Nedeľa 07. júna. Meniny má Róbert

Súčasný refinančný boom môže viesť k zdraženiu hypoték v budúcnosti

Aktuálne prebiehajúca vlna refinancovania starších drahších hypoték spôsobí zdraženie splátok v budúcnosti. Legislatíva totiž tlačí banky do poskytovania úverov s krátkou fixáciou, čím klienti prichádzajú o možnosť zafixovať si dnešné rekordne nízke sadzby na dlhšie obdobie. Zhodli sa na tom diskutujúci Odbornej konferencie Fincentrum bývanie, ktorá sa uskutočnila v stredu 27. apríla.

„Najnižšie sadzby dnes ponúkajú banky pri krátkych fixáciách. Klienti pritom počúvajú na čo najnižší úrok, takže krátke fixácie hojne využívajú. Malo by to byť pritom presne naopak,“ konštatoval generálny riaditeľ Fincentra Milan Repka.

Nástup variabilných sadzieb

„Celý slovenský trh sa pravdepodobne posunie smerom k variabilným sadzbám. Zdražejú úvery na dlhšie obdobie, čo je v tomto prostredí, keď máme rekordne nízke sadzby, úplný nezmysel,“ povedal na konferencii predseda predstavenstva Prima banky Jan Rollo

Pri variabilných sadzbách môže banka úrok meniť podľa aktuálnych podmienok. Riziko zmeny úrokovej sadzby v takých prípadoch nesie klient.

Dôvodom pre takéto správanie je, že banka nemôže s klientom na isto počítať po celú dobu fixácie. Kým pred súčasnou refinančnou explóziou tak mala svoje riziko zaistené, po zmene legislatívy z marca môžu klienti migrovať medzi bankami oveľa ľahšie. Pri dlhších fixáciách sú tak banky vystavené vyššiemu riziku.

Odborníci diskutujúci na konferencii Fincentrum bývanie ohodnotili túto zmenu ako krok späť. Krátke fixácie alebo variabilné sadzby boli napríklad bežné na americkom trhu, kde boli jednou z príčin vzniku finančnej krízy v roku 2008.  

Dnešné nízke sadzby tak budú pre klientov výhodou len dočasne. Nové úvery sa dnes poskytujú za zhruba dve percentá. To však platí v čase extrémne lacných peňazí. Európska centrálna banka nedávno posunula základnú sadzbu dokonca do záporu. Také obdobie tu ešte nebolo. Očakáva sa síce, že by mohlo ešte nejaký čas trvať, no v horizonte päť a viac rokov dôjde s najväčšou pravdepodobnosťou k obratu trendu a k zvýšeniu sadzieb. Klienti s krátkymi fixáciami nebudú na toto zvýšenie pripravení. Postihne ich to oveľa viac, ako keby si sadzbu s bankou dohodli na dlhé obdobie.

„Radíme klientom uvažovať o úročení úveru veľmi triezvo. Ak im banka dokáže ponúknuť zaujímavý úrok i na dlhšie obdobie, určite sa tým treba vážne zaoberať. Nie je dobré myslieť len na najbližšie dva, tri roky, ale hľadieť na dlhšie obdobie,“ radí…

Kto z koho

Očakáva sa, že aktuálny refinančný boom by mohol trvať zhruba pol rok roka. Tak tomu bolo pred pár rokmi napríklad v Taliansku, kde legislatíva poplatok za predčasné splatenie bankám úplne zakázala. Vyvolalo to refinančnú horúčku, ktoré preskupila klientov medzi bankami. Podobný výsledok sa očakáva i na Slovensku. Úveroví pracovníci niektorých bánk dnes napríklad pracujú na zvýšené obrátky a to i cez víkendy.

V Taliansku z toho preskupenia ťažila najmä Intesa Sanpaolo. „Predtým sme obsluhovali zhruba desať percent hypotekárneho trhu. Následne sa náš podiel zvýšil na zhruba tretinu,“ hovorí člen predstavenstva VÚB banky Martin Techman.

Dcéra tejto bankovej skupiny bude pravdepodobne úspechy zbierať i na Slovensku. Práve jej pracovníci majú byť totiž žiadosťami o refinancovanie úverov z iných bánk najviac zavalení. VÚB banka totiž prišla s ponukou 1,49 percenta, čo je reálne najmenej na trhu. Refinančnú ponuku od tejto banky ocenila i odborná ponuka v súťaži Hypotéka roka.

„Dnes je priemerná sadzba na starých i nových hypotékach zhruba tri percentá. Takto o rok by to mohli byť dve až 2,2 percenta,“ hovorí J. Rollo z Prima banky. Odhaduje, že záujem refinancovať má zhruba polovica z celkového počtu zhruba 400 tisíc hypotekárnych klientov na Slovensku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *