Utorok 02. júna. Meniny má Xénia

Slovenské hypotéky prvý krát podliezli európsky priemer

Po prvýkrát v histórií majú Slováci lacnejšie úvery na bývanie ako je priemer eurozóny. Priemerná ročná percentuálna miera nákladov (RPMN), dosiahla v marci na Slovensku úroveň 2,32 percenta, zatiaľ čo priemer krajín eurozóny bol 2,38 percenta.

Priemerná úroková sadzba, ktorá je vždy nižšia ako RPMN, na nových úveroch na bývanie sa v marci dostala na rekordných 1,95 percenta. Prvý raz v histórii tak pokorila hranicu dvoch percent. Štatistiky prepisoval aj objem poskytnutých pôžičiek, keď sa v treťom mesiaci vyšplhal na takmer 664 miliónov eur. Doterajšie maximum 549 miliónov eur z júna minulého roku sme tak prekonali o takmer 21 percent. 

Slovensko tak má lacnejšie hypotéky ako Francúzi, Rakúšania či Holanďania. Ešte lacnejšie si však dokážu požičať obyvatelia Litvy, Luxemburska či Nemecka. Rozdiely medzi krajinami sú celkom výrazné. Bližšie k priemeru majú po Slovensku už len Rakúšania.

Za poklesom stojí najmä zvýšený boj bánk o klientov. V marci sa totiž zmenili podmienky refinancovania, takže je od vtedy jednoduchšie splatiť predčasne starší, drahší úver. Uvedené čísla, ktoré zverejnila NBS, hovoria len o poklese v marci. V apríli však hypotéky ešte ďalej zlacňovali, takže čísla za štvrtý mesiac budú pravdepodobne ešte lepšie. Nový zákon o úveroch na bývanie začal platiť 21. marca. 

Prvá banka spustila kampaň v polovici februára a priebežne na ňu reagovala aj konkurencia, preto sa dramatický prepad priemernej úrokovej sadzby prejavil už v marci a vydrží ešte niekoľko mesiacov. „Jarné kampane sú zvyčajne nastavené do konca mája alebo júna. Či ich banky budú predlžovať, to bude závisieť od výsledkov, ktoré sa im podarí dosiahnuť. Počas letných mesiacov však štandardne prichádza útlm,“ opisuje senior analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi. 

Záujem Slovákov o hypotéky počas uplynulých mesiacov výrazne narástol. „Vplyv na to má viacero faktorov – najmä historicky najnižšie úrokové sadzby, prijateľné ceny nehnuteľností, výkonnosť ekonomiky aj nová legislatíva v refinancovaní,“ hovorí Igor Žganjer, ktorý  zodpovedá za rozvoj služieb pre klientov v Slovenskej sporiteľni. 

Od prijatia eura pred siedmimi rokmi poklesla RPMN úverov na bývanie až o dve tretiny. V januári 2009 ešte predstavovala sedem percent. Rozdiel oproti európskemu priemeru predstavoval viac ako dve percentá.   

„Momentálne klienti z pohľadu hypoték žijú najlepší z možných svetov. Ešte nikdy nemali šancu zabezpečiť si tak výhodne nové bývanie alebo tak výrazne ušetriť na existujúcej pôžičke. No upozorňujeme, že podmienky vyvolal umelo nový zákon o úveroch na bývanie obmedzením poplatku za predčasné splatenie úveru na maximálne jedno percento, a preto dlho nevydržia. Stále platí teraz alebo nikdy,“ pripomína P. Világi.

Aj keď sú stále najvýhodnejšie ponuky trojročných fixácií, pri ktorých klient môže bežne získať úrokovú sadzbu 1,49 % ročne, prichádza čas pouvažovať aj nad dlhšími fixáciami. Ak sa totiž Európskej centrálnej banke začne dariť pri napĺňaní inflačného cieľa, mohla by začať so zvyšovaním úrokových sadzieb už v roku 2018.

„Stále nie je ani v Európe vylúčený scenár z Japonska, kde sa centrálnej banke dlhodobo nedarí odpichnúť od nulových sadzieb. Napriek tomu by som klientom odporučil, aby využili 5-ročný alebo aj 10-ročný fix, ak im banka ponúkne naozaj dobré podmienky. Získajú tak istotu nemennej splátky na dlhšie obdobie a stále platí možnosť úver refinancovať len s maximálne jednopercentným poplatkom, ak by sa na trhu stalo niečo naozaj neočakávané a sadzby by klesli ešte nižšie,“ odporúča analytik.

rozdiely-medzi-krajinami

rozdiel-medzi-eu-a-sr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *