Utorok 18. február. Meniny má Jaromír

Stavebné sporenie čakajú po 20 rokoch zásadné zmeny

stavebné sporenie
Bývanie Peter Apolen 24.05.2018 | 00:00 4 komentáre

Ministerstvo financií preškrtalo stavebné sporenie. Štátna podpora bude nižšia. Novelu zákona o stavebnom sporení včera odobrila vláda. Na maximálnu štátnu prémiu bude potrebné vložiť dvojnásobok. Z hry vypadnú priateľskí sporitelia.

Cieľom zmeny je zreformovať stavebné sporenie. „Novela má zvýšiť adresnosť a efektívnosť tohto produktu, ktorý počas dlhých rokoch svojej existencie zostarol,“ uviedla hovorkyňa ministerstva financií Alexandra Gogová.

Štátu sa nepáči, že veľká časť z podpory sa míňa účelu a používa sa teda inak ako na bývanie. Objem stavebných úverov poskytnutých všetkými tromi stavebnými sporiteľňami predstavoval v marci tohto roka 196,8 mil. eur. Prostredníctvom komerčných medziúverov to však bolo až 2,18 mld. eur. Len malá časť klientov sporiteľní si teda sporí s cieľom získať po šiestich rokoch trvania zmluvy stavebný úver. Veľká časť naopak stavebné sporenie využíva ako spôsob ako sa dostať k spotrebnému úveru.

Stavebné sporenie už len na bývanie

Súčasný stav umožňuje čerpať štátnu prémiu aj počas splácania medziúveru, čo znižuje ochotu stavebných sporiteľov počkať si na pridelenie zvýhodneného stavebného úveru. Hlavným zmyslom dotovaného sporenia by pritom malo byť dlhodobé sporenie.

MF SR chce preto demotivovať ľudí od poberania komerčných medziúverov, a to tým, že v prípade čerpania takéhoto medziúveru zastaví nárok na štátnu prémiu pre stavebného sporiteľa. „Toto opatrenie bude zároveň viesť sporiteľov k zodpovednému zadlžovaniu sa, pretože budú viac motivovaní k dlhodobému sporeniu, ktoré je podporované štátnou prémiou,“ očakáva ministerstvo.

Poskytnutie štátnej podpory by tak po novom malo byť vždy viazané na použitie nasporených prostriedkov na stavebné účely. Novela má preto zrušiť inštitút tzv. priateľských sporiteľov. Priateľskí sporitelia totiž nemusia dokladovať, či vklady spolu so štátnou prémiou používajú na stavebné účely, či kúpu nehnuteľnosti, čo znamená, že štátna podpora sa míňa účinku.

Po novom by sa poskytnutie štátnej prémie malo viazať na podmienku, že sa prostriedky získané stavebným sporením vrátane štátnej prémie použijú len na stavebné účely.

Na štátnu prémiu bude potrebné vložiť 2 násobne viac

Klesne aj výška štátnej podpory. Dnes totiž podľa ministerstva výrazne prevyšuje súčasné trhové podmienky, teda sadzby na porovnateľných vkladoch v komerčných bankách.

Zákon hovorí, že výška štátnej prémie nemôže byť nižšia ako päť percent ročného vkladu sporiteľa. Rezort financií chce túto spodnú hranicu znížiť na 2,5 percenta z ročného vkladu. Znamená to, že na získanie maximálnej štátnej prémie vo výške 66,39 eura je dnes potrebné vložiť ročne 1328 eur. Po novom to bude až 2800 eur.

Výška maximálnej štátnej prémie zároveň kozmeticky vzrastie na 70 eur. Dôvodom je to, že v zákone je maximálna suma ročnej štátnej prémie ešte stále vyjadrená v slovenských korunách – ide o dve tisíc korún, čo je 66,39 eura. Novela zaokrúhli podporu na sumu v eurách.

Stopka pre bohatých

Ďalšou zmenou je stanovenie limitu na príjem uchádzača o podporu od štátu. Kým dnes ju dostáva každý bez ohľadu na výšku zárobku, po novom štátnu prémiu získa len ten, kto nezarobí viac ako 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy na Slovensku, čo je akutálne zhruba 1300 eur mesačne v hrubom.

„Keď si postavíme vedľa seba tieto dve čísla, teda vklad potrebný na získanie plnej štátnej prémie 2800 eur a maximálny príjem žiadateľa 1300, bude len málo ľudí, ktorí dokážu túto relatívne vysokú sumu do stavebného sporenia ročne vložiť. Myslím si preto, že podpora zo strany státu sa tým výrazne zníži. Inými slovami, klienti budú dostavať oveľa menšiu štátnu podporu ako dnes,“ konštatuje analytik Fincentra Peter Világi.

Cieľom zavedenia príjmového limitu je zvýšenie adresnosti podpory stavebného sporenia, keď nemá byť určené nadpriemerne zarábajúcim. Hranica 1,3 násobku priemernej mzdy je tak nastavená rovnako ako pri podpore tzv. hypoték pre mladých.

Novinkou bude aj to, že ak sporiteľ uzavrie zmluvu až v druhom polroku daného roka, maximálna suma ročnej štátnej prémie sa zníži na polovicu. Cieľom je predísť praxi, keď sporitelia vkladali peniaze len tesne pred koncom roka, no prémiu získali, ako keby si sporili priebežne počas celých 12tich mesiacov.

Kompromisné riešenie

Oproti pôvodnému návrhu rezortu financií došlo v medzirezortnom pripomienkovacom konaní k ústupkom. Ide teda o miernejšiu verziu. „Ministerstvo financií intenzívne rokovalo so všetkými zúčastnenými stranami a vo väčšine pripomienok došlo k zhode,“ uvádza hovorkyňa rezortu A. Gogová. Ide tak podľa nej kompromisné znenie. Spokojnosť s výsledným kompromisom vyjadrili aj zástupcovia stavebných sporiteľní.

K najväčšiemu posunu došlo pri upustení od zámeru úplne zrušiť štátnu prémiu pre sporiteľov do veku 18 rokov. Pôvodným motívom bolo zamedziť rozkladaniu vkladov do viacerých zmlúv na členov jednej rodiny. Ak má totiž dnes niekto záujem vložiť vyššiu sumu a sám by dostal len obmedzenú štátnu prémiu, môže túto sumu „rozpísať“ na viacero zmlúv, často vedených napríklad na deti, a zo svojim vkladov môže získať v úhrne oveľa vyššiu podporu.

Ministerstvo tu ustúpilo so zreteľom na sociálnu citlivosť problematiky a snahu motivovať mladých ľudí, a ich rodičov k dlhodobému sporeniu na bývanie.

Ďalšou podstatnou zmenou bolo zachovanie výpočtu štátnej prémie vzorcom uvedeným v zákone. Pôvodne sa mala kompetencia rozhodovať o prémii dosť späť na stôl poslancov Národnej rady SR. Tí mali stavebným sporiteľom každoročne nadeliť podľa aktuálnych rozpočtových možností. Takýto stav pritom už v minulosti platil. Výsledkom však bolo pravidelné handrkovanie a politické licitovanie pri schvaľovaní zákona o štátnom rozpočte.

V 21. storočí

„Pôvodný návrh bol prakticky likvidačný. Ak by sa zo štátnej prémie vylúčili deti, stavebné sporiteľne by nemali dostatok zdrojov na poskytovanie úverov, na ktoré majú sporitelia zo zákona nárok. Ďalším problémom bola pôvodná myšlienka, že systém sa na začiatku budúceho roka na tri mesiace otvorí a klienti budú mať možnosť z neho bez sankcií vystúpiť, ak by sa im novinky nepáčili. Myslím si, že veľa klientov by túto možnosť využilo, čo by stavebným sporiteľniam zobralo ďalšie peniaze,“ hovorí P. Világi.

Minister financií Peter Kažímír však nepopiera, že produkt stavebného sporenia má na trhu svoje miesto. “Ako doplnkový nástroj určite áno,” hovorí. „Nemáme nič proti tomuto produktu. Chceme len, aby zodpovedal možnostiam a momentálnym podmienkam doby,” dodáva.

návrhu bude teraz rokovať národná rada. Počíta sa s tým, že začne platiť 1. januára budúceho roku.

Čo si myslíte o stavebnom sporení?

View Results

Loading ... Loading ...

4 odpovede na “Stavebné sporenie čakajú po 20 rokoch zásadné zmeny”

 1. Slimo píše:

  Každý sa pýta a čaká: čo bude s pôvodnými zmluvami? A nikto to nevysvetľuje.
  Tak sa pýtam aj ja a preto som si preštudoval návrh zmeny zákona vyšlo mi z neho nasledovné:
  – pokiaľ by bol návrh schválený takto v parlamente, tak podľa prechodných ustanovení – §13 ods. 4 nové znenie §10a ods.1 (zánik nároku prémie, pokiaľ nebude použitý na stavebné účely) a §11 ods.5 (zrušenie oslobodenia stavebného účelu po 6 rokoch) sa použije na nové zmluvy uzatvorené po 31.12.2018 – rozumej, že staré zmluvy dobehnú po starom, čo je super.
  – horšie to už je s prech. ust. – §13 ods.2 (kto bude mať nárok po 1.1.2019, čiže neplnoletý a s prímom do 1,3 násobku priemernej mzdy …) toto ustanovenie sa použije aj na staré zmluvy po 1.1.2019 – rozumej, že za rok 2019 a vyššie budú mať nárok ľudia neplnoletí a so zárobkom nižším ako 1,3 násobku …, ale aspoň doposiaľ pripísané prémie nám ostanú …
  Takže už je to známe teraz z návrhu, ale je dosť množné že v parlamente sa niečo zomelie …
  Dúfam že analýza pomôže viacerým.
  Slimo

  • Jana píše:

   dobry den,

   nahodou vam niekto neodpovedal na otazku co bude so starymi zmluvami s 3% urokom? Mne poslali list, ze mi znizia urok na 1% na moj neviazany vklad. Ine veci tykajuce sa statnej premie, poplatkov, moznosti vybrat neviazany vklad po 1.9.2018 napisane v liste nie su.

 2. Štefan Blahovec píše:

  Takže týmto návrhom dôjde k likvidácii stavebného sporenia. Samozrejme, načo dávať ľuďom možnosť aspoň trochu si zhodnotiť peniaze, veď nám je tak dobre…………….. Je to hnus a končím so Smerom. ak toto dopustia. Sociálny štát? Chudobe nič nedať. Radšej znížili DPH- to komu pomohlo-to bol absolútne nelogický ťah ako pripraviť rozpočet o peniaze. Mali radšej ľuďom adresne a nie znížením DPH – no totálna nelogika, veď to DPH teraz mohlo pekne vykryť stavebné sporenie a aj iné podpory občanom. Politici si kopú vlastný hrob, je to hnusssssssssssssssssssssssss!!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. Peter píše:

  je to jednoduchý spôsob ako zničiť stavebné sporenie.. bohatý tam nevloží lebo bude mať akurát poplatky a prémiu nedostane a obyčajný človek zasa na to nebude mať peniaze a keže vložiť tam ročne 2000€ a potom ešte na záver behať s bločkami ako pako??? si robia srandu??? to si môžem rovno vkladať na vkladnú knižku a mam to rovnaké, s tým že aspoň nemusím behať po stavebninách a žobrať nejaké bločky, by som sa vlastne dostal k VLASTNÝM peniazom!!!!! Je mi smutno z tohoto systému, z tohoto štátu.. čo bolo dobré ideálne zrušiť a nahodiť len to, pri čom človek platí ako besný! Keď nad tým uvažujem tak mi to pripadá ako nejaký vtip, keby bol apríl tak by som čakal kedy niekde vyskočí banner že je to len vtip, žiaľ toto je krutá Slovenská realita…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *