Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Súd dal v spore s Českou sporiteľňou za pravdu Fincentru

Mestský súd v Prahe zamietol žalobu Českej sporiteľne na spoločnosť Fincentrum. Sporiteľňa firmu žalovala pre, podľa nej protiprávne, využívanie značiek Premier a Moje zdravé financie. Súd tak dal za pravdu argumentácii Fincentra, že značky spoločnosť využívala v súlade so zákonom.

„Pre Fincentrum je dôležité, že sa súd pri rokovaní plne stotožnil s hlavnými argumentmi spoločnosti, teda že Fincentrum používalo iba svoje riadne registrované ochranné známky. A naopak, že sporiteľňa žalovala používanie značky, ktorú v čase žaloby registrovanú nemala,“ okomentoval rozsudok hovorca Fincentra Miroslav Beneš.

Vypovedanie spolupráce

Informáciu vo štvrtok prinieslo elektronické vydanie časopisu Týden.

Česká sporiteľňa ukončila spoluprácu s Fincentrom ešte v januári tohto roka a na jar potom podala na firmu žalobu. Banka uviedla, že spoluprácu ukončila na základe konania, ktoré ju poškodzovalo. Fincentrum bolo predtým 11 rokov jej zmluvným partnerom pre distribúciu finančných služieb a bolo jedným z jej troch najväčších externých partnerov.

„Používaním značiek spoločnosťou Fincentrum dochádza k zámernému zmäteniu klientov, na čo si klienti sťažujú,“ uviedla banka začiatkom roka. V apríli potom sporiteľňa podala žalobu na Mestskom súde v Prahe. „So svojou značkou Premier sa spoločnosť Fincentrum snaží budovať biznis podobný tomu nášmu. Spoločnosť preberala našich zamestnancov, ktorí následne oslovovali našich klientov s lepšou ponukou,“ povedala v júni pre portál investujeme.cz hovorkyňa Českej sporiteľne Kristýna Havligerová. Banka preto žiadala ospravedlnenie a zdržanie sa uvedeného konania.

Fincentrum však označilo obvinenia z porušenia ochranných známok za absurdné, a odkázalo na vlastné ochranné známky Fincentrum Premier a Fincentrum Platinum.

Prechody obchodníkov

„Vážim si Českú sporiteľňu ako dôležitú českú finančnú inštitúciu a verím, že dlhoročná spolupráca bude čoskoro obnovená,“ vyjadril sa ešte v januári spoluzakladateľ Fincentra Petr Stuchlík. Pripomenul, že v minulosti takto spoločnosti unáhlene vypovedali spoluprácu dve iné finančné inštitúcie, no po prepade v ich obchodných výsledkoch došlo po niekoľkých mesiacov k obnoveniu spolupráce.

„Osobne sa môžem len domnievať, že vedenie Českej sporiteľne takto reagovalo na odchody svojich bankárov do poradenskej spoločnosti. Ako zakladateľ Fincentra som zažil päť generálnych riaditeľov sporiteľne, vždy sme sa dokázali dohodnúť a vždy sme našli cestu k prekonaniu odlišného vnímania sveta,“ uviedol P. Stuchlík.

Sporiteľňa sa k rozsudku odmietla vyjadriť, s tým, že ním zatiaľ nedisponuje a súdny spor považuje stále za otvorený.

2 odpovede na “Súd dal v spore s Českou sporiteľňou za pravdu Fincentru”

  1. Martin Vrabec píše:

    Sledujem tento spor v českých médiách, a obávam sa, že Česká spořitelna sa ešte odvolá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *