Stvrtok 20. júna. Meniny má Valéria

Slovákov začínajú choroby v starobe trápiť oveľa skôr ako je bežné v Európe

Poistenie Peter Apolen 22.08.2017 | 00:00 0 Komentárov

Slováci vo vyššom veku začínajú trpieť chorobami oveľa skôr ako iné národy. Kým na Malte, či vo Švédsku žijú ľudia v plnom zdraví až do viac ako 70 rokov, a priemer EÚ je zhruba na úrovni 62 rokov, Slovensko je na konci tohto rebríčka a ľudia sa tu v plnom zdraví dožívajú ledva 55 rokov. Výdavky na zdravotnú starostlivosť pritom predstavujú pre peňaženky domácich vysokú záťaž.

Zdravotná starostlivosť o priemerného občana SR stojí ročne viac ako tisíc eur. Tri štvrtiny z tejto sumy  pritom kryjú verejné zdroje a zvyšok si platíme sami. Slovensko patrí v pomere medzi verejnými a súkromnými výdavkami medzi hornú tretinu krajín medzinárodného porovnania, teda medzi krajiny s najvyššími výdavkami na zdravotnú starostlivosť hradenými z vlastného vrecka. Až takmer každé štvrté euro si tak platíme sami.

Jedným z dôvodov takto vysokých nákladov je vysoká chorobnosť v relatívne skorom veku. Slováci začínajú chorľavieť skôr ako priemer Európy. Zdravotné problémy nás stretávajú ešte hlboko v produktívnom veku, čo sa negatívne odráža aj na pracovných schopnostiach, rodinných vzťahoch ako aj na schopnosti zarobiť a ušetriť.

Príliš skorá chorobnosť

Indikátor zdravých rokov života (Healthy Life Years) odhaduje, že slovenskí muži žijú bez zdravotných problémov len 55,1 roka, čo je tretia najnižšia úroveň v celej EÚ. Ženy sú s 54,8 rokmi dokonca úplne posledné. Pri pohľade na priemernú dĺžku života (73 rokov pri mužoch a 80 rokov pri ženách) to znamená, že sa Slováci so zdravotnými problémami boria štvrtinu a Slovenky dokonca až tretinu života.

Neslávne prvenstvo v príčinách úmrtia Slovákov patrí chorobám obehovej sústavy. Tie sú dôvodom viac ako polovice z vyše 51-tisíc úmrtí ročne. Druhým najčastejším ochorením, na ktoré občania SR umierajú, sú podľa analýzy Inštitútu zdravotnej politiky Ministerstva zdravotníctva SR zhubné nádory. Je to najmä rakovina žalúdka, hrtana či karcinóm prsníka. Ročne podľa údajov Národného onkologického ústavu pribudne na Slovensku 30-tisíc prípadov nádorových ochorení, ktoré sú čoraz častejšie diagnostikované u mladých, produktívnych ľudí.

Dôvody invalidného dôchodku

Z roka na rok pribúda aj Slovákov poberajúcich invalidný dôchodok. Za posledných sedem rokov ich počet stúpol o 17 percent. V júli vyplácala celkovo 238 137 invalidných dôchodkov. Priemerný invalidný dôchodok predstavuje len 267,32 eura.

Až štvrtinu prípadov invalidity vlani predstavovali choroby pohybovej sústavy. Nasledovali nádorové ochorenia (16 %) a treťou najčastejšou príčinou boli duševné choroby a poruchy správania (15 %). Kým u mužov boli vysoko zastúpené spomenuté ochorenia obehovej sústavy, u žien bolo viac nádorových chorôb a psychických problémov.

Na základe vysokej chorobnosti a vysokých nákladov na zvládnutie dôsledkov chorôb by sa Slováci mali aktívne zaujímať o životné poistenie. Práve to pri správnom nastavení chráni poisteného a jeho rodinu pred finančnými následkami chorôb a úrazov. Podľa prieskumu z roku 2014 pritom nejakú formu životnej poistky má zhruba 47 percent populácie Slovenska. 

„Práve ženy sú z hľadiska pohlavia zodpovednejšie. Myslia viac na zabezpečenie rodiny pre prípad výpadku príjmu zo zdravotných dôvodov. Slováci majú najväčší záujem o poistenie trvalých následkov úrazov a úmrtie následkom úrazu,“ uvádza Lýdia Žáčková, hovorkyňa skupiny Poštovej banky. Toto nastavenie však nie je ideálne. Úrazy sa totiž podieľajú len na zlomku prípadov straty pracovnej schopnosti – invalidity. Oveľa väčší dôraz je preto treba klásť na poistenie kritických chorôb s dôrazom na choroby často sa vyskytujúce v rodine poisteného.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *