Stvrtok 03. decembra. Meniny má Oldrich

Stavebné sporenie dokáže výrazne ušetriť náklady na nové bývanie

Rok 2019 poznačil stavebné sporenie významnými zmenami. Produkt sa prispôsobil trhu a po zmenách zostáva zaujímavým najmä pre najkonzervatívnejších investorov, a tých, ktorí plánujú v budúcnosti nové bývanie.

Stavebné sporenie na Slovensku funguje už 27 rokov. Ide o osvedčený produkt, no nie je vhodný pre každého. Po zmenách v minulom roku kedy sa znížila výška štátnej prémie a na jej získanie má nárok len sporiteľ s príjmom do 1,3 násobku priemernej mzdy, či po zrušení priateľských sporiteľov, sa stavebné sporenie vrátilo k svojmu pôvodnému poslaniu.

„Stavebné sporenie sa prispôsobuje aktuálnej situácii na trhu. Úroky na vkladoch sú na minimách a na minimách sú aj úroky na úveroch. Ak niekto používa stavebné sporenie ako sporiaci produkt, tak sa bohužiaľ musí uspokojiť s minimálnym výnosom,“ upozorňuje Jaroslav Ilek regionálny riaditeľ Fincentra. Stavebné sporenie však nikdy nebol produkt určený na maximálne zhodnocovanie úspor, ale skôr ich ochranu pred infláciou a na podporu bývania.

Preto stavebné sporenie nie je vhodným finančným nástrojom pre ľudí, ktorí chcú investovať jednorazovo vysoký objem peňazí, alebo maximalizovať výnos zhodnotenia prostriedkov. Avšak je ideálne pre ľudí, ktorí chcú v budúcnosti riešiť bývanie, dofinancovať hypotéku, mať peniaze kryté Fondom na ochranu vkladov a získať lepšie úročenie ako na bežnom sporiacom účte.

Na stavebné sporenie sa je v roku 2020 potrebné pozerať komplexne a z dlhodobého horizontu, rozhodne nie ako na nástroj zhodnotenia vkladov. Tento fakt si uvedomujú aj stavebné sporiteľne.

Lacnejší úver na bývanie

Dostať sa k novému bývaniu bude v budúcnosti stále drahšie. Nielen vďaka nárastu cien nehnuteľností, ale aj vďaka tomu, že banky prestali poskytovať stopercentné hypotéky. Klienti sú tak nútení dofinancovať 20 a viac percent ceny nehnuteľnosti z vlastných zdrojov.

Namiesto úspor to často býva spotrebný úver. Ide však o drahé riešenie. Priemerná úroková miera spotrebných úverov stále predstavuje viac ako osem percent. Cena za prefinancovanie nového bývania sa aj týmto zvyšuje. Otvára to priestor práve pre stavebné sporenie.

„Žiadny klient už dnes nedostane úver na financovanie plnej hodnoty nehnuteľnosti. Je to maximálne 80 percent z jej hodnoty. Zvyšné zdroje musí nájsť inde. V tomto ponímaní sa stavebné sporenie stáva významnou pomocou pre všetkých, ktorí si chcú riešiť svoje bývanie,“ potvrdzuje Radovan Slobodník, hovorca Prvej stavebnej sporiteľne.

Na stavebné sporenie tak možno nahliadať nielen ako na formu zhodnotenia prostriedkov, ale aj ako formu, ktorá v budúcnosti človeka odľahčí o nutnosti využitia sekundárneho spotrebného úveru k hypotéke. Vďaka tomu budú jeho náklady na zaobstaranie si bývania menšie.

Stavebný úver ako najväčší benefit stavebného sporenia

Významnú úlohu tu zohráva stavebný úver, ktorý je súčasťou stavebného sporenia. Podmienkou jeho pridelenia je nasporiť si za určitú dobu dostatočnú sumu. Odmenou je stavebný úver. Výhodou stavebného úveru je jeho dlhá splatnosť – až 30 rokov. Splátka je teda oveľa nižšia ako pri dnes využívaných spotrebných úverov.

Ďalšími výhodami sú fixná sadzba po celú dobu splácania úveru a to, že na získanie úveru nie je potrebné zakladať nehnuteľnosť. Priemerné úročenie stavebných úverov dosahuje podľa štatistík NBS 3,8 percenta, čo zhruba polovica ceny spotrebných úverov.

Na prefinancovanie kúpy nehnuteľnosti sa dnes kvôli tvrdším hypotekárnym pravidlám treba dlhšie pripravovať sporením. Ak sa aj kupujúcemu nepodarí nasporiť si celých 20 percent hodnoty bytu, na doplatok k hypotéke môže použiť stavebný úver. Klientami stavebných sporiteľní sa preto často stávajú rodičia, ktorí šetria deťom na ich budúce prvé bývanie.

„Z našich údajov vyplýva, že rodičia sú schopní dieťaťu počas 18tich rokov jeho dospievania nasporiť desať až 12 tisíc eur, čo tvorí základ pre riešenie prvého bývania pre mladého človeka,“ vysvetľuje R. Slobodník. „Na stavebné sporenie sa preto treba pozerať nielen ako na formu sporenia, ale najmä ako na formu získania prostriedkov pre investovanie do bývania,“ dodáva Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB.

Štátna prémia už príliš neláka

K stavebnému sporeniu patrí stále aj štátna prémia. Od začiatku minulého roku je však na jej získanie treba vložiť oveľa viac. Jej absolútna výška síce mierne vzrástla zo 66 na 70 eur, no na získanie tejto sumy je potrebné vložiť až 2800 eur ročne. Do konca roku 2018 to bolo 1328 eur. Mesačne je to v súčasnosti 234 eur.

Získanie plnej štátnej prémie sa tak vzdialilo menej zarábajúcim sporiteľom. Štátnu prémiu môže navyše dostať len človek s príjmom do 1,3 násobku priemernej mzdy, pre ktorého môže byť mesačne si odložiť 234 eur problém. Potvrdzuje to aj R. Slobodník z PSS. Koncom vlaňajška odhadoval, že v Prvej stavebnej sporiteľni bude mať na plnú štátnu prémia nárok len približne desať percent sporiteľov. Priemerný ročný vklad klienta totiž dosiahol len 1100 eur.

Atraktivita stavebného sporenia sa tak po minuloročných legislatívnych zmenách výrazne znížila. „Pri investičnom horizonte šesť rokov je možné nájsť na trhu aj rozumnejšie formy sporenia alebo investovania,“ hovorí J. Ilek no zároveň dodáva: „Ak sa niekto rozhoduje nesporiť si vôbec alebo sporiť si v stavebnom sporení, tak je pre neho lepšie využiť stavebné sporenie ako peniaze minúť.“

Snažiť sa začali aj stavebné sporiteľne

Stavebné sporenie je do značnej miery regulované zákonom. To ale neznamená, že jeho inovácia prebieha len zo strany štátu. So zmenami prichádzajú aj samotné stavebné sporiteľne. „Na rok 2020 pripravujeme v rámci produktového portfólia ďalšie novinky, o ktorých budeme informovať,“ avizuje R.  Slobodník. Stavebné sporiteľne sa inováciami snažia vyrovnať práve škrty, ktoré spôsobili zákonné úpravy na štátnej prémií.

„Novú skupinu produktov tvorí produkt bez dohodnutej doby sporenia, ktorý je pre klienta úplne bez poplatkov a produkty s dohodnutou dobou sporenia na tri, šesť a deväť rokov. Čím je dlhšia doba sporenia, tým je atraktívnejšie zhodnotenie vkladov,“ naznačuje riaditeľ úseku marketingu a komunikácie Wüstenrot stavebnej sporiteľne Lukáš Bertók.

Uvádza príklad: „Kto chce vyššiu prémiu, môže ju získať pri produkte na šesť rokov vo výške 2,7 percenta. Pri produkte na deväť rokov je každoročná prémia najvýhodnejšia, až 6,2 percenta z ročného vkladu.“

2 odpovede na “Stavebné sporenie dokáže výrazne ušetriť náklady na nové bývanie”

 1. Mária Váradyová píše:

  Sprísnenie hypotekárnych úverov zo strany NBS vnímam nie veľmi pozitívne, ak preferujem úver, tak medzi prvé úvery počítam úver na bývanie. Podľa mojich skúseností sa ľudia zadlžujú skôr s inými- nepotrebnými- spotrebnými úvermi
  s vysokou úrokovou sadzbou a s vysokou mesačnou splátkou. Nakoľko u nás podnájom je najhoršia forma bývania, je príliš drahý a nestály, nech ľudia bývajú vo svojom a nie v cudzom, kde sa na nich zarába. V neposlednej miere, ak platia podnájom už im neostáva šetriť na vlastné bývanie. V konečnom dôsledku, ak riešiť bývanie tak s hypotékou, ak ešte je čas tak šetriť a bývať u rodičov, a hlavne nebrať žiaden úver na nepotrebné veci,čo sa týka stavebných sporiteľní, WSS má veľmi dobre vyriešený hypotekárny úver , škoda, že nie je trhu tak známy ako PSS, treba sa pozrieť opýtať sa zavolať.Ďakujem, že si môj komentár prečítate.

 2. Mária Váradyová píše:

  Čo sa týka cien nehnuteľností- hlavne bytov, trh určuje ponuka- dopyt. Bývam v malom meste, kde ak niekto si chce nájsť
  prácu tak si nájde s čistým príjmom tak zhruba okolo 750.- EUR možno o niečo menej, alebo viac. Lenže ceny a to hlavne
  starých bytov inzerovaných ako k r á s n e prerobených sa len hemží na stránkach realitných kancelárií. Čo je krásne prerobený byt, vymenené okná, parkety, kúpeľňa a kuchyňa. Málo kedy sa vymení celé vedenie el. kúrenie, voda.
  V byte, ale v celom dome vôbec. Staré ostane len staré. Po roku 2008 sme sa báli EURA a preto bol ten buum , teraz
  by sme si mali uvedomiť, že je to staré v trošku novom šate, doslúži starším majiteľom, ktorý už nemajú 40 rokov života pred sebou. Tým chcem povedať, že toto nie je byt za 68-70000 EUR, a ani v BA za 160000 a viac. Máme trhové hospodárstvo, ale ak sa nám dajú veci dennej spotreby drahé, tak byty sú nekresťansky drahé na naše pomery
  na naše mestá, a hlavne na naše platy. Ak nám ponúkajú takýto model, skúsme sa brániť cene, kvalite, ktorá je odetá do polystyrénu. Ak ľudia nebudú rešpektovať to čo vidia v ponuke ale zjednajú cenu, lebo verte v konečnej sume ak sa ten
  byt predá, už Vám nikto nenapíše, že sa predal o 5000 alebo aj o viac EUR za menej. A Vy si myslíte, že niekto to kúpil
  zatoľko, čo tam bolo napísané ?! Treba povedať jasne koľko zato mienite dať, veď starých bytov tu bude ešte dosť…………….. Vážne ľudkovia rozmýšľajte , veď potom hypotéku splácate do konca svojho života a teraz je lacná a čo ak sa naozaj po fixácii zdraží ??????

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial