Utorok 20. augusta. Meniny má Anabela

Spor medzi bývalými spolumajiteľmi Finportalu sa dostáva na súd

Prešiel už viac ako rok a spory medzi bývalými spoločníkmi firmy Finportal sa stále neurovnali. Najnovšie sa čaká prvé súdne pojednávania medzi nimi. Ide o oprávnenosť pohľadávky v hodnote takmer jedného milióna eur.

Ondrej Matvija bol vytlačený z vedenia Finportalu v máji minulého roka. Jedného dňa sa nemohol dostať do kancelárie, mal zablokovaný služobný telefón a prístup k firemnému majetku. Dôvodom malo byť nekorektné správanie. Podľa jeho spoločníka Rudolfa Adama nerobil O. Matvija rozdiel medzi firemným a súkromným majetkom. Ten však svoje odstavenie z firmy nechápe. Tvrdí, že jediným dôvodom bola snaha pripraviť ho o podiel v prosperujúcej spoločnosti.

Spor o milión

Na bratislavských súdoch teraz čakajú na prejednanie dva súdne spory medzi bývalými obchodnými partnermi. Týkajú sa dvoch pohľadávok. Jednej v sume 156 tisíc eur, ktorá sa týka fyzických osôb oboch partnerov, a v druhej si firma JAGGERWOOD so sídlom na Cypre, pod kontrolou R. Adama, nárokuje voči firme Allmax, vo vlastníctve O. Matviji, sumu 810 tisíc eur.

Ešte v lete minulého roku vystavil Krajský súd v Banskej Bystrici na obe pohľadávky platobné príkazy. Na základe jedného dokonca zablokoval aj nehnuteľnosť vo vlastníctve spoločnosti Allmax, v ktorej má O. Matvija trvalý pobyt.

R. Adam tvrdí, že obe pohľadávky vznikli na základe finančnej pôžičky jeho spoločníkovi. Ten však namieta, že formálne síce išlo o pôžičku, ale v skutočnosti to boli manažérske odmeny vyplácané v pravidelných mesačných intervaloch na jeho účet. Tvrdí, že s R. Adamom boli dohodnutí na odmenách vedených v účtovníctve ako pôžičky a až na základe splnených obchodných výsledkov mali byť pôžičky premenené na odmeny. K tomu však nedošlo.

O. Matvija preto podal voči obom platobným príkazom rozpor a súd v Banskej Bystrici platobné príkazy zrušil a vec postúpil na súdy v Bratislave. V jednom prípade je prvé pojednávanie naplánované na 27. septembra, v druhom už súd koná.

Konkurz spoločnosti Winterian

V sprostredkovateľských kruhoch už dlhší čas koluje e-mail, ktorý spochybňuje platobnú morálku O. Matviju. Obviňuje ho z nekorektného finančného správania. Asi najvážnejšou záležitosťou je konkurzné konanie voči spoločnosti Winterian, kde O. Matvija pôsobil ako predseda predstavenstva.

Akciová spoločnosť Winterian vykonávala od roku 2006 do roku 2012 na základe zmluvy o finančnom sprostredkovaní predaj poistných produktov pre poisťovňu AXA. Veľká časť z nich ale skončila predčasným stornom. Poisťovňa si teda za zrušené poistky nárokovala časť provízie za sprostredkovanie spať.

Winterian ich nevrátil, a preto si AXA vymáhala sumu 994 tisíc eur v konkurze. Konkurz bol vyhlásený v roku 2013. Krátko na to však musel byť pre nedostatok majetku dlžníka zastavený. O. Matvija vo Winteriane pôsobil v rokoch 2008 až 2011 ako predseda predstavenstva.

Celá výška dlhu voči poisťovni AXA predstavovala údajne až dva milióny eur, hoci tá si v konkurze si uplatňovala necelú polovicu. Poisťovňa sa prostredníctvom svojho hovorcu vyjadrila, že svoje pohľadávky z minulosti nechce komentovať. Vyhlásenie konkurzu a dlh Winterianu voči AXA však dokazujú aj verejne dostupne údaje na portáli www.finastat.sk

Ohováranie?

Aj spoločnosť Allmax, prostredníctvom ktorej O. Matvija dnes podniká, mala v minulosti s platobnou disciplínou problémy. V rokoch 2015 až 2016 nezaplatila spoločnostiam Plant Service, s.r.o. za záhradnícke práce, alebo spoločnosti Miele za domáce spotrebiče, ktoré na ňu iniciovali návrh na konkurz.

O. Matvija namieta, že všetky takéto obvinenia sú ohováračskou kampaňou jeho bývalého obchodného partnera R. Adama, ktorý má záujem mu uškodiť. Hoci sa napríklad v e-maili uvádza, že O. Matvija podpálil účtovníctvo spoločnosti Winterian, aby sa zbavil zodpovednosti, ten tvrdí, že účtovníctvo riadne odovzdal pri predaji firmy novému majiteľovi, o čom má aj patričný doklad.

Pri dlhoch spoločnosti Allmax hovorí, že išlo o reklamácie za zle dodané služby a tovar, ktoré mali dodávatelia zneužiť na podanie návrhu na konkurz.

Rozchod v zlom

Je pravdou, že R. Adam nemá na svojho bývalého spoločníka O. Matviju pekné slovo. V spoločnosti Finportal začali podnikať v roku 2012, kde spolu pôsobili až leta do minulého roka, kedy sa ich cesty neslávne rozišli. „Rozhodli sme sa skoncovať s manažérskym štýlom 90tych rokov. Chceme sa správať korektne a zodpovedne, aby to čo sa dohodne, aj platilo,“ uviedol R. Adam v lete minulého roka. To, ako sa zbaviť O. Matviju, vraj pripravoval už od januára. Ten však sa vyjadril, že si žiadneho pochybenia nie je vedomý a krok svojho spoločníka nechápe.

S odchádzajúcim spoluvlastníkom a obchodným riaditeľom odišla z Finportalu vlani aj časť zamestnancov a sprostredkovateľov firmy. O. Matvija vtedy R. Adamovi vyčítal , že nechce uvoľňovať ľudí, ktorí sa s ním rozhodli odísť a že sa ich firma snaží udržať nasilu. „Je to v zásadnom rozpore s pravidlami, na ktorých broker pool stojí a to slobodou a férovosťou. Ak sa niekto rozhodne s firmou už nespolupracovať, tá by ho nemala držať nasilu,“ namietal.

R. Adam mu zas mal za zlé, že „odišiel s databázami a dôvernými informáciami. Tie využíva v novej spoločnosti, napríklad pri dohadovaní nadštandardných podmienok s finančnými inštitúciami“.

Nové vízie

Novej spoločnosti FINGO, ktorú si O. Matvija založil, sa podľa neho dobre darí. Za prvý rok pôsobenia už mala obslúžiť viac ako 30 tisíc klientov. Je pravdou, že štart jej do veľkej miery uľahčili ľudia odchádzajúci z Finportu. A to je pravdepodobne aj najväčším dôvodom nezhôd dvoch bývalých spoločníkov. Je zrejmé, že ani po roku ich vášne neopadli. O oprávnenosti vysokej pohľadávky medzi nimi bude už o niekoľko dní rozhodovať bratislavský súd.

2 odpovede na “Spor medzi bývalými spolumajiteľmi Finportalu sa dostáva na súd”

  1. Kratochvíľ píše:

    Keby sa páni RA a OM lepšie učili vedeli to predať a ísť kandidovať napr. na starostu Bratislavy.

  2. Tomáš Márny píše:

    Tak pán Adam niečo hovorí o férovosti? Ten istý Adam, ktorý z AXA finacoval odchod Partners z OVB? Ten kto financoval odchod Maxa z AWD?
    To je dobrý vtip, zlodej kričí chyťte zlodeja. Že by božie mlyny predsa len mleli?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *