Utorok 07. júla. Meniny má Oliver

Slovensko je jedinou krajinou regiónu s vyššími úvermi ako úsporami domácností

Zadlženie slovenských domácností rastie takmer dvakrát rýchlejšie ako objem ich úspor. Objem úverov rastie už šesť rokov najrýchlejšie v únii. Sme jedinou krajinou strednou a východnej Európy, kde majú domácnosti vyššie dlhy ako úspory.

Úvery rastú najrýchlejšie v únii

Zadlženie slovenských domácnosti vzrástlo vlani medziročne o 11,7 percenta a ku koncu augusta dosiahlo objem 34,8 mld eur. Tempo rastu dlhu bolo vlani už šiesty rok po sebe najrýchlejšie v celej Európskej únii. “Dlh domácností rastie v súčasnosti príliš rýchlo, dokonca rýchlejšie ako príjem domácností a preto toto tempo možno považovať za nadmerné,” konštatuje vo svojej správe aj Národná banka Slovenska.

Podľa štúdie Allianz Global Wealth Report 2018 dlžil vlani každý Slovák v priemere 6 792 eur, kým priemer regiónu bol len 4 564 eur.

Slováci tak pričuchli k životu na úver. Môžu za to najmä úvery na bývanie. Aj v tomto segmente rastú dlhy Slovákov najrýchlejšie v únii. Tie fakty vyznievajú samé o sebe nelichotivo, no ďalší negatívny podtón im dáva porovnanie k úsporám.

Pomalý rast úspor

Finančný majetok slovenských domácností v minulom roku vzrástol len o 5,5 percenta, čo je takmer polovica v porovnaní s predchádzajúcim rokom (9,8 %). Môže za to nevhodné rozloženie úspor. Až 60 percent percent finančného majetku majú Slováci, podľa štúdie Allianz Global Wealth Report, v bankách.

Zhruba 20 percent finančného majetku majú Slováci v kapitálotvornom životnom poistení a penzijných fondoch, 11 percent majú vo finančných nástrojoch (akcie, dlhopisy). Svetový priemer je 42 percent majetku vo finančných nástrojoch, 29 percent v poistení a penzijných fondoch a 27 percent na bankových účtoch.

Objem bankových vkladov dosahoval podľa NBS ku koncu augusta 34,4 mld. eur, čo je o 6,2 percenta viac ako pred rokom.

Nelichotivý výpis z bankového účtu

V rebríčku bohatstva tak Slováci s úsporami 6 190 eur na osobu figurujú spomedzi 53 hodnotených krajín až na 40. mieste . Priemer v regióne je výrazne vyšší a dosahuje 10 381 eur.

V rámci regiónu nás tak v úsporách, s výnimkou Rumunov (4521 eur), predbehli všetky ostatné krajiny, keď napríklad Česi majú nasporené viac ako dvojnásobok, a to 15 291 eur, Maďari 13 404 eur, Poliaci 8 273 eur a priemerný Bulhar disponuje úsporami vo výške 7 678 eur.

Najbohatším národom sú už tradične Švajčiari s úsporami vo výške takmer 174-tisíc eur, v tesnom závese s USA, kde majú domácnosti úspory vo výške 169-tisíc eur. Vďaka silnému euru sa minulý rok starému kontinentu darilo – v prvej 20-ke najbohatších krajín figuruje až 12 európskych krajín.

zadlženie domácností

Dlh domácnosti k ich finančným aktívam – zdroj Allianz

K akciám sme ešte nepričuchli

Minulý rok bol vo finančnom meradle výnimočný. Napriek rastúcemu politickému napätiu to bol pre investorov a sporiteľov priam dokonalý rok, keď na celom svete vrcholilo ekonomické oživenie a finančným trhom sa darilo, najmä tým akciovým.

„Bolo to výnimočne priaznivé obdobie, no časy, keď mimoriadne expanzívna menová politika zabezpečovala trvalý a stabilný rast na finančných trhoch, sú nadobro preč. Prvé nepriaznivé znaky sú už tu: rastúce úrokové miery, obchodné konflikty a aj čoraz populistickejšia politika spôsobujúca napätie a turbulencie. Prvý mesiac tohto roka už ukázal zlú predtuchu,“ konštatuje hlavný ekonóm Allianz Michael Heise.

Výsledkom minuloročného vývoj bol rast finančného majetku domácností na celom svete o 7,7 percenta. Dlhy zatiaľ stúpli o šesť percent. Slovenské domácnosti sa tak oproti svetovému trendu značne odlišujú. Môžeme tu pozorovať opačný trend, keď rast úverov naďalej vysoko prevyšuje rast úspor a investícií. V regióne strednej a východnej Európy sme preto unikátom.

Situáciu sa pokúša zvrátiť Národná banka Slovenska. V júli tohto roku začali platiť opatrenia, ktorých cieľom je ochladiť úverový trh. Nábeh jednotlivých limitov je postupný s plným premietnutím do praxe v lete budúceho roku. Hypotékárny trh už naznačuje spomalenie. To či majú opatrenia NBS účinok, sa však ukáže až v priebehu budúceho roka.

Slovensko je najrovnostárskejšou krajinou na svete

Napriek nelichotivej bilancii úverov a úspor sa ukázalo Slovensko v prieskume poisťovacieho koncernu Allianz aj v pozitívnom svetle. Nový indikátor Allianz Wealth Equity Indicator (AWEI) monitoruje rovnomernosť rozdelenia bohatstva v danej krajine. Inými slovami tak ukazuje, aká veľká priepasť je medzi bohatými a chudobnými v danom štáte.

Niet pochýb o tom, tento rozdiel je najvyšší v krajinách ako USA, Južná Afrika, Indonézia či Spojené kráľovstvo. Výrazne nerovnomerne rozdelené bohatstvo panuje prekvapivo aj v Dánsku, Švédsku či Nemecku.

A práve v tomto porovnaní patrí Slovensko pozitívne prvenstvo. Podľa tejto štúdie na u nás najmenší majetkový rozdiel medzi bohatými a chudobnými. Autori štúdie to pripisujú najmä dedičstvu liberálnych reforiem v období transformácie komunistickej na trhovú ekonomiku. „Slovensko tak nemusí byť najbohatšou krajinou v regióne, no nikde inde nie je bohatstvo rozdelené tak rovnomerne ako vás,“ uzatvára M. Heise.

Jedna odpoveď na “Slovensko je jedinou krajinou regiónu s vyššími úvermi ako úsporami domácností”

  1. Eva píše:

    Ešte pred pár rokmi to neplatilo. Bankári upokojovali, že ešte stále máme ako krajina dosť vysoké úspory, takže brať si úvery je úplne normálne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *