Utorok 27. októbra. Meniny má Sabína

Správny chlap nemá sedieť v knihách, ale robiť deti! (Zrkadlo uplynulého mesiaca)

Otázka horúcej súčasnosti znie: Je strach z biblického Antikrista silnejší ako strach z prepadu ekonomiky a rastúcej nezamestnanosti? A vieme, ako to všetko vidí moderný Juro Jánošík?

Uplynulý mesiac sa začal tak pekne, ba treba povedať, že pekne sa začal už koncom mája. Oficiálna štátna tlačová agentúra TASR totiž ústami komentátora Máriusa Kopcsaya v predposledný májový deň pripomenula skoršie časy, keď dnešný predseda Smeru-SD Fico tvrdo bojoval proti predstaviteľom cirkví požadujúcim zákaz nedeľného predaja v hypermarketoch.

Nielenže im verejne odkázal, že zásahy cirkví do svetských záležitostí sú absolútne neprijateľné, ale to, že žiadajú svätenie nedele ako dňa odpočinku a duchovnej činnosti, označil za návrat do stredoveku!😡

Predstaviteľom cirkví Fico dokonca navrhol, aby si v hypermarketoch prenajali priestory, konali v nich bohoslužby s tým, že veriaci by ich počúvali a popritom pohodlne nakupovali. Toľko z webu TASR na dokreslenie júnovej atmosféry.

Hlavná téma mesiaca ale náhle prestala byť témou vo chvíli, keď vláda a hlavný hygienik pod tlakom verejnej mienky povolili nedeľný predaj. Mám ale pocit, že táto téma ešte ožije. A možno to ani nebude časovo tak ďaleko…

Nejaký dôvod sa nájde.

Bifľoš? Knihomoľ?🤓

Aby bolo na Slovensku vzrušo a aby sa občan nemusel sužovať kvôli tomu, že obchody sú v nedeľu otvorené, hoci chcel ísť do kostola a teraz musí ísť nakupovať, tak pribudla veľká mediálna kauza.

O rozruch sa postaral Boris Kollár, šéf parlamentu a predseda strany Sme rodina, keď vyšlo najavo, že sprosto a so súhlasom svojho školiteľa opajcoval do diplomovky celé strany.

Detaily vynechám, sú všeobecne známe, a viac ako podrobnosti je zaujímavá Kollárova reakcia.

Keď to naňho vytiahli, najprv zapieral, potom to neuveriteľne zľahčoval, že aj on si iba chcel pomôcť a uľahčiť si to tak, ako to vraj robia všetci študenti. Nehodlá však vzdať sa ústavnej funkcie a celé to podčiarkol korunovanou hlúposťou, že kým bude šéfom parlamentu, nebude používať svoj akademický titul.

A tým je vraj všetko vybavené!🤕

Nie je, lebo šéf parlamentu a fanatický zástanca tradičnej kresťanskej rodiny, ktorá pekne pospolu každú nedeľu kráča do kostola, sa stal témou nekonečných diskusií a vtipov. Medzičasom mu pribudlo ďalšie dieťa (teraz už ich má s desiatimi ženami jedenásť) a ako prednedávnom zdôraznil, ďalšieho potomka nevylučuje. Uňho vraj človek nikdy nevie…

Aspoň on to tak o sebe hovorí!

Medzitým do hry vstúpila agentúra Focus, podľa ktorej Kollárova strana Sme rodina mala v júni najvyššie preferencie (12,8 percenta) od svojho vzniku v decembri 2015. Médiá však zároveň upozornili, že prieskum nezachytil kauzu Kollárovej diplomovky, uskutočnil sa ešte pred jej vypuknutím a že po odhalení kauzy by už jeho strana nemala taký dobrý výsledok.

Osobne si myslím opak. Kollár teraz, čo sa o ňom toľko rozpráva, je v očiach mnohých ľudí skôr frajerom a hrdinom. Niečo ako moderný Juro Jánošík.

Margite, majiteľke fenky Ziny, ktorá sa s mojou fenkou Kirou síce pozná, ale nie veľmi sa spolu kamarátia, som k tomu povedal, že orafať cudziu prácu nie je hrdinstvo, ale krádež.

Aj opajcnutá časť diplomovky je bohapustá krádež!

Nekonečná obdivovateľka Kollára mi zrejme nerozumela, tak som zopakoval, že ukradnúť možno nielen peniaze či nejaký hmatateľný tovar, ale jestvuje aj krádež duševného vlastníctva. Trošku viac sme sa k tomu rozhovorili a Margita tému uzavrela jednoznačným epilógom, ktorý odcitujem v pôvodnom znení:

„Správny chlap nemá sedieť v knihách a ako bifľoš – knihomoľ sa vŕtať v nejakých schémach a poučkách, ale má ľahnúť na ženu a robiť deti! A samozrejme, vedieť finančne sa o ne postarať!“珞

Nebojí sa biblického Antikrista?

Ak všetky aktuálne hlúposti (naďalej pretrvávajúca túžba časti veriacich zakázať nedeľné obchody, zakázať antikoncepcie, interrupcie i cvičenie jógy) a horúce kauzy (plagiátorstvo Borisa Kollára i ďalších), slovom, ak tie hlúposti dám nabok, tak mi vychádza, že jún bol v slovenskom meradle vcelku úspešný.

Postaralo sa o to postupné uvoľňovanie epidemiologických opatrení a hlavne tvrdohlavosť jedného z lídrov vládnej koalície, šéfa strany SaS, ministra hospodárstva Sulíka. Stál si za svojím a tak veriaci premiér Matovič s celou svojou suitou (vrátane militantných náboženských fanatikov) i hlavný hygienik Mikas museli ustúpiť.

A zrazu už nebolo treba mať vyhradené nedele na sanitáciu predajní a konečne – v súlade so zdravým rozumom – môžu byť aj v nedeľu otvorené. Aspoň zatiaľ! 🤐

Vnímam to tak, že hlboko veriaci Matovič sa možno nebojí biblického Antikrista, ale sa bojí, že ak sa Sulík postaví na zadné, tak vláda padne! Som presvedčený, že premiér si počká na vhodnú príležitosť a tú porážku, ktorú utŕžil od Sulíka, mu ešte vráti! Aj dupľovane!

Vrátim sa ale k téme. Po nedeľnom otvorení obchodov, ktoré Sulík odôvodňoval potrebou čím skôr a čím rýchlejšie rozprúdiť ekonomiku, nasledovali ďalšie opatrenia.

A tentoraz to už našťastie išlo bez ohľadu na stranícke tričká a černokňažnícke sutany.😎

V prvom rade spomeniem zrušenie bankového odvodu. Tejto téme sa nebudem teraz venovať, keďže ju podrobne analyzoval kolega Peter Apolen konštatujúc, že dohoda medzi vládou a bankami o zrušení odvodu je zásadným posunom vpred a právom sa predpokladá, že skráti dĺžku rekonvalescencie slovenskej ekonomiky tvrdo zasiahnutej koronakrízou.

Slovenská ekonomika je výrazne otvorená a tak očakávaný tohtoročný prepad globálneho hospodárstva sa citeľne prejaví aj pod Kriváňom. Medzinárodný menový fond (IMF) odhaduje v tomto roku globálny pád o 4,9 percenta! Pravda, za predpokladu, že nepríde druhá a za ňou možno i ďalšie vlny koronavírusovej pandémie.

V každom prípade ale analytici IMF zdôrazňujú, že sme v najhlbšej ekonomickej recesii v modernej histórii a že táto kríza bude určite hlbšia, než si to trhy teraz pripúšťajú.😋

Keď už nie uľahčiť, tak aspoň menej strpčovať

Ďalším významným počinom uplynulého mesiaca je príprava rozsiahleho súboru opatrení, ktoré by mali zlepšiť podnikateľské prostredie a pomôcť naštartovať slovenskú ekonomiku po pandémii a ktoré dostali spoločný hovorový názov Lex Korona. Ich výpočet možno nájsť napríklad tu.  

Sú to desiatky rôznych právnych úprav a opatrení z dielne Sulíkovho ministerstva, ktoré by mali uľahčiť alebo ak chcete – menej strpčovať život podnikateľskej obci. Aspoň ja ich tak vnímam.

A že netáram do vetra, to potvrdzuje aj Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ), ktorá upozorňuje, že kvalitnejší život nie je možný bez dostatku pracovných príležitostí a tie prinášajú zamestnávatelia. Štátne orgány by preto mali vytvárať také podnikateľské prostredie, aby sa podnikaniu darilo. 

A čo je ešte trúfalejšie, podnikatelia združení v RÚZ očakávajú, že vláda v nastúpenom trende zlepšovania podmienok pre podnikanie nepoľaví.

No, čo si to tí podnikatelia dovoľujú, to už je fakt vrchol!!!

Ale oni idú ešte ďalej a dokonca sa v súvislosti s programom Lex korona odvážili napísať, že podnikanie na Slovensku vraj miestami pripomína byrokratickú odyseu  a že kvalita podnikateľského prostredia bola v uplynulých rokoch podceňovanou témou.

Drzosť slovenskej podnikateľskej obce naozaj nepozná hranice, keďze spomínaná RÚZ ešte k tomu všetkému dopísala, že niektorí politici motivovaní lacným ziskom popularity vraj vytvárali zo zamestnávateľov triednych nepriateľov.

Tak toto už je fakt superdrzosť a ja už len dúfam, že tým nemysleli takých skvelých chlapov ako napríklad Fico, Danko či Pellegrini. Veď títo traja sa podpísali pod mnohé sociálne lízatká, bez ktorých nevieme ani žiť ani dýchať!🙆

Za všetky tie populistické sociálne dobroty spomeniem aspoň zrušenie koncesionárskych poplatkov pre dôchodcov a to bol naozaj rozumný krok, čo sa nedá poprieť, lebo odvtedy štát pravidelne berie peniaze deťom, školám, zdravotníctvu atď. a zapĺňa finančné diery vo verejnoprávnej RTVS.

Na pretras prídu kľúčové témy💃

Uplynulý mesiac sa začal tak pekne, a tu ho máš! Aj koniec júna bol pekný, kedže sme sa dozvedeli, že hneď ďalší mesiac sú v programe rokovania parlamentu dohromady až štyri návrhy na ďalšie sprísnenie či totálny zákaz interrupcií. Dva sú od kotlebovcov, jeden návrh je z Matovičovho OĽaNO a jeden od nezaradených poslancov okolo Jána Podmanického.

Niektoré návrhy pomenúvajú veci priamo, niektoré sa svinsky skrývajú za novelizáciu iných zákonov, ale to je u nás už normálne.

Ale tak či tak uznávam, že interrupcie, to je hlavná a jediná téma, ktorá v čase koronakrízy sužuje Slovensko. Dúfam, že poslanci napriek avízovaným júlovým horúčavám interrupcie navždy zakážu a hneď po letných prázdninách sa budú venovať ďalším kľúčovým témam, ktoré už majú rozpracované. Zákaz jógy, zákaz antikoncepcie a v školách povinné náboženstvo.

Podčiarknuté, zhrnuté: Hlavným problémom Slovenska je aktuálny prepad ekonomiky, stúpajúca nezamestnanosť a množstvo neplatičov, na ktoré upozorňujú napríklad vodárenské spoločnosti, nehovoriac o ďalších dôsledkoch koronakrízy, no slovenskí politici budú riešiť beťárgumky, jógu a Pána Boha!

Šťastná to krajina!

Ale sú aj politici, ktorí sa na týchto aktuálne bohumilých hlúpostiach chcú priživiť a ťažia z neskrývanej animozity medzi Sulíkom a pobožnými členmi vládnej koalície. Vyťažiť z toho chcú najmä odídenci z Ficovho Smeru SD, ktorí pod generálskou čiapkou Pellegriniho zakladajú novú stranu.

Má názov Hlas – Sociálna demokracia a hoci tá správa je stará len dva dni, už sa v zmysle hesla „Tvorivosti sa medze nekladú“ objavili na webe stovky slovných hračiek, akronymov, prezývok a prešmyčiek.

Spomeniem z nich aspoň niektoré: HLAS – Hnutie lacných sľubov, Hlas oligarchov, Hlas PF (Hlas podobný Ficovi), Hlad po moci, Hnus – sociálna demagógia atď. atď.

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: freeimages.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial