Streda 25. novembra. Meniny má Katarína

Stojíme na prahu novej krízy?

Finančné trhy včera zaznamenali najhorší deň od roku 2008. Index Dow Jones sa prepadol o viac ako 2000 bodov, čo je najväčší jednodňový pokles v jeho histórii.

Trhy tak pokračovali v prudkých poklesoch spred dvoch týždňov. K panike z koronavírusu sa včera pridal prepad cien ropy. Investori si teraz kladú otázku, či vstupujeme do teritória novej krízy.

Len pred tromi týždňami pritom trhy dosahovali nové maximá. Dnes sú už o takmer 20 percent nižšie. Táto hranica definuje prechod do takzvaného medvedieho trhu.

Dow Jones včera spadol o 7,8 percenta. Posledný krát k tomu došlo 15. októbra roku 2008. Vtedy sa svet rútil do finančnej krízy, ktorá bola najhorším ekonomickým obdobím od hospodárskej krízy z 20tych rokov. Index S&P 500 v pondelok tiež klesol o 7,6 percenta a index Nasdaq Composite o 7,3 percenta.

Cena ropy sa zrútila z útesu

Za prepadom akcií stojí okrem koronavírusu kolaps ropného trhu. Cena ropy sa zrútila o viac ako 30 percent, čo je najväčší jednodňový prepad od roku 1991. Saudská Arábia sa totiž rozhodla zaplaviť trh novou ropou, čím jej ponuka výrazne prevýšila dopyt a cena klesala.

Opec v tejto chvíli vôbec nefunguje. Doteraz sa krajiny tejto organizácie spolu s Ruskom vždy dohodli na ťažobných kvótach, aby tým udržiavali ponuku a dopyt po rope v rovnováhe. Vyžadovalo si to obmedzenie ťažby zo strany zúčastnených krajín. Na víkendovom summite vo Viedni sa však štáty nedohodli. Rusko nebolo ochotné súhlasiť s ďalšími škrtmi. Saudi v reakcii na to stratili trpezlivosť a nič z toho, čo bolo dohodnuté, aktuálne neplatí.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ide o dobrú správu. Nízke ceny ropy znamenajú lacnejší benzín a naftu na čerpaciu staniciach. Má to však aj odvrátenú stranu mince. Ropné spoločnosti sú výrazne zadlžené. Ak budú mať problémy so splácaním dlhopisov a úverov, stiahnu so sebou aj veriteľov, investorov a banky.

„Bankroty energetických firiem by tak stiahli zo sebou aj ich veriteľov. Extrémne pohyby cien energií sú vždy hlavným spúšťačom krízy v ekonomike. Väčšina kríz začína buď príliš vysokými alebo príliš nízkymi cenami ropy,“ konštatuje hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen.

Ropa Brent včera uzatvorila obchodovanie na 33 dolároch, čo je zhruba polovica hodnoty spred dvoch mesiacov.

Ekonomická recesia je na dohľad

„Je veľká pravdepodobnosť, že v prvej polovici roka skončia USA a eurozóna v recesii. K oživeniu by mohlo prísť v druhom polroku, keď sa normalizuje produkcia a dopyt,“ hovorí analytik spoločnosti Pimco, Joachim Feld. Technická recesia je definovaná ako dve po sebe nasledujúce štvrťroky ekonomického poklesu

Analytici si veľa sľubujú od podpory centrálnych bánk a vlád. Ich možnosti sú však obmedzené. Fed už minulý týždeň neplánovane znížil sadzby o 0,5 percentuálneho bodu, čo je najväčšie zníženie od krízy. Ďalšie zníženie o 50 bázických bodov sa očakáva. Pád trhov to však nezastavilo.

Podľa hlavného ekonomického poradcu spoločnosti Allianz, Mohameda El-Eriana, by vlády mali ekonomike pomôcť v troch oblastiach:

1/ medicínskym laboratóriám v ich snahe nájsť riešenie na koronavírus, čo najrýchlejšie,

2/ najviac zraniteľným vrstvám populácie pred nákazou a jej šírením,

3/ centrálnym bankám pri podpore zraniteľných odvetví.

Rozvaha a nadhľad

Napriek negatívnemu vývoju nabádajú analytici bežných investorov k rozvážnosti. „Tí, ktorí sme na trhu už dlhý čas, vieme, že takéto dni tu boli aj predtým a budú sa opakovať aj v budúcnosti. Investori s portfóliom zameraným na špecifické investičné ciele sa nemajú čoho báť,“ hovorí investičný riaditeľ spoločnosti Independent Advisor Alliance.

Aj najväčší svetový správca finančných aktív, spoločnosť BlackRock, nabáda investorov k väčšiemu nadhľadu. „Nemyslíme so, že ide o nový rok 2008,“ uvádza spoločnosť. „Dopad vírusu bude závažný a rázny. Dlhodobí investori by však nemali cúvať z investícií. Ekonomika stojí na pevných základoch a finančný systém je oveľa viac odolnejší ako v kríze z roku 2008,“ hovoria analytici.

„Dlhodobí investori by mali uvažovať v horizonte rokov a dekád,“ dodáva hlavný analytik spoločnosti Bankrate.com Greg McBride.

Investori nemajú radi neistotu

Nepríjemným faktom je, že na trhoch prevláda strach. Analytici totiž nevedia odhadnúť závažnosť situácie, ani to ako dlho bude trvať. Neistota je to, čo investori nemajú radi. Navyše sa vytratil element, ktorý donedávna hnal trhy na nové maximá. Ide o všeobecnú dôveru v centrálne banky. Investori verili, že dokážu zabezpečiť plynulý rast ekonomiky. Dnes je ich moc obmedzená. Toto rozčarovanie teraz investori započítavajú do cien.

Najhoršie dni v histórii amerických akciových trhov: (podľa cnn.com)

10/19/1987 – 20,467 %

10/28/1929  – 12,34 %

10/29/1929 – 10,16 %

11/16/1935  – 10,11 %

03/18/1935 – 10,06 %

10/15/2008 – 9,03 %

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial