Sobota 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Slovenská globalizácia: Skončia v base tí, čo nepekne pokrikujú na uliciach? (Zrkadlo uplynulého mesiaca)

Kým svetové banky upozorňujú na dôsledky narastajúcich obchodných vojen, radového obyvateľa Slovenska trápi iné. Napríklad, prečo tá neukojená opozícia večne rýpe a vŕta, hoci nemá dôvod, lebo voľna dnes máme koľko chceme a toľko štátnych sviatkov, že v iných krajinách by sa z toho zos..li. Ale aktuálnou témou je aj sex s výhľadom do budúcnosti!

Ale nielen veľa štátnych sviatkov nás blaží, lebo napríklad my dôchodcovia, ale aj mnohí ďalší máme vlaky zadarmo. V takom Bangladéši by si to nedokázal predstaviť ani futurológ s tou najväčšou fantáziou.

Bežný náš občan si teda zákonite kladie nástojčivú otázku, prečo americký finančník a filantrop George Soros neustále financuje tých nespratných študentov, ale aj tých hnusných pravičiarov, voľnomyšlienkárov, intelektuálov – darmožráčov, ktorí namiesto toho, aby študovali a pracovali v prospech Slovenska, radšej idú do ulíc a na Fica tam nepekne pokrikujú. Hanba im!

Treba ich pozatvárať všetkých do basy!

Počul som aj taký názor, že každý jeden nespratník, ktorý sa zúčastňuje na tých protestných akciách po Slovensku, si môže niekde vzadu za tribúnou hneď zahorúca vyzdvihnúť za účasť 5 EUR zo Sorosovho fondu a väčšina z nich to aj využíva! A preto je na tých manifestáciách toľko ľudí! Zadarmo by totiž nešli, keďže nemajú žiaden dôvod.

Neviem, ale ja som sa poctivo zúčastnil na všetkých doterajších zhromaždeniach a pochodoch v Košiciach a nikto mi neponúkal ani nedal nieže 5 EUR, ale ani len 5 centov! Zato som na jednom zhromaždení dostal takmer po papuli.

Tak trochu bokom od masy ľudí skromne a slušne postávala neveľká skupinka starých zadubených komunistov. Keď napíšem, že niektorí z nich boli o niečo starší ako ja, znamená to, že boli už veľmi starí, slovom, pamätníci dávno zašlých čias. Niektorí z nich možno zažili ešte aj Víťazný február 1948 a prvého robotníckeho prezidenta Klementa Gottwalda, mňa už ten prekrásny február našťastie minul.

Ó, osud, aký ty vieš byť dobroprajný!

Ako píšem, tí starí paprďasi tam nanajvýš slušne postávali, v rukách mali červené vlajočky a portréty komunistických vodcov Lenina a Stalina. Dvaja z nich mali aj fotografie súčasného ruského prezidenta Putina.

Nik, ale vôbec nik si ich nevšímal.

Až ja som do nich zabŕdol a takmer som jednu schytil. Radšej som pre istotu zbabelo a rýchlo prebehol k veľkej mase a spolu s ňou volal po zmenách vlády s tým, že tie kozmetické úpravy vo vládnom kabinete, sú len výsmechom do tváre obyčajného človeka.

Tú príhodu so starými zadubenými komunistami spred pár týždňov spomínam teraz len preto, lebo na 1. mája ich bolo v uliciach oveľa viac, no ja som nemohol ísť si do nich rýpnuť, kedže som písal tento komentár.

Samoetická poznámka: Uvedomujem si, že človek by mal mať rešpekt voči tým, ktorí sú od neho starší a nezabŕdať do nich! Chcel by som sa takto správať, no nedá sa, lebo tí paprďasi žijú v presvedčení a aj mňa presviedčajú o tom, že len vďaka Bohu a Stalinovi máme takú dobrú vládu, akú máme. A bude ešte lepšia, keď polícia pod novou ministerkou dá do laty tých nafetovaných pravicových intelektuálov a situácia sa upokojí a Fico sa bude môcť konečne vrátiť do premiérskeho kresla.

Téma dňa: Globalizácia alebo vojna?

Svet z pohľadu ekonomiky aktuálne sužujú obchodné a colné vojny a prestrelky, ochranárske opatrenia a následné reakcie na ne. Niekedy aj zbrklé a nedomyslené! Nemecká Bundesbank v apríli opakovane varovala, že narastajúci protekcionizmus môže prerásť do svetovej (obchodnej) vojny. Pripustila, že globalizácia má aj určité nedostatky (neželané vplyvy), napokon nič nie je dokonalé, ale prípade svetovej obchodnej vojny by prehrali všetci!

Odvrat od multilateralizmu by totiž mal podľa Bundesbank rozsiahle negatívne dôsledky pre obchod a investície na všetkých kontinentoch.

Nie je to téma nová, pripomeňme si, že vypukla ešte v marci, keď Donald Trump zaviedol nové clá a Čína sa nechala počuť, že prijme odvetné opatrenia.

Medzinárodný menový fond (IMF) upozornil, že napriek dobrým vyhliadkam v krátkodobom horizonte, globálna ekonomika čelí do budúcna veľmi vážnym problémom. Je za nimi rastúci dlh a najmä silnejúci protekcionizmus a následné obchodné spory. Americký minister financií Steven Mnuchin si však myslí, že súčasné spory medzi krajinami by sa mohli urovnať a k obchodnej vojne by nemalo dôjsť a to, čo robia Spojené štáty, nie je protekcionizmus: „My len chceme rovnaké podmienky!“ dodal.

V čase, keď som pripravoval tento komentár, Európa s napätím čakala, či Trump podpíše nové clá na oceľ a hliník a orgány EÚ mali pripravený zoznam odvetných ciel.

Panna ako svetový unikát!

Tento komentár som písal v prvomájový deň a ako pravicovo zmýšľajúci liberál nemám nič proti tomuto sviatku, napokon sviatok práce sa oslavuje, či už 1. mája alebo v inom termíne vo všetkých vyspelých civilizovaných krajinách. Mne skôr prekážajú iné štátne sviatky a zatvorené obchody, a to také sviatky, ktoré vo svete veľmi nie sú. Napríklad Veľký piatok je štátnym sviatkom okrem Slovenska tuším len v dvoch či troch krajinách sveta a Panna Mária je slovenským unikátom.

Nikde inde nie je sviatkom, dokonca ani len vo Vatikáne!!!

O týždeň máme opäť sviatok a ja teraz nekritizujem počet sviatkov, len poukazujem na to, že reformné zmeny sa u nás neudejú, lebo bežný radový občan si myslí: Na čo mi protestovať, na čo kritizovať vládu, keď sa mám dobre a máme toľko voľna?

Tohtoročný 1. máj je pre nás osobitne významný aj inak, v ten deň vstúpili do platnosti príplatky za nočnú prácu a prácu cez sobotu, nedeľu a sviatky.

Na to, že tu nie je všetko kóšer, upozornila Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) s tým, že veľké spoločnosti majú vo svojich kolektívnych zmluvách rôzne formy príplatkov či benefitov, ďalej, že novela zákona bude mať výrazný dopad predovšetkým na malé a stredné podniky, ktoré nie sú vo veľmi dobrej ekonomickej kondícii a celé to nepriaznivo postihne ekonomicky slabé regióny s vyššou nezamestnanosťou!

To, že sa Slovensku z makroekonomického pohľadu aktuálne darí, podľa AZZZ neznamená, že sa tak bude dariť stále a vo všetkých odvetviach. Vzhľadom na zvyšujúce sa náklady a povinnosti, ktoré zamestnávateľom sústavne pribúdajú, sa Asociácia obáva, že populistické príplatky poškodia konkurencieschopnosť našej ekonomiky.

Môj dôvetok: Zasa raz socializmus na smerácku nôtu! No nezošalieme z toľkej radosti?!

Patrilo by sa zošalieť, lebo rekonštruovaná vláda už avízovala ďalší sociálny balíček, predseda parlamentu a vládnej SNS Danko sa nechal počuť, že balíček je úspora z hospodárenia štátu a ľudia musia pocítiť, že štát dobre hospodári. Túto tému v mojom komentári uzavrela podpredsedníčka opozičnej SaS Jana Kiššová s tým, že ľudia netúžia po balíčkoch, ale po odstránení korupcie.

Vláda podľa Kiššovej pripravuje sociálne balíčky neodborne a účelovo, často len v prospech vybraných skupín. „Na Slovensku ale nie je dopyt po balíčkoch, lež po spravodlivosti a po tom, aby sme odstránili korupciu a mafiu z nášho každodenného života.“

K tomu sa nepatrí už nič dodávať!

Sex s poriadnym výhľadom do budúcnosti

Cestou z obchodu zbadám susedku z vedľajšieho paneláku, taká fešná mladá fiflena, zďaleka nemá ešte tridsať. Slušne jej pozdravím a hneď dodám, že ak by náhodou niekedy v budúcnosti so mnou otehotnela, že sa nemusí báť, lebo s manželkou by som sa rozviedol a zobral by som si ju aj s naším dieťatkom.

Pre istotu som si všetko, čo som povedal, nahral do mobilu a to isté som odporúčal jej. Aby bolo archívované!

Pozerá, či som nespadol z čerešne a ja jej na to, že človek nikdy nevie, nedá si rukáv odtrhnúť a čo ak by povedzme po nejakých piatich rokoch medzi mnou starým paprdom a ňou k niečomu došlo, aby bola istota. Pre zmenu teraz pozerá, či som nespadol z jablone… Zdá sa vám to všetko absurdné? Aj mne, ale za takúto, resp. podobnú absurdnosť aj keď netýkajúcu sa sexu, Česká národná banka (ČNB) pokutovala finančno – sprostredkovateľskú spoločnosť Fincentrum, ktorá je aj vydavateľom odborného webového magazínu Investujeme. Aj tam išlo o nahrávanie rozhovorov s dlhým výhľadom do budúcna, čo ak náhodou niekedy po rokoch…  Podobne ako môj sex. Stojí to za prečítanie!

Myslím si, že svet finančných služieb potrebuje kontrolu a reguláciu, ale jej nesmie byť veľa a nesmie byť nezmyselná! Aj na Slovensku jej ale býva veľa a často je to priam regulačná smršť.  Ale niekedy sa rozumnými argumentmi podarí zvrátiť bezmedzné chúťky regulátorov

Namiesty pointy, ktorá ale priamo nesúvisí s touto poslednou témou – so sexom v dlhodobej vyhliadke, ani s nezmyselne pokutujúcou ČNB, ale zato súvisí s ďalšími témami tohto komentára, pripájam krátku zaujímavosť. Košický neprofesionálny výtvarník Laci Rusnák (LaRus) pred pár dňami dokončil obraz s názvom AllForJan a venoval ho pamiatke dvoch zavraždených mladých ľudí – novinára Jána Kuciaka, ktorý išiel tvrdo po kauzách mafie poprepletanej s vládnou stranou Smer-SD, a jeho snúbenice Martiny.

Výtvarník, v ktorého tvorbe sa spája nádych realizmu s jemným nádychom abstraktnej maľby a svojským pohľadom na svet, stvárnil tému technikou akrylu v podobe plačúcej Sochy slobody.

„Socha roní slzy nad tým, že bohatí a mocní ďalej bohatnú na úkor chudobných a v záujme svojho nenásytného egoizmu sa neštítia ani vraždiť,“ uviedol LaRus (na snímke v záhlaví článku spolu so svojím obrazom, ktorý sa nachádza v košickom kultúrnom centre Výmenník Štítová).

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Foto: Laura Furmaníková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *