Nedeľa 29. novembra. Meniny má Vratko

Stavebné sporenie je na slovenskom trhu už 25 rokov

Stavebné sporenie je na slovenskom trhu už 25 rokov. Prešlo za ten čas viacerými zmenami a jeho vlastnosti sú každou generáciou vnímané inak. Napríklad štátna prémia už dnes nie je tým najvýznamnejším motivátorov pre uzatvorenie zmluvy.

Stavebné sporenie prišlo prvý krát na slovensky trh pred 25-timi rokmi. Tento nový, štátom podporovaný nástroj financovania bývania priniesla ako prvá Prvá stavebná sporiteľňa. Od toho obdobia sa spolu so stavebným sporením menili a vyvíjali aj generácie spotrebiteľov.

Generácie a ich zmenené nároky

Medzi prvých klientov PSS, a. s.,  patrili zástupcovia generácie Baby boomers (1941 – 1960), ktorí v tom čase už mali vyriešené svoje bývanie a generácie X (1961 – 1980) – v tom čase mladí ľudia, tzv. Husákove deti, ktorí riešili svoje prvé bývanie. Práve demograficky silná generácia X tvorila dlhé roky jadro stavebných sporiteľov. Prostriedky zo stavebného sporenia a stavebného úveru využívali najčastejšie na dofinancovanie kúpy nehnuteľnosti alebo na renováciu bývania. Dnes títo ľudia odovzdávajú štafetu svojim deťom – generácií Y (1981 – 2000) a Z (2001 – 2020), či už prostredníctvom odporúčaní alebo priamo uzatvorením zmluvy o stavebnom sporení pre svoje deti.

K výraznejšej generačnej výmene začalo dochádzať okolo roku 2000. K slovu sa dostala nová generácia, ktorá sa riešením bytovej otázky zaoberá najčastejšie. Väčšina z jej členov chce nehnuteľnosť vlastniť, niektorí z nich však hľadajú aj prenájom. Práve z Generácie Y je v súčasnosti najviac stavebných sporiteľov, ktorí začali čerpať úver bez predošlého sporenia. Najmladšia Generácia Z zatiaľ bývanie nerieši, no napriek tomu niektorí z nich sú už vďaka svojim rodičom stavebnými sporiteľmi.

„Pokiaľ ide o účel použitia prostriedkov zo stavebného sporenia a úverov, v minulosti  polovica z nich  smerovalo do kúpy nehnuteľností a druhá polovica bola využitá na rekonštrukcie. Dnes až 85 percent prostriedkov ide na modernizáciu a obnovu bývania,“  približuje situáciu Erich Feix, člen predstavenstva PSS, a. s.

Vo všeobecnosti možno povedať, že väčšina klientov najväčšej stavebnej sporiteľne na trhu si sporí. Dôvody uzatvorenia zmluvy o stavebnom sporení sa čase menili. Štátna prémia už nie je jediným motivátorom uzatvorenia si zmluvy. Dnes sú nimi najmä cena produktu, keďže úročenie vkladov dosahuje až 1,75 percenta ročne.

Štátna prémia postupne klesá. Kým v roku 2010 štát na prémie vynaložil 32,43 mil. eur, za minulý rok to bolo 16,90 mil. eur. Vyšší vymeriavací základ na získanie štátnej prémie však jeho atraktivitu neovplyvňuje. Vklady sporiteľov rok čo rok rastú. Kým v roku 2010 vložili na svoje účty 583 mil. eur, vlani to bolo až 678 mil. eur.

Pri uzatvorení stavebného sporenia sa čoraz viac posilňuje úloha rodičov a word-of-mouth. Alfou a omegou komunikácie novej generácie sporiteľov s bankou je internet. „Už dnes majú naši klienti možnosť uzatvoriť  sporenie online a taktiež majú online prístup k svojim zmluvám.  Samozrejmosťou je elektronická komunikácia s klientmi, pričom internet a sociálne siete využívame aj na oslovovanie potenciálnych klientov,“ hovorí E. Feix. “Do budúcnosti plánujeme komplexnú elektronizáciu úverového procesu. A rozhodne  využijeme aj všetky najnovšie online nástroje a kanály pre efektívnejší  marketing,“ dodáva.

Stavebné sporenie verzus hypotéky

V ostatných rokoch čelilo stavebné sporenie silnej konkurencii bánk. Tie totiž bodujú historicky najnižšími úrokmi. Stavebnému sporeniu však aktuálne nahrali nové opatrenia NBS, ktoré obmedzili výšku LTV na hypotékach. Viacerí totiž stavebné úvery využívajú práve na dofinancovanie chýbajúcej čiastky k bankovému úveru.

Výhodou stavebného úveru je fixná úroková sadzba počas celej doby splácania. Sporiteľne poskytujú úvery bez založenia nehnuteľnosti až do výšky 50 000 eur. Najväčšia stavebná sporiteľňa a trhu aktuálne sadzby od 2,89 percenta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial