Streda 19. decembra. Meniny má Judita

Splácanie hypoték sa po kríze zlepšuje

Banky Peter Apolen 29.07.2011 | 00:00 0 Komentárov

Slováci sú majú v EÚ najväčší problém so splácaním úverov na bývanie. Podľa denníka Pravda až tretina ľudí s hypotékou má ťažkosti so splácaním nákladov na bývanie, buď bankám alebo aj dodávateľom iných služieb, napríklad energií. Denník sa odvoláva na štatistiky Eurostatu. Sú síce z roku 2009, ale podľa analytikov by sa situácia v tomto lepšiť nemala.

Problémom je, že na Slovensku je podiel týchto ľudí najvyšší v Európe. V EÚ má v priemere ťažkosti so splácaním nákladov na bývanie desať percent ľudí s hypotékou, na Slovensku je to až 30%. Je to dôsledkom jednak nižších platov a vyšších cien hypoték a nehnuteľností, ale aj toho, že hypotéku má vzhľadom k príjmu veľa ľudí. Podľa Eurostatu je kritická hranica podielu nákladov na bývanie na celkových výdavkoch 40%. Náklady na hypotéku a iné výdaje by teda túto mieru bežne nemali prekročiť.

Na druhej strane po krízových rokoch dochádza pri splácaní k zlepšeniu. Podľa NBS podiel včas nesplatených úverov v prvých štyroch mesiacoch klesol. Je ich 3,2%, zatiaľ čo minulý rok to bolo 3,7%. Objem nesplatených úverov predstavuje 719,9 milióna eur. Pri spotrebných úveroch prišlo k zlepšeniu o pätinu, pri hypotékach o šesť percent. Nesplatených hypoték je za 106 miliónov eur.

Zlepšenie zaznamenávajú aj samotné banky, aj spoločnosti, ktoré sa zaoberajú správou pohľadávok. „Evidujeme stabilizáciu a čiastočné zlepšenie platobnej disciplíny fyzických osôb,“  hovorca Tatra banka Boris Gandel. Dodáva, že tento trend je možné pozorovať u všetkých skupín zákazníkov. Tento rok bude banka pravdepodobne dražiť o niečo viac nehnuteľností ako minulý rok. Je to spôsobené istým časovým posunom, do dražieb sa dostávajú nehnuteľností z minulých rokov. Na budúci rok by malo prísť k poklesu. B. Gandel hovorí, že dražba nasleduje až keď sa vyčerpali všetky ostatné riešenia.

Potvrdzuje to aj hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer. „Snažíme sa s klientom dohodnúť,“ hovorí. Možnosti sú buď zníženie splátok, odklad splátok alebo predĺženie doby splatnosti, čím sa zníži mesačná splátka. Najčastejším riešením je zníženie splátky na šesť mesiacov. V prípade vážnejších problémov odklad splátok na rovnakú dobu. Posledným riešením je dražba, najprv dobrovoľná, po nej nasleduje exekúcia. „Tempo rastu nesplácaných úverov sa v našej banke spomalilo. Vývoj je lepší, ako boli očakávania. Vplyv na spomalenie tempa rastu nesplácaných úverov malo najmä spomalenie tempa rastu nezamestnanosti a menší počet hromadných prepúšťaní.". Tento jav potvrdzuje aj spoločnosť zaoberajúca sa správou pohľadávok Coface Slovakia Bratislava. Došlo k poklesu pohľadávok po splatnosti u všetkých typov úverov. Priemerná doba po splatnosti je 50 dní a priemerná úspešnosť výberu je 80%.

Ilustračné foto: sxc.hu.

Ako sa prejaví zvýšenie sadzieb ECB na úrokových sadzbách pri hypotékach?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *