Utorok 22. septembra. Meniny má Móric

Slováci robia pri investíciách stále tie isté chyby. Oberajú sa tak o výnosy

Nesprávne nastavenie investícií oberá Slovákov o zisky. Či už je to konzervatívnym myslením, alebo nízkou finančnou gramotnosťou, ak by sa Slováci vyvarovali investičných chýb, mohli by zarobiť oveľa viac.

Príliš veľa peňazí v bankách

Za prvých šesť mesiacov tohto roku vzrástli úspory Slovákov v bankách o 1,3 mld. eur na 36,7 mld. eur. Najviac sa zvýšili peňažné prostriedky na bežných účtoch, o 1,2 mld. eur, čím sa ich podiel na úsporách v bankách zvýšil na 50 percent.

Na druhej strane celkový objem úverov Slovákov v bankách dosiahol 37,1 mld. eur. Čistá hodnota majetku Slovákov v bankách tak dosiahla historicky najnižšie číslo – mínus 400 mil. eur.

„Za toto obdobie zinkasovali Slováci na úrokoch od bánk približne 45 mil. eur v hrubom, čo v priemere predstavuje výnos 0,25 percenta ročne. Na úrokoch z úverov zaplatili až 600 mil. eur, teda 3,25 percenta ročne,“ upozorňuje Maroš Ďurik, generálny riaditeľ Across Private Investments. Po zohľadnení inflácie 2,5 percenta v prvom polroku tak reálne zhodnotenie bankových vkladov dosiahlo mínus 2,25 percenta.

Podielové fondy zamerané príliš konzervatívne

Hodnota majetku Slovákov v podielových fondoch vzrástla v prvom polroku o 700 mil. eur a dosiahla 8,4 mld. eur. Až 47 percent majetku bolo uložených v zmiešaných fondoch. V realitných fondoch to bolo 17 percent a v akciových fondoch len 14 percent. Práve akciové fondy pritom dosiahli najvyššie zhodnotenie (13,5 percenta), kým zmiešané fondy priniesli investorom 5,1 percenta a realitné fondy len 1,5 percenta.

Za prvý polrok tak zarobili Slováci v podielových fondoch priemerne 5,1 percenta. Po vlaňajšom mínus 3,5 percente ide o slušný nárast. „Výsledné zhodnotenie však mohlo byť vyššie, keby boli investície Slovákov rozložené lepšie a v správnych fondov,“ hovorí M. Ďurik. Dôvodom je podľa neho práve veľký podiel majetku v zmiešaných fondoch, ktoré za prvý polrok dosiahli slabé výsledky.

Správcovské spoločnosti si bez ohľadu na výkonnosť účtujú vysoké poplatky. V prvom polroku im Slováci zaplatili 54 mil. eur. „Kým klient priemerného zmiešaného podielového fondu zarobil 5,2 percenta, jeho manažér viac než štyri percentá,“ uvádza M. Ďurik.

Prílišné upnutie sa na „garancie“

V druhom pilieri mali Slováci ku koncu prvého polroka uložené 8,8 mld. eur. Priemerné zhodnotenie dosiahlo len 4,8 percenta. Rovnako ako v podielových fondoch, aj tu je dôvodom nesprávne rozloženie majetku. Až 75 percent úspor v druhom pilieri majú totiž Slováci v garantových fondoch, ktoré dosiahli zhodnotenie len 1,8 percenta.

Naopak indexové fondy priniesli 17 percent a akciové fondy 11 percent. Najlepší výsledok za šesť mesiacov dosiahol Indexový fond od NN – 18,9 percenta. Pri rozumnom rozložení úspor tak mohlo byť celkové zhodnotenie v druhom pilieri oveľa vyššie. „Situácia, keď výnosy garantovaných fondov nedokážu prekonať ani infláciu, bude pokračovať aj v ďalších rokoch,“ naznačuje opakovanie tejto situácie aj  budúcnosti M. Ďurik.

Tretí pilier prekonal výnosmi druhý

O niečo lepšie si počínal tretí pilier. Ten zhodnotil dôchodkové úspory o 5,9 percenta. Až 80 percent Slovákov má totiž svoje úspory v zmiešaných fondoch, ktoré obsahujú aspoň nejakú akciovú zložku.

V čisto akciových fondoch je však i tu málo ľudí, len desať percent z vkladov. Najviac opäť zarobil Indexový fond od NN s výnosom 13,6 percenta. Celový objem majetku v treťom pilieri ku koncu polroka dosiahol 2,2 mld. eur.

Čo z toho vyplýva

Z výsledkov investícií Slovákov za prvý polrok vyplýva, že väčšina našincov sa svojim konzervatívnym postojom oberá o výnosy. Ak by peniaze z bankových účtov presmerovali viac do fondov a spomedzi nich by si vyberali najmä tie akciové, zarobili by oveľa viac. Výsledky v druhom a treťom pilieri navyše ukazujú, že najlepšou stávkou sú indexové fondy. Tie sú dostupné i mimo penzijných systémov. Sú lacnejšou a výkonnejšou alternatívou v porovnaní s aktívne riadenými podielovými fondami.

„V posledných rokoch sa mohol naplno prejaviť talent, schopnosti a skúsenosti aktívnych správcov fondov. Prialo im prostredie, trhy rástli, klesali aj stagnovali. Výsledky však neprišli. A zrejme ani neprídu. Lebo ako raz údajne povedal Albert Einstein – Šialenstvo je robiť niečo vždy tým istým spôsobom a očakávať iné výsledky,“ uzatvára M. Ďurik.

2 odpovede na “Slováci robia pri investíciách stále tie isté chyby. Oberajú sa tak o výnosy”

  1. Michaela píše:

    Veru stále tie isté chyby. Finančná gramotnosť je stále nízka. Ľudia buď chcú sto percentné istoty, alebo rozprávkové zisky.

  2. Investor píše:

    Treba si uvedomiť, že investovanie u nás nemá žiadnu tradíciu. Na západe investujú ľudia do akcií už niekoľko generácií. Pre nich je úplne normálne mať peniaze na burze, preto majú naši ľudia najradšej banky, lebo na ne sú zvyknutí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial