rozhodnutí o nákupe dlhopisu bude hrať vždy kľúčovú rolu finančná gramotnosť a to, či je malý investor schopný zanalyzovať riziko,“ vysvetľuje M. Búlik

Operovať informáciou, že dlhopis odobrila NBS je teda len trik na oklamanie investora. Určite sa nemožno spoliehať na to, že ak NBS predaj cenných papierov povolila, tak budú splatené.

NBS neskúma bonitu, ani to, či daná spoločnosť má na splatenie požičanej čiastky. Na to sú ratingové agentúry, ktoré poskytujú informácie o pravdepodobnosti splatenia dlhu aj výnosu. Ratingové agentúry známkujú kvalitu dlhopisu, avšak ani to nie je záruka, že to nakoniec tak bude,“ vysvetľuje finančný sprostredkovateľ Patrik Kunzo. Mnohé slovenské dlhopisy však rating nemajú.

Na čo si dať pozor pri slovenských korporátnych dlhopisoch?

„Privátne dlhopisy nikdy neboli bezpečným prístavom, bolo to len zdanie podporované rýchlo a dlhodobo rastúcou globálnou ekonomikou,“ vysvetľuje M. Búlik.

Na druhej strane, riziko sa pri kúpe dá do istej miery odhadnúť. Ak ho chce investor podstúpiť, korporátny dlhopis môže byť pre neho zaujímavá voľba aj dnes. Ekonomika sa totiž mení a prinesie aj mnoho nových výziev a zisku. Spoločnosti si však treba vyberať obozretne.

„Ak je to firma, ktorá má dobré meno na trhu, funguje dlhodobo a má potenciál, je menšie riziko, že by mohla mať problémy s vyplácaním výnosu svojim klientom,“ dôvodí P. Kunzo.

Väčším problémom sú spoločnosti, ktoré chceli špekulatívne využiť príležitosť lacných peňazí od retailových klientov a môžu mať problém splácať záväzky. Preto je pri kúpe slovenských korporátnych dlhopisov nutné naštudovať si prospekt, v ktorom je uvedené, na čo budú financie využité.

„Firma môže mať vydané dlhopisy na jeden projekt, alebo aj na ďalšie štyri, ktoré jej zarábajú. Ale môže ísť aj o začínajúcu spoločnosť, ktorá má len jeden projekt financovaný cez dlhopisy a tam je riziko, že sa projekt napríklad omešká. Kupóny sú neúprosné. Každý deň pribúdajú náklady a to môže byť vážny problém,“ hovorí P. Kožík z Proxenty.

„Preto je rizikovejšie investovať do dlhopisov začínajúcej spoločnosti. Vydaním dlhopisu sa okamžite akumuluje náklad v podobe kupónu a to môže vymazať aj celý zisk, dokonca môže ísť celý projekt do straty,“ dodáva.

„Do úvahy treba brať celkovú ziskovosť emitenta a odhad vývoja do splatnosti dlhopisu, likviditu, zadlženosť, účel použitia výťažku z emisie,“ radí N. Nepela

Korporátne dlhopisy vždy len ako doplnok

Záujem o túto formu investovania môže aj po medializácii pribúdajúcich prípadov nevyplatenia sľubovaného výnosu, či poskytnutia ochrany pred veriteľmi na určitú dobu poklesnúť. No pravdepodobne nie na dlho.

„Ak sa však pozrieme na vývoj aktuálnych úrokových sadzieb pri vkladových produktoch, ľudí bude stále lákať práve tento segment investovania, aj keď väčšina Slovákov nedokáže odhadnúť riziko spojené s kúpou firemných dlhopisov,“ myslí si P. Kunzo.

„Dlhopisy slovenských firiem sú totiž naozaj zaujímavé svojim výnosom, ktorý v prípade, že dôjde k vyplateniu kupónu aj istiny, významne poráža výnosom termínované vklady a volatilitou výnosov zas akcie,“ konštatuje N. Nepela. Dodáva preto, že ani po aktuálnych skúsenostiach s neschopnosťou splácať investori budú pri investovaní do korporátnych dlhopisov opatrnejší a budú viac diverzifikovať.

Priestor na korporátne dlhopisy je tak možné nájsť iba v portfóliu investora, ktorý má dostatočné zdroje financií a prípadné nevyplatenie kupónu neohrozí jeho finančnú stabilitu. „Preto neodporúčam investovať takýmto spôsobom viac ako päť percent dostupných financií,“ hovorí P. Kunzo

„Firemné dlhopisy môžu vo vybraných prípadoch dávať zmysel, ak ide o sektor, v ktorom sa investor výborne vyzná a má veľmi dobrý prehľad o emitujúcej firme a jej hospodárení.,“ radí M. Búlik.

„Dával by som si pozor aj na nadpriemerne vysoké výnosy, nakoľko tie zväčša indikujú nadpriemerné riziko. A určite by som nevložil všetky prostriedky do jednej emisie a jedného emitenta,“ uzatvára N. Nepela.

Čo si myslíte o korporátnych dlhopisoch slovenských firiem?

View Results

Loading ... Loading ...

Jedna odpoveď na “Slováci podstupujú pri korporátnych dlhopisoch vysoké riziko, no často o tom nevedia”

  1. investor.xy píše:

    Nie všetky korporátne dlhopisy sú zlé. Treba si vedieť vybrať a človek si musí byť vedomý do akého nástroja investuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial