Utorok 20. augusta. Meniny má Anabela

Slovensko na tom ekonomicky nie je vôbec zle

Hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen známy svojimi kritickými komentármi hodnotí ekonomiku Slovenska ako veľmi dobrú. Všíma sa nadpriemerný hospodársky rast, ale aj snahu o reformy, ktorá je podľa OCED za sedem rokov najsilnejšia hneď po krízou hnaných krajinách PIGS. Slovensko si tak mohlo odhryznúť z pozitívnych vonkajších stimulov – lacnejšej ropy, nízkych úrokových sadzieb a slabého eura.

Ročne na svojich obchodných cestách precestujem zhruba 35 krajín a veľmi zriedka sa stáva, že môžem krajinu, v ktorej práve som,  pochváliť. V zhruba 33 krajinách sa žiaľ musím vyjadriť kriticky, či už na adresu vlád alebo centrálnych bánk. No myslím, že úspech Slovenska je pozoruhodný. Krajina rastie rýchlejšie ako región a i celá Európa. Silným faktorom rastu je domáca spotreba. No druhej strane, ale musím povedať, že až 75 percent dôvodov úspechu Slovenska pochádza zvonku.

Slovensko sa dostalo z problémov v krízových rokoch 2008 až 2009 dôležitými zmenami. Príznačné pre slovenskú ekonomiku v porovnaní s inými ekonomikami dnes je vysoký domáci dopyt. Porovnal by som vás k Američanom strednej a východnej Európy, pretože máte vysokú tendenciu spotrebovať a míňať. Nie je to zlé. Naopak je to znakom dôvery v budúcnosť vašej krajiny.

OECD vypracováva raz ročne rebríček krajín podľa ich reformnej aktivity. Ako vieme štrukturálne reformy sú jednou z hlavných priorít tejto organizácie. Priznám sa k svojmu ignorantstvu, keď som nevedel, že Slovensko je na tom tak dobre. Ste na tom z tohto pohľadu, nie len lepšie ako moja materská krajina -Dánsko, ale i citeľne lepšie ako Nemecko, Japonsko, USA, Holandsko, Fínsko, a EÚ ako taká. Táto aktivita je podľa mňa oných ďalších  25 percent, pre ktoré si myslím, že sa vám darí lepšie ako ostatným krajinám. strukturalne-zmeny-oecd

Poďme sa pozrieť bližšie na dôvody, pre ktoré sa Slovensku darí. Keď analyzujeme ceny vstupov do ekonomiky, teda úrokové sadzby, ceny ropy a výmenné kurzy, vidíme tu od polovice roka 2013 po súčasnosť veľký pokles, až o 50 percent. Keďže Slovensko je citlivé na ceny vstupov, spôsobilo to vysoký rast domácej spotreby. Ďalším dôvodom rastu ekonomiky je aj oživenie na exportných trhoch.

To je teda tých 75 percent úspechu pochádzajúcich zvonka. Na druhej strane z poklesu cien vstupov mohli ťažiť všetky európske krajiny. No Slovensko z neho dokázalo vyťažiť tri percentá rastu, zatiaľ čo priemer Európy je len jedno percento. Urobili ste teda kus práce.

Pamätám sa, že keď som bol na Slovensku pred pár rokmi, hovorili sme o tom, že Česko získava z toho, že nie je v eurozóne, naopak Slovensku pripadli z eura v čase eurokrízy samé negatíva. Dnes sa zdá, že sa tento pomer obrátil. Úspech totiž vždy leží v rukách ľudí. Nie je to o tom, či máte euro, alebo nie, ale o tom, či robíte štrukturálne reformy. Jedným z príkladov je napríklad impozantné zlepšenie výberu daní.

Realisticky by som situáciu na Slovensku prirovnal k futbalovému zápasu, keď po prvom polčase vyhrávate 3:0 a máte dobré šance na víťazstvo. No stále je tu možnosť, že sa súperovi podarí dať v ďalších 45 minútach päť gólov.

Autor je hlavný ekonóm Saxo Bank.

Jedna odpoveď na “Slovensko na tom ekonomicky nie je vôbec zle”

  1. jozef píše:

    Asi ste platený niekym kto týmto nezmyslom verí.Slovensko je na 15 mieste najhorších ekonomik europi.Nemáš o ekonomike ani ponatia vieš aký život majú obyčajný ludia,keď majú vyžiť z 300eur?Každý občan by mal dostať Nobelovú cenu,nielen že to dokážu,ale i za to že to trpia!Hodnotit od stola nemat prax hovoriť populisticky je vražda vás ekonomou a život za nezáčína číslami!Neporov­navaj neporovnateľné ,ak je v česku tak zle ,choď si zamenit pochopiš keď ti dajú zaeuro 26čk!
    Vyberí daní,podvod od vlady proti občanom!DPH na potraviny ani bohovi znížit-prečo obrovký príjem do kasy !Predavky -za čo ,že si podanny a odvádzaš desiatky či si +,alebo-?Čo nadnarod.spol.?Čo dali do kasy,alebo čo vytiahli! Tesco,Peugeot,Hy­undai atd.Slovenska vláda sa chova ako za feudálou,mocným rozdáva chudobe berie!Ale to nnie su princípy demokracie-demokracia je vláda ľudu nie skupín to si uvedomte!Ľud však potrebujú iba pri rozhodení urny počas hlasovania inak si vládne sami,ako oni budú chcieť a potrebovať.To je môj pohľad ekonomiky takej skvelej ako hovorite!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *