Nedeľa 05. júla. Meniny má Cyril a Metod

Sú záporné úrokové sadzby len pokusom, ktorý na nás testujú vzdialené civilizácie? (Svet financií očami komentátora)

Aj bankári už riešia úlohu, či náš svet je skutočný alebo žijeme len vo virtuálnej realite. Na základe poznatkov vedcov ale upozorňujú, že aj keď svet je len ilúziou, nedokážeme to zistiť. A možno je to inak – ovládajú nás ilumináti usilujúci o svetovládu a voľby nám i tak nepomôžu!

Hneď v úvode tohto komentára si pripomeňme americký kultový sci-fi film Matrix (čítaj metrix!) z roku 1999. Jeho obsah možno stručne zhrnúť asi takto:

V rozsiahlom počítačovom systéme Matrix žijú ľudia, ktorých mozog je napojený na tento systém a žijú v ňom svoj virtuálny život. Títo ľudia si totiž neuvedomujú, že nežijú skutočný život, lebo do mozgov je im vpúšťaná virtuálna realita. Ani nevedia o tom, že sú využívaní strojmi s umelou inteligenciou, ktoré prevzali dominanciu na planéte. A aby v tom bol aj trochu ekonomický aspekt, tak z filmu vyplýva, že stroje s umelou inteligenciou pestujú, resp. lepšie povedané – chovajú ľudstvo iba kvôli „potravinám“, presnejšie – kvôli energii pochádzajúcej z ľudských tiel, vďaka ktorej samé prežívajú.PÅ™ekvapený

Film je plný otvorenýchskrytých narážok na mnohé filozofické, náboženské, ekonomické i politologické učenia. A spomenul som ho v komentári zo sveta financií iba preto, že analytický útvar Bank of America (BoA) pred pár dňami namiesto obligátnej správy zo sveta financií plnej nezáživných čísel zaslal klientom banky svoju štúdiu, podľa ktorej je určitá pravdepodobnosť (niekde na úrovni 20 až 50 percent!), že život, ktorý žijeme nie je reálny.

Chcú sa vyhnúť osudovým chybám?

Slovom, že žijeme vo veľkej virtuálnej realite a všetko čo zažívame, je len určitá simulácia. Je to niečo také ako vo filme Matrix, zdôraznili analytici BoA a spresnili, že aj keby celý svet bol len ilúziou, nikdy by sme to nedokázali zistiť. Podrobne o analýze BoA zahorúca informoval britský denník The Independent zdôrazniac, že analytici banky sa vo svojej úvahe opierali o samé známe mená ako je aj renomovaný priemyselník, inovátor a vizionár Elon Musk, ktorý pripúšťa, že celý svet je len súčasťou umelej inteligence vytvorenej budúcimi civilizáciami, ktoré si na nás odskúšavajú rôzne situácie, mechanizmy a technológie, aby sa neskôr samé vyhli osudovým chybám, nešťastiam a tragédiám.Cool

Bank of America v tejto analýze cituje aj ďalšie renomované osobnosti. Je to napríklad Nick Bostrom, profesor filozofie na Oxfordskej univerzite, ktorý po dlhoročných štúdiách dospel k záveru, že existuje významná možnosť, že naozaj žijeme len v simulácii. Alebo svetoznámy astrofyzik Neil DeGrasse Tyson, podľa ktorého je až veľmi vysoká pravdepodobnosť, že náš život nie je reálny a to všetko čo teraz robíme je len simulácia.

Aby som napísal pravdu, nie je to nič nové pod slnkom. Takéto teórie, ktoré nie sú celkom nevedecké akoby sa zdalo na prvý pohľad, sú prakticky staré ako ľudstvo samé. Samozrejme, predtým v nich nevystupovali inteligentné počítačové systémy, ale nadprirodzené sily alebo mimozemské civilizácie alebo aj ilumináti – členovia tajných učených spolkov a lóží neraz aj s početnejším zastúpením Židov a obviňovaných z toho, že usilujú o nastolenie svetovlády.Smutny

Napokon celé dejiny svetovej filozofie (vrátane stredovekej a novovekej) sú plné učení, ktoré nejakým spôsobom inklinovali k tomu, čomu súhrne hovoríme subjektívny idealizmus a ktoré pri určitom skreslenom vnímaní skutočnosti môžu vyústiť až do solipsizmu.

Pre tých, ktorí dejiny filozofie neštudovali našepkám, že solipsizmus (z latinských slov solus ipse – len ja sám) je taký extrémny filozofický názor, podľa ktorého reálne jestvujem len ja a všetko čo je okolo mňa nie je reálne a existuje len v mojom vedomí. Esse est percipi, preložené do slovenčiny: Jestvovať znamená byť vnímaný, takto hovorieval v 18. storočí írsky filozof George Berkeley.

Konšpirácie vládnu svetom

Keďže bežný smrteľník bez hlbšieho vzdelania a potrebnej tvorivej fantázie ani zamak filozofii nerozumie a niektoré veci si nedokáže predstaviť, tak hľadá nepriateľov inde.

Hľadá ich v hmatateľnejšej podobe, napríklad aj v tzv. svetovládnych Židoch. V jeho očiach je to najmä finančná skupina, za ktorou stojí rodina Rothschildovcov a tí ťahajú nitkami, ktoré riadia vlády jednotlivých štátov a tým ovplyvňujú osudy miliónov a miliónov ľudí. A nie je vraj bez zaujímavosti, že v deň teroristického útoku na komplex budov Svetového obchodného centra (WTC) v New Yorku (11. september 2001) údajne všetci Židia pracujúci vo WTC mali dovolenku.

A ďalšie a ďalšie konšpirácie sa potom už len tak rinú…

Nie, s tými dovolenkami Židov to vôbec nie je pravda, hoci niektorým ľuďom sa to dobre počúva. Veď zle sa majú iba preto, že za nich rozhoduje niekto iný, že sú len figúrkami na šachovnici, ktoré posúvajú ilumináti ovládajúci svet, teda predovšetkým mesianistická židovská elita.

„Nedaj sa vysmiať,“ hovorí mi pri stole vo vinárni na Hlavnej ulici v Košiciach jeden zo spolusediacich. „Ty si vážne myslíš, že vo voľbách sa rozhoduje kto bude v ktorej krajine pri moci? Ved voľby sú len divadlo na ohlupovanie ľudí, v skutočnosti vždy rozhodujú bohaté židovské klany vo svete!“

Zrejme som sa tváril nechápavo, lebo mi dovysvetlil, že bohatí Židia v Amerike rozhodli o tom, že teraz máme Fica:

„Dali ho za premiéra, lebo im išiel po ruke… Keď im už nebude pasovať do karát, prídu voľby – či už riadne alebo predčasné – a dajú nám niekoho iného. Hádam nie si taký naivný, aby si si v skutočnosti úprimne myslel, že to závisí od výsledku volieb. Veď každé voľby sú vždy dopredu kúpené, zmanipulované. Preboha, aký si to novinár, keď nevidíš veci v širších, celosvetových súvislostiach?!“

Asi fakt som hlúpy novinár. Celé desaťročia sa venujem tejto profesii a nepochopil som. Najmä v posledných rokoch som si totiž naivne myslel, že sa mám dobre preto, že nám sociálne cítiacu vládu vedie Robert Fico a že premiérom je preto, že ho milujú a volia najmä babičky po dedinách. Teraz som sa dozvedel, že ďakovať mám klanu Rothschildovcov.

Ešte dnes im pošlem ďakovný email.Vyplazly jazyk

Pri nedávnom 15. výročí teroristického útoku na budovy WTC v New Yorku finančný a ekonomický analytik a komentátor Ronald Ižip napísal komentár pod veľavravný názvom Keď sa z konšpirácie stane fakt.

A má pravdu. Konšpirácie naozaj vládnu svetom.

Ešte raz o susedovi, ktorý nie je chumaj

Pôvodne som sa v druhej časti komentára chcel venovať bratislavskému summitu EÚ, ktorý bol ojedinelý tým, že sa výnimočne nekonal v Bruseli, keďže väčšina takýchto vecí sa odohráva v belgickom hlavnom meste. Ale mnohí európski politici i slovenskí europoslanci už dopredu avízovali, že bratislavský summit nič neprinesie. „Aj vzhľadom na neformálnu povahu summitu nemôžeme očakávať nejaké záväzné stanoviská,“ povedal pre médiá europoslanec Ivan Štefanec.

A summit v reáli ani nič konkrétne nepriniesol. Samozrejme, okrem povestných 15 minút slávy pre Roberta Fica, ktorý po boku predsedu Európskej komisie Jean-Claude Junckera a predsedu Európskej rady Donalda Tuska bol v tých slávnostných chvíľach pred TV kamerami jedným z troch najdôležitejších mužov Európy. A to je všetko!

Summitu sa teda nebudem venovať, ale vrátim sa k téme aktuálne nastolenej analytikmi Bank od America (BoA), podľa ktorých je celkom možné, že žijeme len vo virtuálnej realite vytvorenej budúcimi (alebo vzdialenými?) civilizáciami, ktoré si na nás odskúšavajú rôzne situácie, aby sa neskôr vyhli osudovým chybám.

Napadlo mi, či aj centrálne banky nie sú súčasťou týchto pokusov a najmä, či pod tieto skúšobné testy nespadajú záporné úrokové sadzby, ktoré sa normálnym ľuďom zdajú nenormálne, neprirodzené a protirečiace Bohu i ľudskému rozumu. Tejto téme som sa vo svojich komentároch veľakrát venoval a na portáli Investujeme.sk už aj dávno zľudovel môj výrok, že môj sused nie je až taký chumaj, ako si to myslia centrálni bankári. Naozaj nie je taký somár, aby mi požičal 100 eur s tým, že mu o rok vrátim len 95! Nebudem sa teraz k tomu vracať.Big grin

A ozaj, čo ak si chcú iné civilizácie len odskúšať čo záporné úroky v konečnom dôsledku s ľudstvom urobia? Aj dnes mnohí odborníci žijúci v našom svete zdôrazňujú, že záporné úroky sú dlhodobo neudržateľné a napokon to aj tak skončí krízou a vysokou infláciou a nedá sa vylúčiť, že aj vojnami.

Záporné úroky sú však v bankách realitou. Týka sa to aj vecí súvisiacich s bývaním, napríklad hypoték. Negatívne úročené hypotéky už v Európe fungujú niekoľko mesiacov a na našom sesterskom portáli Hypoindex.cz, ktorý sa systematicky venuje financovaniu bývania, je anketa s otázkou, či záporné úrokové sadzby hypoték dôjdu aj do Česka? Aktuálny stav (sobota 17. sept, večer o 20-tej hodine) je veľavravný: Z 300 hlasujúcich si 195 myslí, že určite áno a 38, že skôr áno. Možnosti, že určite nie a skôr nie si vybralo len málo hlasujúcich. Viď ilustračnú snímku z portálu!

hypoindex

A namiesto pointy si radšej dajme nejakú muziku. Napríklad soundtrack k spomínanému filmu Matrix, na ktorý sa odvolávajú aj analytici BoA.

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračný obrázok v záhlaví článku: www.sxc.hu (freeimages)

2 odpovede na “Sú záporné úrokové sadzby len pokusom, ktorý na nás testujú vzdialené civilizácie? (Svet financií očami komentátora)”

  1. spochybnovac píše:

    Ako sa vravi, tento prispevok pana Furmanika je tak tendencny, ako vsetky tie konspiracne teorie. Co keby ste si dali namahu a namiesto tejto zmesky ironie spisali serioznu analyzu kto kde a preco? Ci to uz je prilis zlozite? Jeden za vsetky priklady. Nejak som nepostrehol odkaz na stareho ZIDA Sorosa ktoreho stale z nejakych dovodov media oznacuju za filantropa, pritom to je zlocinec par excelance volajuci po vojne s Ruskom, ovplyvnujuci co len moze a IZRAEL ho nazval nepriatelom narodnych statov. Pan Furmanik, nezosmiesnujte sa a pracujte, tento vas clanok nesvedci vasemu titulu 😉

    p.s. ktora banka financovala prvu svetovu vojnu? skuste pohladat v historii

  2. Lubajz píše:

    Haha, super napsáno, s nadhledem 😀 Já v poslední době investuji primárně do zlata a čekám než se tohle období trošku uklidní. Jinak zlato určitě není špatné, viz http://www.in­vesticie.eu/zla­to/t79/ 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *