Streda 23. septembra. Meniny má Zdenka

Slovenské divadlo? Ani nevieš, kto je herec a kto divák (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Po tom, čo čínska kolomaž sa rozliala po svete, tamojšie úrady zatýkali a Európska centrálna banka príjemne prekvapila investorov. Podnikatelia sú nespokojní s tým, že niektorí z nich sú vyvolení a niektorí nie a znovu ožila téma Bátoričky z čachtického hradu.

Boj s fámami, príp. s údajnými fámami a najmä tvrdý postih tých, ktorí ich spustili, to bola hneď začiatkom uplynulého týždňa hlavná téma správ došlých z krajiny čínskeho draka. Dozvedeli sme sa, že vládna moc potrestala 197 ľudí, ktorí najmä prostredníctvom internetu šírili fámy a dohady o krachu na čínskej burze a ďalších udalostiach, napríklad o počte obetí explózie v čínskom prístave Tchien-ťin.

Medzi potrestanými je aj novinár ekonomického časopisu Cchaj-ťing, ktorého článok – podľa úradov – vyvolal na čínskej burze chaos a neporiadok, keďže pri písaní sa opieral zväčša len o vlastné špekulácie a nič si vraj nikde neoveroval. Týmto spôsobil štátu i investorom – citujem – “priam nedozierne škody.”

Ruka zákona tvrdo dopadla aj najvyšších predstaviteľov tamojšieho Úradu pre ochranu finančných trhov, pretože podľa vyšetrovateľov “úmyselne vyvolávali paniku, klamali verejnosť “ a tým spôsobili „chaos na akciových trhoch i v celej čínskej spoločnosti.“

Jedným z prvotných “argumentov” vyšetrovateľov bol fakt, že jeden z Pekinčanov umelo vyvolaný prepad na burze psychicky neuniesol a spáchal samovraždu, ale aj to sa vraj neskôr ukázalo iba ako fáma. Smutny

Druhou spravodajskou tematikou, ktorá nemohla nezaujať finančné trhy, boli početné informácie o tom, že rastúce napätie okolo Číny a masívne akciové výpredaje počas predošlého týždňa naozaj zneistili viacero amerických centrálnych bankárov, no hlavný prúd údajne i naďalej ráta so zvýšením úrokových sadzieb v dohľadnom čase. Z ich vyjadrení vyplynulo, že centrálna banka (Fed) je nateraz odhodlaná problémy rozvíjajúcich sa ekonomík ignorovať – dianie v Číne síce americkí centrálni bankári až príliš obozretne sledujú, avšak hlavnú pozornosť venujú domácej ekonomike.

Hlavný ekonóm Poštovní spořitelny Jan Bureš sa preto nazdáva, že faktor čínského strachu povedie k posunutiu rozhodnutia o úrokových sadzbách aspoň o jedno zasadnutie Fed-u neskôr, ale rast sadzieb do konca roka je aspoň podľa neho i naďalej veľmi pravdepodobný

Práve tieto dve témy z pondelka výrazne rámcovali dianie vo svete financií počas celého týždňa, inak a jednoduchšie povedané – čínska kolomaž rozliata po svete a určito-neurčité uistenie o tom, že Fed (aspoň zatiaľ) i naďalej ráta s rastom úrokových sadzieb. Smejici se

O deflácii ani netreba hovoriť…

Zdá sa mi, že trochu krvi do žíl vlialo štvrtkové zasadnutie Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá znížila výhľady rastu a inflácie eurozóny. Jej prezident Mario Draghi na následnej tlačovke naznačil ochotu rozšíriť a predĺžiť program kvantitatívneho uvoľňovania (QE). Rozumej: Banka je pripravená zväčšiť a rozšíriť svoj program nákupu vládnych aktív, ak si to situácia vyžiada. Draghi zároveň spresnil, že ECB zvyšuje maximálne kvóty nákupu jednej emisie z 25 na 33 percent. Úrokové sadzby zostali bez zmeny na rekordne nízkych úrovniach (0,05 percenta). Európske akciové trhy si potom pripísali masívne zisky. Euro reagovalo prudkým prepadom o viac ako 1 percento, následne jemne korigovalo a skončilo na hladine EURUSD 1,112.

BIG EXPERT (Tomáš Menčík zo spoločnosti Cyrrus) k tomu poznamenal: “Európska centrálna banka príjemne prekvapila investorov a spôsobila vytúženú akciovú rally. A nebolo k tomu treba veľa. Len to, že jej šéf sa tvrdo postavil za program kvantitatívneho uvoľňovania.”

Vec sa má ale tak, že Čína robí vrásky celému svetu, a to nielen v prostredí akciových trhov, čo na krehkú európsku ekonomiku môže mať veľmi zlý dopad. “Mario Draghi ale všetky obavy zahnal,” myslí si BIG EXPERT.

Medzi nami ženami, európskej ekonomike sa zasa až tak veľmi nedarí. ECB znížila výhľad rastu ekonomiky na najbližšie dva roky a kvôli nízkym cenám ropy aj výhľad inflácie. Jestvujú obavy, že padajúca ropa by už v najbližších mesiacoch mohla vyvolať pokles spotrebiteľských cien. Draghi však upozornil, že to bude len prechodný jav a o deflácii netreba hovoriť. Nemôže byť o nej ani reč, spresnil. Big grin

Od utečencov po Čínu a islamské finančné právo

Zdá sa však, že problémom spoločnej Európy je niečo iné. Je to utečenecká kríza, ktorá poukazuje na nízku akcieschopnosť EÚ a nejednotnosť jej členov. Orgány EÚ sa márne snažia presadiť kvóty pre utečencov v jednotlivých krajinách, keď niektoré vlády to nielenže odmietajú, ale ešte aj strašia svojich občanov. Typickým príkladom je večne lavírujúca Ficova vláda.

Ale v mnohých krajinách sa to už začína lámať, v Rakúsku to začalo už skôr – domáci si na utečencov rýchlo zvykajú a väčšina obyvateľstva si o utečencoch myslí, že sú to normálni ľudia, ktorí neprichádzajú s bombou previazanou okolo brucha.  

Minulý týždeň slovinská vláda oznámila, že zmenila názor a už nenamieta voči záväzných kvótam pre prijatie utečencov.Táto malá krajina je podľa vlády pripravená prijať aspoň dve tisícky migrantov!

Zaujal ma aj koncotýždňový summit organizácie G20 združujúcej najväčšie vyspelé i rozvíjajúce sa ekonomiky. Nosnou témou stretnutia ministrov financií a guvernérov členských krajín v Ankare bola situácia na čínskych finančných trhoch prelievajúca sa do ostatných častí sveta a diskusie o dopadoch blížiaceho sa možného zvýšenia úrokových sadzieb v Spojených štátoch.

Niektoré členské krajiny ešte pred summitom oficiálne žiadali, aby sa prijala rezolúcia, podľa ktorej by sa zvýšenie úrokových sadzieb zo strany amerického Fedu označilo za riziko pre globálny hospodársky rast a nastolila by sa oficiálna požiadavka, aby zvýšenie sadzieb Fed odsunul na neskôr. Jednou z hlavných tém summitu G20 mali byť aj možnosti využitia islamského finančníctva a islamského finančného práva, ktorého význam v globálnej ekonomike stúpa. Len pripomeniem, že v islamskom finančníctve sú zakázané úroky, ale umožňuje sa poskytovanie určitých vecných plnení.

Táto téma, ako vyplynulo zo záverečných materiálov summitu, sa nakoniec podrobnejšie ani nepreberala, pretože šéfka Medzinárodného menového fondu (IMF) Christine Lagarde presadila jedinú kľúčovú tému, a to slabý rast globálnej ekonomiky na pozadí čínskeho spomalenia.

Upozornila, že čínska nákaza sa bude čoraz viac prelievať do iných krajín. Zmateny

Odpoveď na otázku, aký je možný dopad čínskej krízy na Slovensko, hľadali analytici Tatra banky, pričom o. i. konštatovali, že pád čínskych akcií bezprostredne neohrozuje úspory v 2. dôchodkovom pilieri, pretože čínske akcie nie sú priamo nakúpené v žiadnom dôchodkovom fonde. A naopak, pozitívny vplyv má pokračujúci silný rast v Spojených štátoch.  

Keď jedných zvýhodňujú na úkor druhých…

Zaujalo ma aj vyjadrenie Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) na margo toho, že väčšina podnikateľskej obce je u nás výrazne diskriminovaná a znevýhodňovaná na úkor niektorých vyvolených. Podnikatelia sa nazdávajú, že vláda z roka na rok zvyšuje finančné zaťaženie podnikania, nedokáže ubrzdiť narastajúcu byrokraciu a podnikateľom zväzuje ruky zbytočnými obmedzeniami, ktoré naoko zakrýva veľkolepými pláštikmi ako sú údajná “ochrana spotrebiteľa”, “ochrana bezpečnosti a zdravia zamestnancov” a iné dobre znejúce voloviny.

To slovo voloviny nevymysleli v ZPS, to len ja som tak nazval tie donebavolajúce dobroty slovenskej vlády. Ale aj bez toho slova sa členovia združenia domnievajú, že “o čo je horšie podnikateľské prostredie pre všetkých, o to viac sa vláda snaží robiť si alibi tým, že selektívne rozdáva zvýhodnenia a úľavy vybraným firmám.” Vyplazly jazyk

Predstavitelia ZPS si myslia, že slovenská vláda len zvyšuje deformácie podnikateľského prostredia, keďže jedných zvýhodňuje a druhých diskriminuje, ale azda ešte horšie ako diskriminácia je podľa podnikateľov fakt, že máme jeden z najhorších a najneefektívnejších systémov správy daní a odvodov na svete, ktorý vedie k neúmernej byrokracii pre podnikateľov. 

Aj kvôli tomu je Slovensko v rebríčkoch Svetovej banky (WB) Paying Taxes často medzi najhoršími a pred Slovenskom sú aj celé desiatky rozvojových krajín, čo je medzinárodná hanba! Aj preto má ZPS vo svojich prioritách požiadavky typu: obmedzovať zásahy do slobody podnikania, menej regulovať a administratívne zaťažovať podnikanie a znižovať jeho celkové finančné zaťaženie. Jednou z priorít podnikateľov je aj poukazovať na potrebu zoštíhľovania verejného sektora a znižovania verejných výdavkov. Tabuľky a dlhoročné štatistiky Paying Taxes možno nájsť napríklad tu

O pôžičkách, telefónoch a jednom videu

Rovnako ma zaujala kauza “Hlina”. Najprv ale krátko o tom, že s účinnosťou od začiatku septembra dostalo od Národnej banky Slovenska (NBS) licenciu na poskytovanie spotrebiteľských úverov len 16 subjektov, kým do konca augusta bolo na trhu až 252 veriteľov. Ide teda o značné prečistenie trhu. Tie subjekty, ktoré licenciu nezískali, spotrebiteľské pôžičky poskytovať nemôžu! 

Opozičný poslanec Alojz Hlina (člen Klubu KDH) však upozornil, že jedna z nebankoviek, ktorá licenciu nedostala, naďalej v rozpore s legislatívou pôžičky veselo ponúka. Štátna moc ho ale nebrala vážne, tak si zvolil svojráznu formu protestu (zamuroval prístup do pobočky spoločnosti aj s jej pracovníčkou), s touto formou ale mnohí nesúhlasia:

 

Polícia proti Hlinovi tvrdo zasiahla dávajúc najavo svoju nadradenosť, akoby chcela povedať: Dobre pozeraj, ty bežný občan, ak si toto za bieleho dňa v hlavnom meste na rušnej ulici dovolíme voči poslancovi Národnej rady SR, čo si za iných okolností a inde dovolíme voči tebe?!

Hlina neskôr informoval médiá, že Polícia kula pikle s nebankovou spoločnosťou Pohotovosť a tie skutočnosti sa preukážu: “Dovolím si tvrdiť, že prebehlo niekoľko telefonátov medzi zástupcami firmy Pohotovosť, políciou a politickými predstaviteľmi… Poviem vám, že sa volalo na vysokých poschodiach.” Cool

Dotknutá spoločnosť Pohotovosť, s.r.o., vzápätí vydala vyhlásenie, z ktorého vyplýva, že podľa vyjadrenia Ivana Kahaneca, výkonného tajomníka Asociácie poskytovateľov spotrebiteľských úverov, v súčasnosti ešte neboli ukončené niektoré povoľovacie konania pre niektoré spoločnosti, tieto spoločnosti však podľa nášho názoru môžu naďalej poskytovať spotrebiteľské úvery až do momentu, kým nebude o ich žiadosti rozhodnuté.

Bohuprisahám, ozaj svojský výklad povoľovacieho konania NBS!

Bátorička a ciťák namiesto pointy

Spoločnosť Pohotovosť, s.r.o., medzičasom vydala ďalšie vyhlásenie, v ktorom uviedla, že poslanec Hlina bojuje za práva všetkých dlžníkov tým, že bežného zamestnanca, samoživiteľku a matku dvoch detí bezcitne zamuruje s partiou prisluhovačov v prevádzkarni ako madam Bátoričku na Čachtickom hrade… Žene, ktorú poslanec zamuroval v prevádzke na niekoľko hodín, pomáhali z nedostupného priestoru príslušníci požiarneho zboru a následne matku dvoch detí v zlom psychickom stave ošetrila posádka privolaného vozidla rýchlej zdravotnej pomoci.

Toto vyhlásenie podpísal hovorca spoločnosti spolu s kolektívom 70 žien vykonávajúcich činnosť v 70 Pôžičkárňach v celej SR.

Slovom, ciťák. Hra na city.

Všetci tu hrajú parádne divadlo a obyčajný človek vlastne ani nevie, kto je v tej hre hercom na javisku a kto divákom v hľadisku a čo je ešte horšie, nevie či sa má z tej zlátaniny tragédie, drámy a frašky smiať alebo má plakať. Nastvany

NBS ale už skôr spresnila, že poskytovatelia spotrebiteľských úverov a iných úverov môžu (na základe doterajšej evidencie v Registri veriteľov a v podregistri veriteľov) poskytovať úvery najneskôr do 31. augusta 2015, kedy tento register zanikne

Môj názor: Niet tu o čom diskutovať! K predmetnej kauze “Hlina vz Pohotovosť” sa ale centrálna banka nevyjadrila.

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial