Piatok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Slováci reagovali na krízu opatrnejšie ako Česi. Pripravili sa tak o výnosy

investori

Hoci Slováci nepatria medzi iracionálnych investorov, nedávny prieskum priniesol zaujímavé zistenie. V porovnaní Čechmi reagovali Slováci na jarnú krízu prehnane opatrne. Pripravili sa tak o budúce výnosy.

Až 18 percent klientov Privátneho bankovníctva UniCredit Bank v Českej republike začalo tento rok viac investovať do progresívnych investičných nástrojov než vlani. Oproti tomu, Slováci sa im doslova vyhýbali.

Naopak, časť investorov (12 %) začala dokonca svoje prostriedky presúvať do konzervatívnych nástrojov. Nevyužili teda prepad akcií počas krízy na nákup z nižšie ceny.

Česi sa tak podľa tohoto prieskumu postavili k správe svojho majetku počas koronakrízy viac proaktívne a upravovali svoje investičné portfólio. Neskorší vývoj finančných trhov im dal za pravdu.

Od dna krízy z 23. marca do začiatku septembra vzrástli akcie v indexe S&P 500 o 60 percent. Technologické akcie z indexu Nasdaq dokonca o 76 percent. Opatrní investori, ktorí neposilnili svoje portfólio za výpredajové ceny, sa o tieto výnosy obrali.

Akcie sa rýchlo vrátili na predchádzajúce pozície

„Akciové fondy sa napriek počiatočnému februárovému a marcovému prepadu ukázali ako stávka, ktorá sa investorom vyplatila. Mnoho titulov, predovšetkým v oblasti technológií, zdravotníctva alebo farmácie, sa možno až prekvapivo rýchlo vrátilo na svoju hodnotu spred februára, a dokonca niektoré aj výrazne prekonali. Naopak, napríklad akciové tituly z oblasti cestovného ruchu alebo dopravy stratu zatiaľ nezmazali,“ hovorí riaditeľ Privátneho bankovníctva UniCredit Bank Jan Troníček.

„Až tretina (35 %) našich klientov vnímala aktuálnu situáciu ako unikátnu investičnú príležitosť. Vzrástol záujem predovšetkým o akcie technologických firiem a farmaceutických firiem. Klienti sa tiež viac zamerali na akciové fondy, kde často volili cestu rozdelenia investície do niekoľkých postupných nákupov. Naďalej ostávajú populárne nehnuteľnosti,“ dodáva.

Tak v ČR ako aj na Slovensku presunula časť klientov prostriedky do nehnuteľností.

Dôvodom odlišného postupu Čechov a Slovákov k rizikovejším investíciám, nie je v rozsahu strát. Na oboch trhoch zaznamenalo počas krízy dočasný pokles majetku o desať percent až 40 percent klientov privátneho bankovníctva UniCredit Bank. Rovnaký podiel investorov prišiel o 10 až 25 percent majetku.

Zdá sa teda, že dôvodom je odlišná schopnosť znášať riziko. Slováci tak vnímajú straty citlivejšie ako Česi. Svedčí o tom aj presun majetku časti investorov z akcií do dlhopisov, čo je v čase krízy tou najhoršou investičnou stratégiou.

Slováci sú pritom optimisti pri pohľade na budúci vývoj ekonomiky viac než Česi. Až polovica z nich očakáva postupný ekonomický reštart, štyri percentá dokonca predpovedajú rýchly návrat na stratené pozície. Stagnácie alebo ďalšieho poklesu sa obáva len štvrtina investorov. Dlhodobú stagnáciu pritom očakáva až 20 percent českých investorov. Hrozbu pre väčšinu však predstavuje druhá vlna pandémie.


Údaje vyplývajú zo štvrtého ročníka prieskumu UniCredit Bank Private Banking, ktorého sa zúčastnilo viac než 10 tisíc klientov privátneho bankovníctva na Slovensku a v Českej republike.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial