Piatok 03. júla. Meniny má Miloslav

Spotrebné úvery na Slovensku začali zlacňovať

Banky Peter Apolen 19.05.2016 | 00:00 0 Komentárov

Spotrebné úvery na Slovensku patria stále medzi najdrahšie v eurozóne. Banky však aktuálne vyšli s ponukami, ktoré by naše sadzby mohli onedlho dostať k európskemu priemeru.

Kým všetky, teda aj staré, spotrebné úvery so splatnosťou od jedného do piatich rokov sú na Slovensku úročené sadzbou 12,4 percenta, európsky priemer je len 5,1 percenta. Slovensko tak ďaleko zaostáva.

V porovnaní 14 krajín, z ktorých údaje má ECB k dispozícií, sa Slovensko umiestňuje na 11. mieste. Najlacnejšie spotrebné úvery s úrokom 3,7 percenta majú v Belgicku, naopak najdrahšie so sadzbou 18,2 percenta v Litve.

spotrebne-uvery-krajiny

Vysoký slovenský priemer je daný históriou, keď slovenské banky naceňovali spotrebné pôžičky veľmi draho. Aktuálne to ale vyzerá tak, že banky začínajú svoju politiku meniť a sadzby začínajú klesať.

Zuno napríklad začalo ponúkať bezúčelový spotrebný úver len 4,9 percenta. „Nejde o časovo obmedzenú akciu, ale o štandardnú súčasť úverového portfólia ZUNO,“ hovorí riaditeľ pre obchod a marketing banky Peter Lakata. Zuno garantuje, že na získanie tohto úroku nie je potrebné využívať ďalšie spoplatnené služby spoločnosti.

Poštová banka zas predáva jej pôžičku za 5,9 percenta.  Zlacňujú aj veľké banky. VÚB napríklad znížila úroky pri tomto type úverov na 7,9 percenta. Tieto ponuky by mali prilákať záujemcov o nové úvery, ako i o refinancovanie starších drahších pôžičiek. Priemerný úrok by to mohlo stlačiť nadol. Znamená to, že popri hypotékach, kde sadzby už rapídne klesli, čaká podobný osud pravdepodobne i úvery na spotrebu.

Klesajúce náklady bánk

Počas prvého štvrťroku tohto roka si Slováci zobrali spotrebné pôžičky v objeme takmer 600 mil. eur a to aj vrátane refinančných úverov. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 4,3 percenta. Celkovo mali Slováci požičaných vo forme spotrebných úverov ku koncu marca 2016 viac než štyri miliardy eur.

„Nárast objemu čerpaných úverov spôsobili historicky najnižšie úrokové sadzby. Pri nových spotrebných úveroch všetkých splatností sa priemerné sadzby dostali v marci na úroveň 10,86 percenta,“ konštatuje Juraj Dolný, riaditeľ odboru produktov Poštovej banky.

V prospech nižších sadzieb hovoria najmä historicky najlacnejšie zdroje, ktorými sa banky financujú. Základná depozitná sadzba ECB je dnes v mínuse. Banky, ktoré by si chceli u nej uložiť peniaze, za to musia platiť. Lacné sú aj zdroje od klientov. Vklady na termínovaných účtoch sa blížia nule.

Jedinou položkou, na ktorú sa mohli slovenské banky pri vyšších sadzbách doteraz vyhovárať, bola o niečo vyššie rizikovosť úverového portfólia. No i tu sa situácia zlepšuje. Pracovný trh zažíva dobré časy. Miera nezamestnanosti je už pod desiatimi percentami, k čomu došlo zatiaľ len raz a to počas boomu v rokoch 2006 – 2008. Rastie i reálna mzda.

V prospech zdravého úverového portfólia hovorí i relatívne nízka zadlženosť Slovákov. Slovenská republika je v poradí desiatou najmenej zadlženou krajinou únie, v porovnaní objemu úveru na hlavu. Na jedného dospelého Slováka pripadá v priemere úver vo výške 6 009 eur, čo je výrazne menej ako priemer za eurozónu (20 017 eur).

spotrebne-uvery-eurozona-vs-sk

Najvyšší dlh na obyvateľa vykazujú Luxemburčania, kde má jeden dospelý obyvateľ z bánk požičaných v priemere 94 378 eur. Nasledujú Švédi s priemernou výškou úveru na úrovni 47 110 eur. Viac ako 30 tisíc eur ale má požičaných aj priemerný dospelý obyvateľ Holandska, Veľkej Británie a Cypru.

Na druhej strane porovnanie vývoja v čase už až tak pozitívne neznie. Slováci viac zadlžené národy rýchlo dobiehajú. Tempo patrí medzi najrýchlejšie v Európe.

Záujem bude pokračovať

„Záujem o spotrebné úvery bude pretrvávať aj po zvyšok tohto roka. Tradične najsilnejšími mesiacmi čo sa spotrebných úverov týka, sú jarné a jesenné mesiace, kedy ľudia po tomto type financovania siahajú najčastejšie,“ myslí si analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Podľa prieskumu agentúry 2muse, začali ľudia v súvislosti so spotrebným úverom viac reagovať na termíny „refinancovanie úverov a konsolidácia“ a využívajú ich stále častejšie. „Mnohí mali totiž úvery, ktoré čerpali pred niekoľkými rokmi za úplne iných podmienok a úrokových sadzieb, aké ponúka trh dnes. Očakávame preto, že trend refinancovania spotrebných úverov sa bude posilňovať,“ dodáva J. Dolný.

Ďalším trendom spotrebných úverov je okrem zlacňovania, refinancovania i zrýchlenie procesu schvaľovania. Viaceré banky garantujú žiadateľom odpoveď na pobočke do niekoľkých minút. Iné ponúkajú online schvaľovanie, keď nie je potrebné navštíviť pobočku, ale stačí oskenovanie a nahratie dokladov do online žiadosti.

Tento trend je však výhodný najmä pre štandardných klientov – zamestnancov, spĺňajúcich všetky požiadavky. Špecifické skupiny žiadateľov, ako napríklad živnostníci, to majú s dokladovaním a schvaľovaním naďalej ťažké.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *