Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Stresové testovanie: EBA verzus Société Générale

Banky Ronald Ižip 19.07.2011 | 00:00 0 Komentárov

Nikdy som si nerobil ilúzie, že by Európsky bankový úrad (EBA) vykonal skutočné stresové testy európskych bánk. Ako politická organizácia je tlačená tým, aby výsledky neboli príliš negatívne, a zároveň aby poukázali na najslabšie články v sektore. Výsledkom bol osem bánk, ktoré testy nesplnili. Avšak o zdraví európskych bánk nám to nepovie takmer nič. Poďme sa preto pozrieť na oveľa hodnotnejší report ohľadom stresového testovania bánk, ktorý vytvorila Société Générale.

Skutočný negatívny scenár

Société Générale sa zaoberalo testovaním 40 najvýznamnejších európskych bánk. Všetky uvedené výsledky sa budú týkať práve tých.

Prečítajte si:

Už takmer každému (okrem Tricheta) začína byť jasné, že európske krajiny budú musieť reštrukturalizovať svoje dlhy. Preto skutočné stres-testovanie by malo byť založené na myšlienke reálneho haircutu ich dlhu. Negatívny scenár je založený na myšlienke 50% haircutu gréckych, írskych a portugalských dlhopisov a 20% haircut talianskych a španielskych dlhopisov.

Priložený graf ukazuje, čo by uvedený scenár spravil s kapitálovou primeranosťou skúmaných bánk:

Stresové testy a kapitálová primeranosť

Vidíme, že aj v rámci európskych bánk existujú banky veľké rozdiely v kapitálovej primeranosti. Rozhodne najzdravšie sú severské banky, ktorých kapitál je pomerne vysoký k aktívam spoločnosti. Naopak, o svoj kapitál by jednoznačne prišli grécke banky na konci spektra.

Zakomponovanie CDS

Avšak prípadná reštrukturalizácia dlhu nie je iba o stratách, ktoré by banky museli znášať, ale je aj o prístupe k likvidite. Práve kríza z roku 2008 ukázala, že banky sa do skutočných problémov dostanú až po tom, ako stratia prístup k likvidite. Preto SocGen zakomponovala do kalkulácie potenciálnych rizík aj CDS na danú inštitúciu. Čím je CDS vyššie, tým je pravdepodobnejšie, že banka stratí prístup k likvidite.

Strestové testy, kapitálové primeranosť a CDS

Z priloženého grafu vidíme v akých problémoch sa nachádzajú španielske banky (ľavý horný roh). Tie by mali v prípade negatívneho vývoja nízky kapitál a ich vysoké CDS naznačujú, že rýchlo stratia prístup k likvidite.

Relatívne rizikové sú banky nachádzajúce sa medzi vertikálnou červenou a čiernou líniou kvôli nedostatočnému kapitálu. Tu patrí napríklad Unicredit, Intesa, RBS alebo Commerzbank. Na druhej strane v pravom dolnom rohu ležia najbezpečnejšie banky, medzi ktoré patrí Danske Banka, SEB alebo Nordea.

Záver

Stresové testy neukázali takmer nič a už deň po ich zverejnené ich trh chápe ako obyčajnú frašku. Analýza SocGen však ukázala, že v Európe sa nachádzajú choré banky (väčšinou z ohrozených krajín) ako aj zdravé banky (zo severu). Je preto pravdepodobné, že pri zhoršovaní problémov sa bude disparita medzi nimi aj naďalej zväčšovať. Pokiaľ by skutočne prišlo k negatívnemu scenáru, tak 40 najvýznamnejších európskych bánk bude potrebovať až 10-násobne viac nového kapitálu ako ukázali oficiálne stresové testy. Európska regulácia opäť zlyhala…

Autor je senior analytik TRIM Broker, ilustračné foto: sxc.hu.

Ako sa prejaví zvýšenie sadzieb ECB na úrokových sadzbách pri hypotékach?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *