Stvrtok 02. júla. Meniny má Berta

Slovensko je vhodné ako centrálny bod pre východnú Európu, ale vážnou brzdou je stále korupcia, tvrdí nemecký investor

Na jednej strane výhodná geografická poloha a ťažiskové umiestnenie v rámci strednej Európy, na druhej problém s korupciou a nízkou vymožiteľnosťou práva, ktoré sú vážnou brzdou v rozvoji a deformujú podnikateľské prostredie, uvádza to nemecká spoločnosť Würth, podnikajúca na Slovensku.

V koncerne vnímame Slovensko z hľadiska geografickej polohy veľmi pozitívne. Je vhodné ako centrálny bod pre strednú a východnú Európu, najmä ak za ťažiskové považujeme krajiny Česko, Poľsko, Maďarsko a Slovensko s tendenciou rastu smerom na juh a východ, konštatuje spoločnosti ústami jej konateľky Martiny Gaislovej.

Würth je významným dodávateľom pre priemysel a pôsobí v sektoroch automobilový, stavebný, strojársky, nábytkársky aj drevársky priemysel. Ako však dodáva Gaislová, vážnou brzdou v rozvoji podnikania na Slovensku je naďalej korupcia, nízka vymožiteľnosť práva, ako aj častá zmena zákonov bez predikcie možných dopadov. „Podnikateľské prostredie to deformuje, prípadne podnikanie sťažuje a znevýhodňuje,“ vysvetľuje.

Napriek zložitej ekonomickej situácii v Európe sa však aj v nasledujúcom roku dá očakávať aktivita viacerých zahraničných investorov. „Napríklad náš koncern Würth plánuje rast počtu zamestnancov aj ďalšie investície do rozvoja firmy. Veľa bude, pochopiteľne, záležať od aktuálnej politickej situácie, ktorá je aj vzhľadom na konflikt na Ukrajine ťažko prognózovateľná,“ upozorňuje Gaislová.

Ako však dodáva, jedna vec je to, čo sa nedá ovplyvniť – ako počasie a politická či hospodárska situácia, no druhá je samotná aktivita spoločnosti. „Som presvedčená, že čestnou a usilovnou prácou môžeme veľa negatív plynúcich z okolia prekonať a vybalansovať,“ hovorí. Cestou pre slovenské firmy je podľa nej zameranie sa na kvalitu, nie na nízku cenu.

Vážnym problémom je Slovenska je infraštruktúra. Z hľadiska celkového podnikateľského nastavenia je však pre väčšinu hlavne zahraničných investorov potrebné zlepšiť  najmä transparentnosť. „Ak sa dostaneme do štádia, kedy podvedome akceptujeme prítomnosť korupcie  a podvodov, zapadneme ako spoločnosť do poriadneho závozu. Kontinuálne znižovanie latky morálky je obrovským rizikom, ktoré sa môže vypomstiť,“ hovorí Gaislová.

Problémom je i to, ak sa pri plošných riešeniach, napríklad pri tvorbe zákonov, pristupuje k riešeniu bez zohľadnenia dlhodobého kontextu a predikcie možných dopadov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *