Pondelok 21. septembra. Meniny má Matúš

Štvrtina Slovákov dokáže mesačne ušetriť viac ako 100 eur

zbytočné výdavky

Až 70 percent Slovákov priznáva, že zbytočne míňa peniaze na veci, ktoré nepotrebuje. Tretina ľudí si myslí, že po zredukovaní týchto výdavkov by mesačne dokázala ušetriť od 50 do sto eur a ďalšia štvrtina aj viac ako stovku.

Pravdepodobne každému sa už stalo, že obrazne povedané vyhodil peniaze za niečo, čo v skutočnosti vôbec nepotreboval. Je známe, že nákupné rozhodnutia robíme na základe emócií, pričom logikou si ich snažíme len odôvodniť. Schopnosť racionálne míňať je teda určená najmä schopnosťou ovládať vlastné emócie. Niekomu sa to darí viac, niekomu menej.

Z dlhodobého hľadiska tak zbytočne míňa nejakú časť zo svojho mesačného rozpočtu väčšina ľudí. Pozrieme sa teraz na to, kam smerujú zbytočné výdavky, a koľko by sa ich zredukovaním dalo ušetriť.

Až 70 percent Slovákov v prieskume priznalo, že míňa peniaze aj na veci a služby, ktoré nepotrebuje. Približne polovici z nich sa takéto nepotrebné a impulzívne výdavky darí v nejakej miere obmedzovať, no pätina opýtaných priznáva, že sa o to snaží márne. Sú tu potom zhruba tri percentá Slovákov, ktorí si uvedomujú zbytočnosť svojich nákupov, no nevadí im to a tieto výdavky sa ani nechystajú zredukovať. Ide buď o finančne málo negramotných ľudí, alebo o tých, ktorí si zo svojim rozpočtom jednoducho starosti robiť nemusia.

“Ide o prirodzenú vlastnosť, keď si chcú ľudia urobiť radosť a potešiť sa napríklad novým mobilom, luxusnou kabelkou, parfumom alebo najnovším modelom lyží. Samozrejme, mali by prihliadať na svoje finančné možnosti a zbytočne sa príliš nezadlžovať,“ upozorňuje manažér pre zákaznícku spokojnosť v spoločnosti Home Credit, Miroslav Zborovský.

Ženy míňajú viac

Najviac nepotrebných výdavkov smeruje na nákup potravín a nealkoholických nápojov. Je to spolu až 43 percent prípadov. Približne tretina ľudí uvádza nákupy alkoholu a tabaku a štvrtinu hryzie svedomie za zbytočné výdavky na dopravu a cestovanie. Nasleduje oblečenie a obuv, potom náklady na bývanie a energie, drogériu, ďalej na voľnočasové aktivity a taktiež na elektroniku a spotrebný tovar. Najmenej ľudia spomínajú zbytočné výdavky na zdravie, sú to len 4 percentá.

Je zaujímavé sledovať, ako rozdielne vnímajú svoje nepotrebné náklady muži a ženy. Napríklad v prípade drogérie a kozmetiky sa k zbytočným výdavkom priznáva len necelých deväť percent mužov, no u žien je to až 22 percent. Podobne je to aj s oblečením a obuvou, kde zbytočne míňa peniaze 11 percent mužov, no u žien je to až trojnásobok.

Koľko dokážeme ušetriť

Zbytočné výdavky predstavujú rezervu, ktorá by sa dala premeniť na úspory, prípadne investície. Máme identifikované miesta, kadiaľ peniaze zbytočne unikajú. Sme si vedomí, že ide o zbytočné výdavky. Zostáva nám len nájsť v sebe odvahu a pevnú vôľu skrotiť divé zviera v sebe.

Štyria z desiatich ľudí dopytovaných v prieskume uviedli, že po zredukovaní zbytočných výdavkov by mesačne dokázali v rodinnej kase ušetriť až 50 eur. Ďalšia tretina to odhadla na sumu od 50 do sto eur. A takmer štvrtina by vedela ušetriť aj viac ako stovku.

A kde by Slováci boli ochotní ušetriť? V prieskume najčastejšie uvádzali alkohol a tabak (39 %) a následne oblečenie a obuv (33 %). Potom sú to výdavky na cestovanie a dovolenky, ďalej na bývanie a energie a až na záver ušetrené peniaze na nákup potravín a nealkoholických nápojov.

Ako ušetriť na finančných produktoch

Zbytočné výdavky majú ľudia nezriedka aj pri spravovaní vlastných financií. Vo vlastnom záujme je preto vhodné urobiť si poriadok aj v tejto oblasti. “Napríklad detailne si porovnať produkty rôznych finančných inštitúcií, ktoré sa v dôležitých detailoch často líšia. Nevýhodné úvery sa dajú spojiť do jedného výhodnejšieho, čím sa dá usporiť na mesačných splátkach, rovnako tak aj na zbytočných duplicitných poplatkoch a poisteniach,” naznačuje M. Zborovský.

Množstvo ľudí napríklad nemá dostatočný prehľad o ich finančných produktoch. Je to napríklad niekoľko životných poistiek, ktoré si ľudia uzatvárajú postupne podľa toho, na akého finančného agenta v danej životnej etape natrafia. Je preto dobré mať dlhodobo jedného agenta, ktorý si udržiava prehľad o finančných produktoch daného klienta. Ak ide o kompetentného poradcu, dokáže môcť ušetriť zbytočné výdavky na finančné služby.

Z pohľadu drobných financií je priestor na šetrenie napríklad pri správnom využívaní osobného účtu. Väčšina bánk totiž ponúka pri aktívnom využívaní účtu jeho vedenie zadarmo. Je tiež dobré správne si manažovať kreditnú kartu, tak, aby sa prípadné prečerpanie nepremenilo na dlhodobý úver. Úročenie na kartách je totiž násobne vyššie ako pri spotrebných úveroch – zhruba 20 % vs. 5 %. Ak by teda čerpanie z karty malo trvať viac ako dva mesiace, je lacnejšie si chýbajúce prostriedky požičať formou spotrebného úveru a kreditnú kartu vyplatiť.


Údaje vyplývajú z prieskumu pre spoločnosť Home Credit, ktorý prebehol od 17. septembra do 21. septembra 2018. Realizovala ho agentúra STEM/MARK metódou CAWI, na reprezentatívnej vzorke slovenskej populácie 506  respondentov, vo veku 18 – 60 rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial