Piatok 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Sporiteľňa prichádza s pevným úrokom na celý čas splácania hypotéky

Až dve tretiny všetkých peňazí požičaných na bývanie majú úrokovú sadzbu fixovanú na 2 až 5 rokov, len nepatrné množstvo klientov si žiada fixáciu na dlhšie ako 10 rokov. Dôvodom je predovšetkým vysoká cena dlhodobých peňazí. Časovo obmedzená novinka z dielne Slovenskej sporiteľne môže v tomto prípade urobiť na trhu celkom slušný prievan.

Za istotu nemennej splátky sa platí a rozhodne nie málo. Kým za prvých osem mesiacov roka si podľa štatistík NBS požičali klienti na bývanie v priemere za 4,82%, pri fixáciách na viac ako 10 rokov bola úroková sadzba 5,98%, v auguste dokonca vybehla až na 6,98%. Slovákom sa do drahších úverov s dlhšou viazanosťou veľmi nechce, v nasledujúcej tabuľke vidíme, že najdlhšie fixácie sa, s výnimkou apríla, podieľali na celkovom objeme úverov len necelým percentom.

Záujem o jednotlivé typy fixácií pri úveroch na bývanie

Zdroj: Investujeme.sk na základe údajov NBS.

Slovenská sporiteľňa v tomto prípade našla dieru na trhu. Po vopred vyplácanom úroku pri termínovaných vkladoch sa jej už druhý raz podarilo prísť s takým nastavením produktu, aké jej oprávnene môžu závidieť produktoví a marketingoví manažéri ostatných bánk.

Prečítajte si

Tentoraz v rámci časovo obmedzenej ponuky dokázala sporiteľňa spojiť relatívne dobrý úrok s dlhodobou fixáciou: „Úver na bývanie s fixnou úrokovou sadzbou do splatnosti budeme predávať od 4,99%. Sadzbu sme nastavili tak, aby sa na ňu kvalifikovala väčšina klientov. Ide o klientov s dobrým rizikovým profilom a zároveň s výškou úveru nižšou ako 90% hodnoty zabezpečenia,“ vysvetľuje vedúci oddelenia retailových úverov Ján Ondráš a dodáva, že nastavenie tak dlhej viazanosti bolo zložité. “Preto budeme Úver na bývanie s fixnou úrokovou sadzbou do splatnosti ponúkať po obmedzenú dobu.“ A to do 31. decembra 2011, pričom predaj sa začína tento týždeň.

Ak si dnes Slováci požičiavajú pri kratších fixáciách za približne 5%, získať za takmer rovnaký úrok istotu pevnej splátky je z pohľadu klienta naozaj zaujímavé. Najmä ak si uvedomíme, že zmena úrokovej sadzby o jeden percentuálny bod predraží pri 100 tisícovom úvere mesačnú splátku o 83 eur. Mladé páry sa však v tomto prípade tešia zbytočne: „Pri hypotekárnom úvere pre mladých tento typ úrokovej sadzby neponúkame,“ hovorí J. Ondráš.

Sporiteľňa prichádza s novinkou v období, keď na Slovensku silnie úverová turistika a klienti si viac ako v minulosti presúvajú pri refixácii úver do inej banky ponúkajúcej výhodnejšie podmienky. Posilňovaniu konkurenčného prostredia výrazne pomáhajú aj legislatívne zmeny, ktoré bankám ukladajú povinnosť oznámiť klientovi dva mesiace pred refixáciou novú úrokovú sadzbu rozdelenú na cenu peňazí a maržu banky.

Namieste je preto otázka, či sporiteľňa nehľadá spôsob, ako do budúcnosti sťažiť úverovým turistom prechod do inej banky. „Cieľom zavedenia tohto produktu je poskytnúť našim klientom istotu nemenných podmienok na dlhodobom úvere bez ohľadu na akýkoľvek negatívny vývoj na trhu,“ odpovedá J. Ondráš. „Vychádzame v ústrety klientom, ktorí cítia potrebu minimalizovať potenciálne riziko straty strechy nad hlavou v prípade prudkého rastu sadzieb.“ Aj mimo refixácie má podľa neho klient možnosť zbaviť sa časti úveru: „Prípadné mimoriadne príjmy môže klient použiť na zníženie úveru. Bez poplatku je možné kedykoľvek v kalendárnom roku vložiť jeden mimoriadny vklad až do 10% zostatku úveru. Zároveň si klient môže vybrať, či chce mimoriadnou splátkou znížiť mesačnú splátku alebo skrátiť dobu splatnosti.“

Z pohľadu klienta, ktorý pre vlastnú pohodlnosť aj tak nebude pri refixácii porovnávať ponuky ostatných bánk, je úroková sadzba platná počas celého trvania úroverového vzťahu naozaj dobrá voľba. Už menej pre klienta, ktorý počíta s predčasným splatením, alebo si chce nechať zadné dvierka na prípadnú zmenu banky. Vždy je to však na individuálnom posúdení situácie.   

Ak by sporiteľňa prišla s takto nastaveným produktom v období hospodárskeho rozmachu a hroziacej vysokej inflácie, bol by medzi klientmi záujem o novinku asi ako o teplé rožky. V čase, keď sa očakáva zníženie sadzieb ECB, bude zaujímavé sledovať, ako na ponuku dlhodobej istoty zareaguje trh.

Oplatí sa fixovať si úrokovú sadzbu na celý čas splácania hypotéky?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *