Nedeľa 25. októbra. Meniny má Aurel

Štokholm na Slovensku a ako ho vidia nepsychiatri? (Zrkadlo uplynulého mesiaca)

Vo Francúzsku sa viac boja možnej nemeckej recesie než Brexitu. Na Slovensku sa zvolebnieva a niektorí len natŕčajú ruky a prosebne čakajú, čo im vrchnosť pohodí. A namiesto možnej globálnej hospodárskej krízy alebo poriadnej recesie tu straší kríza rozumu.😋

Najviac ma pobavila cesta premiéra Pellegriniho do Svidníckeho okresu. Vcelku sympatický, ale nesvojprávny (nie v tom psychiatrickom zmysle), inak povedané – nesamostatný premiér sa vybral na výjazdové rokovanie vlády v Giraltovciach v okrese Svidník vrtuľníkom.

Keď z neho rozosmiaty vystupoval, zapózoval do kamier a fotoaparátov a hneď si aj vypočul ponosy domácich papalášov na to, že v okrese ešte vždy nie sú žiadne poriadne cesty.

Nie sú! Naozaj nie sú. Veď aj Pellegrini radšej priletel na východ vrtuľníkom! Vyhováral sa síce, že to preto, lebo časovo nestíhal, ale realita je iná. Ani on sa nechce celé hodiny trmácať po rozbitých cestách a udierať si hlavu v luxusne vytapetovanej limuzíne.😕

Dosť ale k samotnej septembrovej ceste Pellegriniho na východ, kde podľa jeho straníckeho šéfa Fica, ktorý ho poriadne drží za trenírky, aj tak nič nie je…

Namiesto podnikania čakajú na spasenie

Z reportážnych zostrihov v televíziách ale bolo zrejmé, že ak u nás na východe Slovenska nič nie je, tak sú v okrese Svidník aspoň vysmiate babičky, ktoré Pellegriniho vítali ako Pánaboha, usmievali sa a spievali a tancovali.

Podstatnejšie a signifikantnejšie pre dnešné, politikou prehnité Slovensko je však to, čo od premiéra svidnícki papaláši žiadali. Cesty! Cesty, to v prvom rade a v druhom rade vytváranie pracovných miest. A rovnako signifikantné boli aj diskusie na rôznych portáloch.

Tie sa točili sa okolo faktu, že v časoch mečiarizmu vo Svidníckom okrese vždy veľmi vysoko víťazili mečiarovoliči a potom neskôr ficovoliči. Politickú vrchnosť vnímajú ako božskú bytosť. A to aj napriek faktu, že tá im za celé desaťročia nič reálne nedala a vytúženú výsokorýchlostnú cestu tam nedotiahla!

Nehovoriac už o tom, že ak od milovanej verchušky zakaždým žiadajú vytváranie pracovných miest, znamená to, že tam málo ľudí podniká, čo je priamo úmerné počtu ficovoličov. Teda ľudí, ktorí večne čakajú na to, že ich milovaný politik spasí.😁

Najprv sa mu posťažujú, že napriek predchádzajúcim sľubom nič nemajú a len čo sa vysťažujú, nosia ho na rukách a spievajú mu! V diskusiách sa objavili názory, že je to vlastne to, čomu sa v psychiatrii a psychológii odborne hovorí štokholmský syndróm.

Vysvetlím: Štokholmský syndróm je špecifický jav, v ktorom sa v určitej situácii naraz stretáva množstvo rôznych citových stavov a pocitov, vrátane strachu, súcitu, sympatie či úľavy od utrpenia. Typickým príkladom je rukojemník a jeho únoscovia.

Pod vplyvom strachu a utrpenia neraz začne unesená osoba postupne inak vnímať tých, ktorí ho uniesli. Po vyslobodení políciou rozpráva pred vyšetrovateľom i na súde o tom, že zasa ho až tak veľmi nebili, dovolili mu napiť sa vody kedykoľvek chcel, mohol spať koľko chcel a boli k nemu veľmi milí a láskaví. Na tieto iracionálne pocity uneseného podľa odborníkov silne vplýva vysoká miera nebezpečenstva a strachu.

Prenesené do politiky: Nič z toho, čo nám politik doteraz sľuboval, nedodržal, ale je k nám milý, láskavý … a sľubuje nám ďalej!

Tým, ktorí v diskusiách k Pellegrinimu v Giraltovciach argumentovali „štokholmom“, protirečili takí, ktorí napísali: Nie štokholmský, ale svidnícky syndróm!!!

Poznámka: Podrobnejšie o štokholmskom syndróme sa možno dočítať v anglickej verzii Wikipédie. Svidnícky syndróm zatiaľ v encyklopédiách nenájdete!🤐

Vykoľajili sme sa. Ideme ďalej!

Aj keď na tento rok nám vláda naplánovala vyrovnaný rozpočet, v súčasnosti sa už hovorí o deficite okolo jedného percenta HDP. Opozičný poslanec Heger (OĽaNO) na margo toho zdôraznil, že na ceste za vyrovnaným rozpočtom sa Slovensko vykoľajilo, ideme gréckou cestou!

Ako ďalej dodal, vláda nevedela hospodáriť ani doteraz teda v ekonomicky dobrých časoch, a odteraz to už bude iba horšie.

Kontroval mu poslanec Puci (Smer-SD) s tým, že konkrétne čísla deficitu verejných financií na tento aj budúci rok budú jasné až z návrhu rozpočtu, ktorý má minister financií predstaviť do 15. októbra. A až potom vraj môžeme reálne diskutovať a ak by bol budúcoročný deficit okolo pol percenta HDP, aj tak nič strašné neudeje!

Rozumnejší postoj zaujala poslankyňa za Most-Híd Irén Sárközy, podľa ktorej ich ministri berú možnosti šetrenia veľmi vážne a zodpovedne a úlohou politikov je počúvať odborníkov, napríklad aj z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť či z Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP).

Zhrniem to: Minister financií Kamenický (Smer-SD) otvorene priznal, že nie je schopný dodržať vyrovnaný rozpočet a tak vláda tento rok opäť zadlží krajinu stovkami miliónov eur!

Časť opozície unisono: Vláda Smeru-SD odovzdáva budúcej vláde, ktorá vzíde z parlamentných volieb, prázdnu špajzu v čase, keď sa stále viac hovorí o ekonomickom ochladení a blížiacej sa kríze!

Spresňuje poslanec Heger: Vláda sa (pred voľbami) vrhla na prejedanie a ponecháva ekonomiku nepripravenú na možnú krízu v duchu hesla“po nás potopa“. Potvrdzuje to aj tohtoročný rast spotreby vlády, ktorý je rýchlejší ako rast ekonomiky. Nehovoriac už o tom, že podľa analýz má byť ekonomický rast Slovenska tento i budúci rok najnižší vo V4.

Môj koment: Len ako príklad uvediem Ficove a Dankove sociálne lízatka produkované počas posledných rokov (za všetky uveďme napríklad vlaky zadarmo), ktoré nás všetkých dačo stoja. A môžu byť servírované v neviem akom peknom a vábivom obale sladkého populizmu, aj tak nie sú a nikdy nebudú zadarmo!

Ľudia boží, veď už to konečne pochopme! Ani Fico ani Danko nie sú tí dobráci, tí povestní filantropi, ktorí nám to všetkým zadarmo dávajú z vlastného vrecka!

Nie, nedávajú, musíme si to zaplatiť. V takej či onakej forme.😢

A na to, či sa už blíži kríza alebo ešte nie, jestuje nespočet rôznych názorov laikov i odborníkov a ja k tomu už len dodám, že aktuálnym strašiakom pre krajiny EÚ nie je ani tak neistota okolo obchodných vojen na frontovej línii Spojené štáty – Čína, ba nie je to ani Brexit! Ale…

Na paniku niet dôvodu

Francúzske ministerstvo financií uviedlo, že aj keď hlavnou témou v médiách sú otázniky okolo odchodu Británie z EÚ, Paríž sa omnoho viac než Brexitu obáva vplyvu problémov nemeckej ekonomiky na francúzske firmy.

„Podstatne viac než Brexit nás znepokojuje vývoj v Nemecku, pretože s jeho ekonomikou sme omnoho viac previazaní!“ uviedli predstavitelia ministerstva argumentujúc faktom, že Nemecko je najväčším obchodným partnerom Francúzska a vzájomný obchod s ním je cca trikrát väčší než s Britániou.

Nemecké ministerstvo hospodárstva ale zdôraznilo, že tamojšia ekonomika nateraz nečelí väčšiemu poklesu alebo výraznejšej recesii, aj keď je pravda, že v 2. kvartáli sa jej výkon mierne znížil (medzikvartálny pokles o 0,1 percenta) a viaceré slabšie údaje naznačujú, že oslabovanie zrejme pokračovalo aj v ďalších mesiacoch. To by už vraj znamenalo tzv. technickú recesiu.

„Hoci nič nesignalizuje obrat k lepšiemu, väčší pokles alebo výraznú recesiu však neočakávame,“ spresnilo ministerstvo vo svojom vyhlásení.

Strach z nemeckého spomalenia však napriek tomuto vyhláseniu desí mnohé európske ekonomiky, vrátane českej a slovenskej. Súhlasím s tým, že strach je veľmi nepríjemný pocit, ale myslím si, že na paniku momentálne niet najmenšieho dôvodu!😎

A myslím si, že tak skoro ani nebude.

Najlepším dôkazom toho je Slovensko, ktorého obyvateľov trápia iné, podstatne vážnejšie problémy než ten, či príde alebo nepríde nejaká svetová hospodárska kríza. Dajsamisvete! Koho taká malichernosť môže zaujímať?! A tak na Slovensku namiesto obáv z ekonomickej krízy máme krízu rozumu.

Mníšky a tí ďalší…

Zvolebnieva sa a tak deň čo deň počúvame o tom, čo nás všetkých najviac trápi. Sú to interrupcie, LGBT komunita, partnerstvá občanov rovnakého pohlavia a iné tak vážne problémy, bez riešenia ktorých by Slovensko okamžite zhaprovalo!!!

Nechcem robiť propagáciu iným médiám, ale túto tému a jej kľúčovú dôležitosť pre existenciu celého Slovenska najpresnejšie vystihol známy bloger. Zhrnul ju pod dlhý, ale výstižný titulok Proti potratom pochodovali aj mníšky. Veď najlepšou je tá, ktorej mama bola tiež mníška… Autor ďalej píše, že proti potratom mníšky pochodovali spolu s fašistami a skrytými prívržencami dnešnej koalície. Ostatní boli len pomýlení a užitoční… 

V súvislosti s blížiacimi sa voľbami ma zaujal aj ustanovujúci snem strany bývalého prezidenta Andreja Kisku Za ľudí. Kiska v prejave zdôraznil, že Slovensko za 30 rokov postupne niekto ľuďom ukradol. To ale treba zmeniť!

Z ekonomického hľadiska Slovensko premrhalo dobré časy a v súčasnosti nie je pripravené čeliť prípadnej kríze, upozornil exprezident.

Podpredsedníčka strany Veronika Remišová vo vysielaní televízie TA3 zvýraznila, že strana očakáva útoky voči exprezidentovi Kiskovi vychádzajúce z nenávisti Roberta Fica, ktorý vďaka Kiskovi už nie je premiérom, nestal sa vďaka nemu ani prezidentom, ani ústavným sudcom.

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu (freeimages)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial