Utorok 29. septembra. Meniny má Michal, Michaela

Slováci sa počas krízy snažili prilepšiť si poistnými podvodmi

poistné podvody
Poistenie Redakcia 18.08.2020 | 00:00 1 Komentár

Výpad príjmu počas karantény viedol mnohých Slovákov k snahe získať peniaze fingovaním poistných udalostí. Najväčšia poisťovňa na trhu hlási nárast počtu pokusov o podvod o 26 percent.

Neočakávaná pandémia a ňou vyvolaná ekonomická kríza spojená s prerušením výroby, či zatvorením prevádzok služieb, spôsobili nárast nezamestnanosti a zníženie príjmov. Najviac postihnutí boli poskytovatelia drobných služieb, či pracovníci v reštauráciách, hoteloch a cestovnom ruchu. Vládna pomoc im nedokázala vykryť výpadok príjmu. A preto sa niektorí Slováci snažili kompenzovať si nedostatok financií pokusmi o poistné podvody.

Nárast o 26 %

Allianz – Slovenská poisťovňa odhalila za prvý polrok až 1613 prípadov pokusov o poisťovací podvod v hodnote viac ako 4,72 milióna eur. Oproti predchádzajúcemu polroku je to nárast o 331 pokusov (26 %).

„Na týchto výsledkoch sa určite podpísala aj nestabilná situácia v spoločnosti súvisiaca s COVID-19, kedy sa niektoré osoby a subjekty snažili kompenzovať si výpadok finančných prostriedkov neoprávnenými nárokmi voči poisťovni,“ naznačuje vedúca oddelenia kontroly a špeciálnych činností Allianz – SP Jaroslava Zemanová.

Dodatočné nároky k starším prípadom

Najväčší nárast eviduje poisťovňa v oblasti životného poistenia, kde počet pokusov o poistné podvody medziročne stúpol až o 120 percent. Išlo najmä o úrazy a trvalé následky. „Aj tu sa opakuje trend návratu k starším úrazom, kde klienti po určitom čase požadovali navýšené poistné plnenia, na ktoré nemali nárok,“ konštatuje J. Zemanová.

Podľa celkového počtu bolo najviac pokusov o poisťovacie podvody v povinnom zmluvnom poistení vozidiel, až 26 percent. Došlo k tomu aj napriek zníženému pohybu vozidiel na cestách počas karantény.

poistení podnikateľov a priemyslu presiahla neoprávnene poistného plnenia jeden milión eur.

Fingované požiare a vymyslené škody

„V poistení podnikateľov sme odhalili podozrivé požiare a prerušenia prevádzky, v povinnom zmluvnom poistení zas neodôvodnené navyšovanie nárokov u škôd na zdraví, ktoré vznikli pri nehodách v predchádzajúcich obdobiach. Takisto sme oproti obdobiu pred pandémiou zaznamenali zvýšený výskyt takých prípadov, kde klienti nahlasujú škody, ktoré vznikli v skutočnosti inak, pričom pri ich korektnom nahlásení by poistením neboli kryté,“ hovorí J. Zemanová.

K oblastiam, v ktorých medziročne došlo k poklesu aktivity podvodníkov, patrí havarijné postenie, čo zrejme tiež súvisí s poklesom dopravnej aktivity a ako aj privátne poistenie majetku.

poistné podvody

Poisťovne venujú vyšetrovaniu pokusov o podvod nemalé úsilie. Majú na to vyčlenené samostatné tímy často zložené aj z bývalých kriminalistov. Snaha „prilepšiť si“ vymyslenou alebo prikrášlenou poistnou udalosťou sa tak môže vypomstiť. „V prípade preukázania pokusu o podvod môže mať takéto konanie trestnoprávne dôsledky. Poisťovací podvod je totiž kvalifikovaný ako trestný čin,“ upozorňuje J. Zemanová.

Jedna odpoveď na “Slováci sa počas krízy snažili prilepšiť si poistnými podvodmi”

  1. nespokojný klient píše:

    A nie sú tie čísla akože poistných podvodov v skutočnosti nespokojní klienti, ktorí si platili poistenie a keď prišlo ku škode, nič nedostali? Každá minca má dva strany, rovnako ako každá štatistika.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial