Nedeľa 05. júla. Meniny má Cyril a Metod

Striebro na konci marca za 40 dolárov?

Okolo striebra sa dejú zaujímavé veci a v najbližších dňoch, či týždňoch môžeme vidieť veľké pohyby. Striebro bolo kedysi monetárny kov, no jeho funkcie úschovy hodnoty prebralo zlato. Striebro sa tak stalo hlavne priemyselným kovom, aj keď sa stále časť jeho produkcie používa ako bezpečná investícia.

Striebro a faktory jeho pohybu

Investičná funkcia striebra však prináša riziká veľkých poklesov v prípadoch, keď trh začne byť rizikovo naladený. Menší dopyt po priemyselnom kove znamená nadbytok striebra a tak výraznejší pokles jeho ceny. To je aj dôvodom jeho obrovskej volatility.

Navyše nie je tajomstvom, že sa veľké americké banky (najmä JPM) zamerali na krátky predaj futures kontraktov striebra a dlhodobo získavali na manipulácií tohto kovu. Ich krátke pozície momentálne predstavujú asi 5 mesiacov svetovej produkcie striebra. Možno je to veľa a možno nie, no v každom prípade pokiaľ cena rastie, tieto banky dosahujú vysoké straty. Prípadné vykrývanie týchto pozícií by prinieslo cenu ešte omnoho vyššie. A práve v tento „short squeeze“ veria mnohí prívrženci striebra.

Navyše sa rozpráva o tom, že to nie sú iba pozície na kontraktoch futures, ale najmä derivátové pozície v mnoho násobných objemoch. Podľa BIS dosahovali deriváty bánk na striebro objem 127 miliárd dolárov. Niekoľko (konšpiračných) teórií tvrdí, že banka JPMorgan má tak štruktúrované svoje derivátové produkty, že od ceny $36 by začala jej strata rásť exponenciálne. Pri úrovni $60 by mala prevýšiť jej základný kapitál, čo by znamenalo jej krach. Pokiaľ sú tieto teórie postavené na skutočných faktoch a cena striebra by začala rásť, potom krátky predaj tejto banky by bol zmysluplnou stratégiou. Avšak stále sú to iba nepodložené domnienky.

$36 je kľúčová úroveň

Faktom je, že práve teraz sa striebro obchoduje na kritickej úrovni $36 a dosiahnuté maximum bolo $36,75. Priložený graf ukazuje dôležitosť tejto úrovne aj z technického hľadiska. Vidíme, že momentálne atakujeme hornú líniu rastového kanála, ktorý sa tvorí vyše dva roky. Navyše posledný rast striebra je príliš prudký a to naznačuje, že by si tento pohyb mohol vyžadovať väčšiu korekciu. No stále platí, že trend je výrazne býčí, a takomto trende nemusí byť žiadna rezistencia dosť silná.

 

Marec a striebro

Cenu striebra počas mesiaca marec môže výrazne ovplyvniť fakt, že marec je dodávkovým mesiacom. Znamená to, že práve k jeho koncu sa vyrovnávajú kontrakty pre všetkých, ktorí chcú vyrovnať svoje dlhé pozície vo fyzickom kove. A práve tu začína zábava. Obchodníci, ktorí držia dlhé kontrakty na striebre sa môžu stále dohodnúť na peňažnom vyrovnaní, alebo pristúpiť k vyrovnaniu vo fyzickom kove. Čas majú presne do konca mesiaca.

Momentálne na dodávku bolo ohlásených 978 kontraktov a otvorené kontrakty sú v objeme 893 kontraktov. Znamená to, že burza bude musieť dodať 4,890,000 uncí striebra a obchodníci môžu požiadať ešte o dodanie ďalších 4,465,000 uncí. Otázkou je, koľko obchodníkov ešte požiada o fyzické vyrovnanie. Dodať uvedený objem môže byť obrovský problém. A práve ten odzrkadľuje rastúca backwardácia medzi marcovým a májovým kontraktom striebra. Jednoducho, ten kto má striebro, ho môže teraz predať a nakúpiť májové kontrakty a bezrizikovo zarobiť. Spred medzi týmito kontraktmi sa momentálne dostáva na úroveň 8,5 centu. Jeho rast naznačuje napätie.

 

Avšak celková situácia na striebre nie je až taká dramatická ako počas februára. Forwardové úrovne na lízing striebra sa dostali do kladných hodnôt a poukazujú na dlhodobejšiu stabilizáciu.

December a rast ceny

Úroveň $36, resp. $36,75 je pre striebro kritická. Turd Ferguson ako jeden z veľmi pozorných komentátorov striebra tvrdí, že to, čo sa momentálne deje na striebre mu pripomína pohyb počas decembra. Vtedy sme začiatkom mesiaca videli silný nárast k úrovni $31 a následnú 2-týždennú konsolidáciu. Ku koncu mesiaca však striebro vyrazilo prudko do hora a získalo približne 5%.

Turd očakáva podobný squeeze na striebre aj ku koncu tohto mesiaca, keďže doterajší vývoj je veľmi podobný. 5% pohyb by vyniesol striebro až k úrovni $38, a keďže súčasný otvorený záujem o striebro (OI) je zhruba dvojnásobný, potom aj cena by mohla atakovať až úroveň $40, tvrdí Turd.

Existuje tak dobrá šanca, že už za niekoľko dní uvidíme „short squeeze“ na striebre a jeho cena môže narásť omnoho vyššie. A práve táto úroveň môže byť výborná príležitosť si zahedžovať svoje dlhé pozície nákupmi PUT opcií. Pri súčasnom zhoršovaní sa svetového ekonomického prostredia stále očakávame výpredaj priemyselných kovov a akcií. Minulý týždeň sa to začalo a súčasný odraz do hora stále považujeme iba za vlnu optimizmu, že situácia nie je taká zlá ako prvé očakávania. Avšak situácia je zlá, a skôr či neskôr sa prejaví. Až dosiahnutie nových vrcholov na akciách by ukázalo, že natlačené peniaze dokážu stále valcovať realitu. Dovtedy platí, že treba trpezlivo čakať na náznaky únavy posledného rastu.

Autor je senior analytik TRIMBroker.

Obchodujete s komoditami?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *