Utorok 26. marca. Meniny má Emanuel

Štyri živly, ktoré tvoria investičný svet

Investičný svet možno charakterizovať aj podľa štyroch prírodných živlov. Tak ako v prírode, aj tu sa „živly“ navzájom ovplyvňujú a dopĺňajú. Produktová manažérka mBank Veronika Kalátová vysvetľuje ako ich využiť vo svoj prospech.

Investorov možno zaradiť do kategórií podľa týchto charakteristík:

♣ strach z rizika a vlastnej sebareflexie,

♣ potreba voľného prístupu k financiám;

♣ plánovanie budúceho využitia financií;

♣ predstava o výške výnosu a o tom, ako zisk dosiahnuť,

ZEM (začiatočník)

Dôveruje pevnej pôde pod nohami. Pokladnička býva v detstve prvým sporiacim nástrojom. Dieťa vidí svoje peniaze pribúdať a nájde tam presne toľko, koľko vložilo. Niekto takýto prístup aplikuje aj do dospelosti. Postupom času však pochopí, že je potrebné myslieť aj na budúcnosť. Neskúsenosť ho drží pri zemi a tak vyhľadáva bezpečnejšie investície, akými sú napríklad penzijné fondy, stavebné sporenie, alebo dlhopisové fondy.

Možno poznáte dobrú radu, že sa neoplatí všetko vsadiť na jednu kartu. Keď prehráme, nezostane nám nič. Šikovný investor nesporí prostredníctvom len jedného produktu, ale ukladá peniaze na niekoľko miest. Tomuto rozkladaniu investícií sa hovorí diverzifikácia. Zvoliť si možno tzv. kolektívne investovanie do fondov, ktoré pre začínajúceho, konzervatívneho či opatrného investora poskytuje napríklad fondy peňažného trhu, dlhopisové, garantované alebo fondy tzv. zaistené.

Výnos týchto bezpečnejších investícií sa drží pri zemi. Prináša maximálne pokrytie inflácie, čiže vytvára istotu zachovania hodnoty peňazí v čase. Krivka týchto investícií je mierna. Áno, sú tu aj príležitosti, napríklad investície v rozvojových krajinách. Tie môžu prinášať vyšší zisk, ale aj prípadné zakolísania pod zainvestovanú hodnotu.

VODA (námorník)

Bez vody neprežijeme viac ako päť dní. Už ste vyskúšali bezpečné vody investovania a túžite sa vydať na more? Máte našliapnuté stať sa zmiešaným investorom „námorníkom“. Zaujímajte sa o fondy, ktoré možno prirovnať k vodnému elementu. Patria medzi ne fondy zmiešané/balancované alebo fondy fondov (fondy, investujúce do fondov). Kombinujú bezpečnejšiu formu investícií (dlhopisové cenné papiere, pokladničné poukážky, sporiace účty) s rizikovými investíciami (akciami).

Podobne ako hladina mora či oceánu aj pri zmiešaných fondoch sa krivka investičného výnosu pohybuje hore a dole. Hodnota investície kolíše – stúpa a klesá podľa pohybuje vývoja finančného trhu. Vyššie rozmedzie kolísania spôsobuje podiel akcií v týchto fondoch. Akcie sa správajú ako počasie, ovplyvňujúce veľkosť vĺn alebo graf zhodnotenia zmiešaných fondov.

Ste pripravení byť námorníkom, ale trpíte morskou chorobou? Aj takto môžete pristúpiť k výberu fondov. Odporúča sa vyskúšať investíciu v zmiešaných fondoch s iba časťou nasporených peňazí, a po čase zhodnotiť jej úspešnosť. Investícii však treba nechať viac času ako pri predchádzajúcom prípade. Treba totiž eliminovať riziko poklesu a výslednú cenu priemerovať.

OHEŇ (dobrodruh)

Oheň vzbudzuje rešpekt. Hovorí sa, že je to dobrý sluha, ale zlý pán. Napriek tomu každý skúsený investor vie, že oheň predstavuje aj „životný štýl“. Bez tohto živlu sa nezaobídeme.

Predchádzajúci typ investora – „námorník“, už spoznal chuť investičnej energie akcií, a tak hľadá nové príležitosti. Stáva sa z neho dynamický investor – „dobrodruh“. Vďaka dlhodobému investičnému horizontu môže riskovať. Každý sa v živote spáli a to je dobre, pretože bez negatívnej skúsenosti nie je poučenie.

Vývoj grafov akciových fondov má podobu erupcií. Zisk z nich posilnite a zabezpečte investovaným časom. Investovanie je nutné viac rozkladať. Akciové fondy ponúkajú rozloženie / diverzifikáciu podľa územia (SR, Európa, Amerika, Ázia, ekonomicky vyspelé alebo rozvojové krajiny) a tiež podľa odvetví (napr. strojárstvo, bankovníctvo, telekomunikácie, zdravotníctvo, IT a pod.). Opis investičnej stratégie fondov (plán – čo a kam investujú) je k dispozícií v „Štatúte“ (obchodných podmienkach) každého z nich. Pre tento akciový svet je nutnosťou emocionálna stabilita a trpezlivosť.

VZDUCH

Bez vzduchu neprežijeme viac ako pár minút. Je všade okolo nás. „Informácie“ sú vzduchom investičného sveta. Pre investora sú základnými informáciami právne predpisy, poplatková politika fondov, rôzne informačné dotazníky a všetky správy o svetovom dianí. Zdôrazniť treba aj daňové povinnosti súvisiace s investovaním.

Informácia (denná, mesačná alebo ročná) ovplyvňuje trend finančných trhov. Pôsobí na vývoj cenných papierov (akcií, dlhopisov) a teda i fondov. Predstavte si, že letíte balónom. Ste závislí na smere vetra, aj na tom, ako je balón riadený. Vietor sú informácie a ten kto riadi balón je správca fondu, rozhodujúci, ako s prostriedkami bude nakladať. Výber investičnej stratégie a typu fondu určuje, ako má byť zainvestované.

Všetky štyri živly sú dôležité a majú v investičnom svete zmysel. Využívajte ich výhody a pracujte s ich nevýhodami. Zvážte, aký typ investora ste, podľa vašej skúsenosti a povahy. Podľa toho sa rozhodnite, ktorú investíciu a v akom pomere využijete.

V ponuke mBank aktualne nájdete viac ako 20 podielových fondov od 2 investičných spoločností NN Investment Partners a BNP Paribas Asset Management, z ktorých si vyberie každý investor.

Príklad: ak máte 30 rokov, príjem cca 1 200 eur a záujem mať rentu v tejto výške aj po odchode do dôchodku za 30 rokov, tak pri inflácii 2 percentá ročne musíte za 30 rokov naakumulovať kapitál 204 tisíc eur (renta od 60 do 85 rokov). V tabuľke nižšie je uvedené, aké sumy musíte mesačne investovať, aby ste sa dopracovali k tejto sumu pri rôznych typoch investičných stratégií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *