Piatok 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Striebro sa zbavilo svojich „zlatých“ pút

Na jeseň minulého roka sa začali množiť články, ktoré hovorili o tom, ako bolo striebro manipulované od roku 2003 až doteraz. Striebro sa dovtedy obchodovalo ruka v ruke so zlatom a medzi ich cenami existoval veľmi úzky vzťah, ktorý môžeme vidieť na obrázku.

Prvý obrázok ukazuje prepojenie ceny zlata a ceny striebra počas každého obchodného dňa od júna 2003 do septembra 2010. Čiary zobrazujú dva lineárne vzťahy, z ktorých jeden je z obdobia pred rokom 2008 (čierna línia) a druhý je reprezentovaný zelenou čiarou po roku 2008.

Vzťah medzi cenou zlata a striebra od 2003 – september 2010

Čaro týchto dát spočíva v tom, že ak by sme v hociktorý z týchto dní poznali cenu zlata, mohli by sme pomocou predošlého vzťahu vyrátať cenu striebra. Ako je to ale možné, ak by sa striebro obchodovalo voľne, bez akejkoľvek manipulácie? Jednoducho to možné nie je a záver z toho plynie taký, že striebro sa neobchoduje na voľnom trhu, ale je manipulované tak, aby sa algoritmicky pohybovalo s cenou zlata, o ktorom sa tiež tvrdilo, že jeho cena je manipulovaná a umelo stláčaná smerom nadol.

Vzťah medzi cenou zlata a striebra od 2003 – február 2011

Počnúc septembrom 2010, striebro odhodilo svoje okovy zo zlata. Algoritmické obchodovanie, ktoré tlmilo cenu striebra 7 rokov je momentálne úplne zničené.

Minulý piatok sa striebro na Comexe uzatváralo v dokonalej backwardácii. Spotová cena striebra dosahovala 29,075 usd za jednu uncu, zatiaľ čo februárový kontrakt sa na konci dňa kótoval na cene 29,064 usd za uncu a kontrakt z decembra 2015 sa uzatváral na 29,026 usd za jednu trójsku uncu. Takéto niečo sa ešte nikdy v histórii nestalo. Striebro sa už síce obchodovalo v backwardácii medzi spotovou cenou a futures kontraktmi, ale teraz je celá štruktúra futures kontraktov v backwardácii. To je jasný znak nedostatku striebra, pretože kupujúci sú ochotní zaplatiť prémiu za skoršie dodanie striebra.

Náznaky nedostatku sú zrejmé aj z dôvodu zmenšujúcich sa zásob striebra na Comexe, ktorých množstvo je registrované na úbohej hodnote 43 miliónov uncí. Okrem toho existuje aj plno dôkazov, že fyzického striebra je na všetkých miestach nedostatok. Ropné rafinérie vydávajú správy, v ktorých odmietajú prijať nové objednávky, kvôli nedostatku striebra ako východiskovej suroviny. Správy z Číny nedávno ukázali, že čistý import najľudnatejšej krajiny sveta v roku 2010 vzrástol štvornásobne na 3500 ton (112 miliónov uncí). Čína bola v minulosti exportérom striebra. Napríklad v roku 2005 bol čistý export Číny 3000 ton striebra. Navyše, Čína sa vydala cestou zvyšovania úrokových sadzieb, z dôvodu obáv z vysokej inflácie, avšak reálne úroky sú stále záporné, čo nahráva zlatu aj striebru.

Americká mincovňa zaznamenala v januári rekordný predaj strieborných mincí silver eagle vo výške 6,4 milióna uncí.

Toto všetko ukazuje, že dynamika na trhu so striebrom sa poslednom období dramaticky zmenila. Pretože striebro bolo tak dlhý čas predmetom manipulácie, nevieme aká by mala byť jeho skutočná cena na trhu, ale možno to už čoskoro zistíme a nemali by sme byť prekvapení, ak to budú násobky súčasných cien.

Autor je analytik TRIMBroker, spracované podľa Adriana Douglasa, Zerohedge.com, foto:sxc.hu. 

Ako vnímate zlato ako investíciu?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *