Piatok 24. mája. Meniny má Ela

Stane sa Taliansko novým Gréckom?

Investori sa znepokojujú nad situáciou v Taliansku. Populistická vláda sa chystá predložiť svoj prvý rozpočet a ak nedodrží trojpercentný deficit, nedôvera sa môže rozšíriť aj na iné európske trhy. Situácia pripomína Grécko spred niekoľkých rokov.

O situácii v Taliansku a možných rizikách pre finančné trhy sa rozprávame s analytikom Saxo Bank Tomášom Daňhelom.

V poslednom čase sa veľa hovorí ekonomických a politických problémoch Talianska. Je situácia skutočne taká vážna?

Štvrtá najväčšia ekonomika Európy podľa HDP nie je v najlepšej kondícii a politická situácia jej určite nepomáha. Taliansko je tak teraz v centre diania, no situácia určite nie je kritická. Dôležité je však ďalšie smerovanie.

Aké sú najväčšie problémy krajiny Apeninského polostrova?

Taliansko bojuje s vysokou nezamestnanosťou dosahujúcou takmer 11 percent. Tamojšie HDP stagnuje a štátny rozpočet je v dlhodobom deficite. Investorov aj EÚ preto teraz zaujíma, či bude nová vláda z zaťažovaní rozpočtu pokračovať. Za pozornosť určite stojí aj fakt, že od začiatku roka sa výnos 10-ročných vládnych dlhopisov zvýšil nad tri percentá. Táto hodnota sa nemusí zdať prehnane vysoká, ale pred niekoľkými mesiacmi bol výnos o percentuálny bod menej. Znamená to, že dôvera vlády v očiach investorov klesá.

Verejný dlh Talianska je druhý najvyšší v Európe. Má krajina vôbec nejakú šancu na jeho zníženie?

Zadlženie Talianska sa drží na vysokej úrovni, viac ako 130 percent, konštantne už od roku 2014. Na jednej strane je dobre, že sa ďalej nezvyšuje, no na druhej stranu ani neklesá. Problém je, že Taliansko nevykazuje vysoký rast HDP. Zadlženie, ktoré sa meria v pomere k HDP, teda „samé od seba” nemôže klesnúť. Vôbec najvyššie zadlženie v Európe má Grécko – na úrovni 178 percent HDP, no vďaka rastu HDP sa očakáva, že tento pomerový ukazovateľ tam bude výrazne klesať. Ak teda Taliansko nepodnikne žiadne kroky smerom k naštartovaniu rastu a rozpočty budú dlhodobo naďalej deficitné, môže dôjsť k tomu, že predbehne v zadlžení Grécko.

Môže sa teda Taliansko stať vo vzťahu k eurozóne novým Gréckom?

Túto alternatívu nemožno vylúčiť. Paralela s Gréckom sa určite nájsť dá, avšak situácia spred desiatich rokov bola diametrálne odlišná. Svet v tom čase zápasil s hospodárskou krízou, a Grécko bolo vo výrazne horšej ekonomickej kondícii ako súčasné Taliansko. Na druhej strane by sme nemali zaspať na vavrínoch s tým, že nič také sa už nemôže zopakovať. Taliansko by malo začať konať tak, aby problémom predišlo, alebo ich aspoň včas podchytilo. V tomto ohľade by Grécko mohlo poslúžiť ako učebnicový príklad, ktorý ešte stále máme v čerstvej pamäti.

Pred dvomi týždňami zmenila agentúra Fitch výhľad ratingu Talianska na negatívny. Môže to mať na krajinu negatívny vplyv?

Rating Talianska je na úrovni BBB. Je teda iba dva stupne od špekulatívneho stupňa. Tento krok zhorší podmienky vládneho financovania, pretože výnosy zo štátnych dlhopisov dosahujú takmer päťročné maximá.

Aktuálne zvýšenie výnosov z vládnych dlhopisov je tak z hľadiska dlhovej služby nepríjemné, avšak výrazne väčší problém by spôsobilo preradenie do špekulatívneho pásma. Už i dnes zastúpenie talianskych akcií aj dlhopisov v globálnych fondoch dlhodobo klesá, preradenie do špekulatívneho pásma by však znamenalo významný výpredaj talianskych aktív a teda aj ďalší prepad tretej najväčšej ekonomiky eurozóny.

Hrozí efekt nákazy? Môže sa talianska kríza nejako dotknúť aj Slovenska?

Je pravdou, že vývoj v Taliansku robí európskemu hospodárstvu vrásky na čele. Krátkodobo sa zhoršenie ekonomickej situácie môže presunúť aj do ďalších krajín tzv. skupiny PIIGS (Portugalsko, Írsko, Taliansko, Grécko, Španielsko) ktorých situácia nie je dlhodobo stabilná a pri najmenších náznakoch rizika sa výrazne mení správanie tamojších investorov. Dôležité je preto predísť takémuto rozšíreniu medzi ďalšie krajiny.

Krátkodobo môže dôjsť aj k poklesu kurzu spoločnej európskej meny. Z dlhodobého hľadiska však nepredpokladám, že by situácia v Taliansku mala priamy vplyv na výnosy či už európskych alebo slovenských vládnych dlhopisov a teda zvyšovanie nákladov na dlhovú službu.

Investori sa teraz obávajú novej vlády a jej prvého návrhu rozpočtu. Prevládne podľa vás u politikov triezvy rozum, alebo populizmus?

Vicepremiér Matteo Salvini uviedol, že chce rešpektovať všetky európske limity, no na strane druhej povedal, že je pre neho najdôležitejší blahobyt talianskych občanov. Ten určite nebude schopný zabezpečiť bez ďalších deficitov. Tieto vyhlásenia môžu pripomínať rokovania Alexisa Tsiprasa a jeho strany Syriza v lete 2015. Zdá sa teda, že talianski politici si s tým, ako ich vnímajú investori, veľmi hlavu nelámu.

Minister financií Giovanni Tria teraz stojí pred veľkou výzvou. Rád by dosiahol vyrovnaný rozpočet, avšak voči populistickému hnutiu to nebude mať ľahké. V prípade, ak by návrh rozpočtu na budúci rok nepredstavoval markantné zhoršenie deficitu a výrazné zadlženie, mohol by byť trhmi prijatý pozitívne. V opačnom prípade by mohli Taliansko čakať veľmi nepríjemné časy.

Čo konkrétne sľubuje talianska vláda voličom, že to trhy tak znervózňuje?

Vládou sľubované kroky, či už zmierňovanie daní alebo zavedenie minimálneho nepodmienečného príjmu, sú veľmi obľúbenými politickými ťahmi. Je takmer nereálne ich realizovať bez toho, aby nedošlo k ďalšiemu zvyšovaniu deficitu. Obzvlášť za situácie, kedy sa kvôli pomalému ekonomickému rastu zvyšuje počet ľudí na hranici chudoby a nezamestnanosť dosahuje dvojciferné hodnoty.

Ekonomický rast nedosahuje také hodnoty, aby sa talianska vláda mohla uchýliť k prehnanému rozhadzovaniu peňazí.

Aký vývoj v krajine teda môžeme očakávať?

Po niekoľkých rokoch poklesu HDP sa zdá, že by ekonomika mohla opäť nastúpiť na dlhodobo rastový trend. Ten by sa mohol pohybovať na úrovni mierne nad jedným percentom. Dôležité budú ale aj ďalšie ekonomické ukazovatele na čele so zadlžením a nezamestnanosťou, kde Taliansko v rámci porovnania krajín eurozóny okupuje nelichotivé miesta. Je najvyšší čas s nimi niečo urobiť, bez ohľadu na to, aká politická garnitúra bude pri moci.

2 odpovede na “Stane sa Taliansko novým Gréckom?”

  1. Martin Rubáš píše:

    Euro totálně zlikvidovalo jižní křídlo EU. Tyhle země fungovali tak, že měli inflační měnu a pomocou znehodnocování získávali zpět konkurenceschopnost a pracovní místa. To s eurem skončilo. A tak mají teď masovou nezaměstnanost a z ekonomiky se vytrácí dynamika. Časem to celé zkolabuje.

  2. investor píše:

    Problém nie je samotné euro, ale kurz v akom bolo zafixovane na liru. Bolo to v case ekonomickeho boomu v Taliansku, takze kurz bol nadlhodnoteny. Ak by to bolo o 20 percent menej, ekonomika by sa mohla rozvijat aj so spolocnou menou. Dnes je riesenim pre Taliansko len vnutorna devalvacia – teda znizenie platov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *