Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

Súčasnosť a budúcnosť kreditnej krízy

Kreditná alebo úverová kríza v USA sa javí už takmer rok pod kontrolou. Zdanie však môže klamať, pretože situácia so splácaním úverov sa nezlepšuje práve naopak. Množstvo prepadnutých hypoték pokračuje v raste a to nielen na strane spotrebiteľov, ale aj komerčných subjektov.

Pozitívom pre trh nehnuteľností je však zastavenie poklesu cien domov tak ako ukazuje Case-Shillerov  index. Prepad cien nehnuteľností zastavili štátne orgány podobne ako prepad finančného sektora. Kongres totiž schválil daňové stimuly pre kupcov nehnuteľností, FED umelo znížil úrokové sadzby nákupmi cenných papierov a zároveň vláda vynaložila obrovský objem zdrojov na modifikovanie hypoték neplatičov, kedy sa im znížia úrokové sadzby, poprípade zvýši doba splatnosti hypotéky.

Hypotekárne úvery boli v kríze najdôležitejšie, no rozhodne nie sú jediným typom problémových úverov a cenných papierov. Úvery z kreditných kariet, na nákupy automobilov, študentské pôžičky atď… Kríza zasiahla aj tieto cenné papiere a úvery, nakoľko domácnosti sa prioritne snažia zabezpečiť uchovanie si strechy nad hlavou a splácanie týchto úverov odsúvajú na druhú koľaj. Delikvencia na nich je preto oveľa vyššia než na hypotékach. Podľa ratingovej agentúry Moodys by mala delikvencia napríklad na kreditných kartách dosiahnuť vrchol na úrovni okolo 12-13% počas tohto roka.

Pôvodne totiž hypotekárna kríza začala v špecifickom type hypoték, tzv. sub-prime. Tie boli poskytované klientom s nižšou bonitou. Aj tie boli balené do cenných papierov a spomínané hedge fondy držali na svojich knihách práve tieto typy aktív. Na začiatku bola kríza špecifická pre istú časť realitného trhu, no postupne sa rozšírila aj na ostatné typy úverov.
 
Delikvencia je veľmi závislá na miere nezamestnanosti. Nakoľko úspory domácností sú veľmi nízke, strata zamestnania je pre ne často zlomovým bodom. Aktuálne dosahuje miera nezamestnanosti 26-ročné maximá a signálov, že by mala začať klesať, je veľmi málo.

Vysoká miera nezamestnanosti bude stále tlačiť ďalšie a ďalšie domácnosti do delikvencie a preto bude stabilizácia v tejto oblasti úzko prepojená s mierou nezamestnanosti. Jej výrazný pokles sa ale pre tento rok neočakáva. Okrem toho je vývoj delikvencie oneskorený za mierou nezamestnanosti o 2-3 kvartály.  Preto bude miera delikvencia hľadať svoj vrchol podľa Asociácie hypotekárnych bankárov približne do polovice roka 2011.

Riziko nízkych úrokových sadzieb

FED načas zastavil pokračovanie kreditnej krízy tým, že umelo udržuje úrokové sadzby v ekonomike na nízkej úrovni a rovnako umelo udržuje ceny aktív na vysokej úrovni. Tým dáva spotrebiteľom pocit, že situácia sa však stabilizovala.

História nám však vždy ukázala, že manipulácia trhových cien má za následok skorší či neskorší návrat k ich prirodzenej hodnote, avšak s oveľa väčšími negatívnymi následkami. Nízke úrokové sadzby nútia k postupovaniu rizikových investícií a trestajú sporiteľov, ktorí ako jediný tvoria kapitál potrebný pre ekonomický rast.

Domácnosti sa ale vydali na potrebnú cestu očisty a podľa posledných údajov za 3Q 2009 znížili svoj celkový dlh o 2,6% na anualizovanej báze, čo je najväčší pokles v modernej histórii. Splácanie dlhu domácnosťami a ich neochota brať si nové úvery, resp. neochota bánk požičiavať klientom, bude v nasledujúcich obdobiach obmedzovať rast US ekonomiky, ktorej rast bol doteraz založený na dlhu a rastúcej hodnote aktív.

Riziko deficitného financovania

Politika ochrany bankového sektora a garancií celého finančného systému vyvoláva obavy, že úverová kríza na finančnom trhu môže prerásť do omnoho väčšej úverovej krízy týkajúcej sa nie už jednotlivých bánk ale samotných štátov.  Nedôvera voči rastúcim deficitom verejných financií naberá na sile a čoskoro sa môže pretaviť  do vyšších úrokových sadzieb požadovaných investormi, ktoré by boli pre ekonomiku v súčasnom štúdiu devastačné.

Kreditná kríza je krízou úverov. Úverov poskytnutých dlžníkom, ktorí ich nie sú schopní splácať. Pretransformovanie súkromného dlhu na dlh štátny problém nerieši, skôr naopak. Neriešenie alebo zakrývanie skutočných problémov volá po ich skorom návrate v ešte hrozivejšom tóne.

Autor je senior analytik CI Komodity.

Aký bol rok 2009 po finančnej stránke?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *