Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Slováci sa konzervatívnym investičným správaním oberajú o výnosy

Investície Redakcia 23.11.2017 | 00:00 0 Komentárov

Slováci sa ročne oberajú o stovky až tisícky eur. Svoje úspory totiž zhodnocujú veľmi konzervatívne. Buď majú finančné prostriedky uložené na bežnom, či termínovanom účte, alebo keď aj investujú, tak len do depozitných, či dlhopisových fondov. Zhodnocovanie úspor týmto spôsobom dlhodobo nevynáša toľko, ako keby investovali do akciových fondov.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska a Slovenskej asociácie správcovských spoločností za vlaňajšok dosahovalo ,,konzervatívne investovanie” (bežné a termínované účty, peňažné, dlhopisové či depozitné fondy) Slovákov hodnotu 34,6 miliardy eur, čo predstavuje vyše 88 percent z ich celkových úspor. Na porovnanie, do akciových, realitných či alternatívnych fondov investovali Slováci vlani len dve miliardy eur.

Výnosnosť pri konzervatívnych formách investovania pritom dosahovala za vlaňajšok priemer len od 0,1 do 2,7 percenta. Naopak pri akciových fondoch dosiahla výnosnosť priemerne až 6,5 percenta. Investovanie do akciových fondov pritom v zahraničí nie je ničím výnimočným.

 

Indexové fondy – efektívna alternatíva

,,Polovica peňazí, ktoré od začiatku roka v Európe smerovali do fondov zameriavajúcich sa akcie, skončila v indexových fondoch. Aktuálne je práve pasívne indexové investovanie výhodnejšie v porovnaní s aktívne spravovanými podielovými fondmi, ktoré svojou výkonnosťou neprekonávajú priemerné zhodnotenie,” naznačuje zaujímavú investičnú príležitosť Maroš Ďurik, generálny riaditeľ Across Private Investments.

Z nedávnych štatistík vyplýva, že len dve percentá z aktívne manažovaných podielových fondov investujúcich do amerických akciových titulov dokázalo za posledných desať rokov prekonať výkonnosť akciového indexu S&P 500. Ten v minulom roku dosiahol zhodnotenie o 9,54 percenta.

,,Od začiatku tohto roka vzrástli aktíva indexových fondov v Európe o tretinu. Všetci piati najväčší správcovia aktív v Európe už majú v ponuke aj indexové fondy. Posledný vstúpil na tento trh JP Morgan, a to začiatkom októbra tohto roka,” doplnil M. Ďurik. Indexové fondy dnes porážajú svojou dlhodobou výkonnosťou viac ako 85 percent konkurencie, dodáva.

Vezú sa s celých trhom

Na rozdiel od aktívne spravovaných podielových fondov, indexové – Exchange Traded Funds (ETF) predstavujú jednoduchší investičný a často efektívnejší nástroj. Je možné prostredníctvom nich participovať na výkonnosti rôznych typov aktív. Či už ide o akcie, dlhopisy alebo komodít. Takisto aj do rôznych regiónov sveta (Európa, USA, rozvíjajúce sa trhy či Japonsko a Pacifik).

Indexové fondy sa nesnažia prekonávať výkonnosť podkladového aktíva, no len kopírujú jeho vývoj. V porovnaní s aktívne riadenými podielovými fondmi sú preto lacnejšie z pohľadu náklady a často aj efektívnejšie z pohľadu výkonnosti. „V prípade, ak medzi nákupom a predajom pasívneho fondu uplynie viac ako jeden rok, je investícia navyše oslobodená od dane z príjmov,” dodáva analytik Across Private Investments Andrej Rajčány.

Výhoda pasívnych fondov však trvá len počas býčieho trhu. Teda keď rastie podkladové aktívu, ktorým je široko postavený index. Ak však začne trh klesať, nadol s ním idú aj indexy. V pasívnych fondov však nie je nikto, kto by mohol z padajúceho trhu vystúpiť. V tejto situácii začínajú mať naopak navrch aktívne riadené fondy, v ktorých portfólio manažér dokáže zmeniť alokáciu aktív v prospech aktív, ktoré buď nepadajú, alebo klesajú, čo najmenej. Platí teda, že pasívne fondy klesajú a padajú zároveň a spolu s trhom.

Charakteristika indexových fondov v skratke

Nízke poplatky za správu (0,3 % p.a. vs. 1,6 % p.a.)

Automatizovaný fond, ktorý sa vezie na celotrhovom trende bez ľudských zásahov

Z dlhodobého hľadiska prekonávajú 85 percent fondov

V prípade ETF fondov možnosť aktívne reagovať v priebehu obchodného dňa za aktuálnu trhovú cenu

Pokles v prípade všeobecného poklesu trhov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *