Stvrtok 03. decembra. Meniny má Oldrich

Spotrebné úvery sú oproti eurozóne stále drahé

Banky Peter Apolen 28.04.2014 | 15:51 0 Komentárov

Úroková sadzba na spotrebných úveroch je na Slovensku stále vyššia ako priemer eurozóny. Rozdiel je až šesť percent. Potvrdzujú to štatisticky Národnej banky Slovenska a Európskeho štatistického úradu Eurostat.

Kým vo februári tohto roku sa priemerný úrok na spotrebných úveroch na Slovensku pohyboval okolo 12 percent, priemerný úrok v krajinách eurozóny presahoval niečo málo cez šesť percent. Situácia sa tak oproti minulému roku zatiaľ výrazne nezlepšila.

Priemer ale predstavuje len približnú predstavu. Sadzby medzi bankami sa líšia. V niektorých bankách vedia klienti získať aj spotrebné úvery s omnoho výhodnejšími úrokmi. K nízkemu európskemu priemeru sa u nás zatiaľ najviac približuje online banka Zuno. „Spotrebný úver je väčšinou výhodnejší, pokiaľ klient potrebuje požičať vyššiu sumu na dlhšie obdobie. V tomto prípade banky poskytujú aj nižšie úroky, pričom v Zuno začína úroková miera na pôžičke od 6,9 % ročne,“ informuje Lukáš Fúčela, produktový špecialista online banky.

Oplatí sa úver refinancovať?

Pokiaľ klient spláca úver, na ktorom mu vie iná banka poskytnúť lepšie podmienky, môže zvážiť možnosť refinancovania. Mnohokrát je pri konsolidácii možné prispôsobiť pôžičku vlastným požiadavkám. „Klient by sa pri žiadosti o refinancovanie a prenesenie starého úveru mal rozhodnúť nielen podľa svojich potrieb, ale takisto podľa možností splácať nový úver. V prípade, že si chce znížiť svoju mesačnú splátku, mal by využiť predĺženie splácania na novom úvere. Pokiaľ klient potrebuje okrem splatenia starého úveru aj peniaze navyše, môže si pri refinancovaní požičať aj vyššiu sumu,“ dopĺňa Lukáš Fúčela.

Či sa refinancovanie úveru klientovi naozaj oplatí, vie zistiť aj podľa výšky ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN), ktorá zahŕňa všetky poplatky spojené s vybavovaním a vedením pôžičky. Niektoré banky si tieto poplatky neúčtujú, preto majú RPMN nižšiu a klienti úver zbytočne nepreplatia.

spotrebne-uvery-slovensko-a-eurozona

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial