Utorok 26. marca. Meniny má Emanuel

Slováci umierajú predčasne viac ako priemer Európy

životné poistenie
Poistenie Redakcia 11.05.2018 | 00:00 0 Komentárov

Slovensko sa dlhodobo vyznačuje vyššou úmrtnosťou v produktívnom veku v porovnaní s inými krajinami EÚ, a to najmä u mužov. Takmer tretina Slovákov zomrie predčasne a takmer tretina Slovákov sa nedokáže o seba samostatne postarať.

Takmer 20 percent všetkých úmrtí ide na konto náhlej smrti, pričom drvivá väčšina z nich je podmienená srdcovo-cievnymi ochoreniami. Takto zomiera denne zhruba 15 až 30 osôb.

Druhou najrozšírenejšou príčinou smrti u mužov, ako aj u žien, sú nádorové ochorenia. V každom prípade po príchode smrti do rodiny nasleduje nielen nekonečný smútok, ale aj kopec starostí a povinností.

Je pritom len málo Slovákov, ktorých rodiny sú pre takéto prípady dostatočne finančne zabezpečené. Z výsledkov interného prieskumu poisťovne Aegon, realizovaného vo februári tohto roku na vzorke 525 respondentov, vyplýva, že viac ako 47 percent opýtaných nemá poistenie s krytím pre prípad, ak by jeden zo živiteľov domácnosti nečakane umrel.

Vekovo sú najmenej pripravení finančne sa vyrovnať s náhlym úmrtím člena rodiny ľudia vo veku nad 54 rokom života. Z regionálneho pohľadu sú najmenej pripravení na výpadok príjmu od jedného zo živiteľov rodiny paradoxne obyvatelia Bratislavského kraja, kde sú pritom rodiny najviac zaťažené úvermi a pôžičkami na bývanie, ktoré sa tak stáva ohrozené.

Predčasné úmrtia

Ročne zomrie v krajinách Európskej únie 1,7 milióna ľudí skôr, ako oslávi 75. narodeniny (údaj z roku 2013). Z toho tretinu, konkrétne 577 tisíc, týchto úmrtí možno vzhľadom na poznatky a technológie súčasnej medicíny považovať za predčasné. Tisíce ľudí, ktorí ešte mohli žiť, ale…

Čo sa stalo? Pri takých počtoch určite čokoľvek, čo si len dokážete predstaviť. Choroby, nehody, násilná smrť… Je ľudské, že človeku, ktorý je na vrchole síl, sa nechce defenzívnymi témami zaoberať

V kontexte čísel predčasných úmrtí treba tiež spomenúť ešte jeden fakt. Ako vyplýva zo Správy o zdravotnom stave obyvateľstva Slovenskej republiky, v roku 2014 pripadlo na sto osôb v produktívnom veku viac ako 40 závislých osôb (deti vo veku 0 – 14 rokov a seniorov nad 65 rokov), pričom tento počet má pri demograficky starnúcej populácii rastúcu tendenciu.

Povedané „po lopate“ – keď dnes predčasne zomrie muž (alebo žena) v produktívnom veku, nielenže po ňom zostane veľa smútiacich, ale mnohí z nich sa budú musieť konfrontovať aj s tým, ako zvládnuť záväzky, ktoré plnil on, kým žil – a zarábal…

Krutá realita

„Smrť blízkeho človeka, zvlášť keď je náhla a nečakaná, býva pre jeho okolie obrovským stresom. Neraz je ťarcha smútku a nezodpovedaných otázok taká veľká, až ľudí akoby paralyzovala v ich živote. Zrazu nič nie je ako predtým a navyše sa im zdá, že už ani nikdy nebude,“ hovorí socioterapeutka Lucia Skladanová.

Problémy s nedostatkom financií, ktoré vyplávajú na povrch, keď rodina príde o jeden z príjmov, sú však zdrojom ďalšieho stresu. „Bez akéhokoľvek cynizmu možno povedať, že mŕtvy už problémy nerieši, ale pozostalým sa nakopili aj za neho,“ dodáva socioterapeutka.

„Väčšina rodín musí v týchto ťažkých chvíľach riešiť zložité a veľakrát až existenčné otázky,“ súhlasí Monika Poracká, šéfka produktového oddelenia poisťovne Aegon. Najviac ohrozené sú podľa nej rodiny s nesplatenými úvermi či školopovinnými deťmi.

Nezabezpečené úvery

Napriek tomu, že zadlženosť slovenských domácností rastie, a to tak zásadne, že Národná banka Slovenska sprísňuje podmienky na získanie hypotéky, takmer polovica zadlžených (47,8 %) nemá poistenie s dostatočným finančným krytím pre prípad, že by jeden zo živiteľov domácnosti nečakane zomrel. To znamená, že keď sa tak náhodou stane, pozostalí sa dostávajú do vážnych finančných problémov, pretože musia zvládnuť nielen náklady spojené s pohrebom, ale aj ďalej žiť a platiť z jedného príjmu všetko, čo sa predtým financovalo z dvoch platov.

Vdovské a sirotské dôchodky, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa, sú také nízke, že vypadnutý príjem nenahradia. Priemerný vdovský dôchodok ku koncu apríla predstavoval 255,20 eura. Navyše stúpa počet párov, ktoré žijú „na psiu knižku“, v tom prípade pozostalý partner nemá nárok na žiadne vdovské.

„Problém sa dá vyriešiť vhodným životným poistením, respektíve doplnkovým poistením úmrtia, ktoré môže mať rôzne formy,“ hovorí M. Poracká.

Ako si nastaviť životnú poistku

Na čo teda treba myslieť už dnes? V prvom rade na to, že ako žijeme dnes, do veľkej miery rozhoduje o tom, či a ako budeme žiť zajtra a pozajtra, že súčasťou života sú aj nehody, nepredvídateľné situácie a rôzne tragédie a že keď to príde, zostávajú tu po nás ľudia, ktorým bude smutno, ale musia žiť ďalej.

Aby žili dobre, treba zabezpečiť, aby mohli dostávať buď mesačnú rentu ako náhradu za výpadok pravidelného mesačného príjmu. Odporúčaná výška mesačnej renty by mala byť 60 až 80 percent mesačného zárobku človeka. Iným prístupom k náhrade príjmu je stanoviť ju tak, aby poistná suma pokryla splatenie úverov a hypoték. Riešením je poistenie úmrtia s klesajúcou poistnou sumou, ktorá sa znižuje zároveň s poklesom zostatku úveru. Treťou možnosťou je jednorazová poistná suma, ktorá by mala zodpovedať výške ročného príjmu človeka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *