Piatok 17. augusta. Meniny má Milica

Švajčiarsko zabilo špekulantov

Švajčiarsko dlhodobo bojuje so silným frankom. Ten od roku 2007 posilnil voči euru o takmer 40%. Len posledný rok získal voči euru alebo jenu 15%, voči libre a americkému doláru viac ako 20%. Frank sa stal bezpečným prístavom pre mnohých investorov, ktorí prestali dôverovať monetárnej politike hlavných svetových ekonomík. Nečudo, švajčiarsky frank je mena, ktorá má najväčšie krytie voči zlatu. Teda aspoň donedávna mala.

Prudké posilnenie švajčiarskeho franku si začalo vyberať vysokú daň na ekonomickom raste krajiny. Táto proexportne zameraná ekonomika vyváža až 50% svojho produktu a silný frank spôsobuje výrobcom veľké problémy. Nemenej spokojnosti prežívali švajčiarske obchodné reťazce, keď domáci obyvatelia začali húfne navštevovať lacné obchody v okolitých krajinách. Z ekonomického hľadiska sa stal lacný frank neudržateľným a obyvateľstvo začalo tlačiť na politikov, frank oslabili.

Za niekoľko rokov klesla hodnota franku voči euru z úrovne 1,70 až na takmer paritu, na čo reagovala centrálna banka znížením úrokových sadzieb na nulu a priamou intervenciou na devízovom trhu. Centrálna banka (SNB) za mesiac august zvýšila svoje devízové rezervy zhruba o 30%, avšak dosiahla svoj cieľ a EUR/CHF sa obchodovalo zhruba o 10% nad svojimi minimami. Väčší vplyv ako samotná intervencia malo rozhodnutie znížiť sadzby na nulu, čo vlastne spôsobilo, že swapové body na frank sa stali záporné a držitelia krátkych pozícií začali platiť zo svojich pozícií úroky.

Prečítajte si


História nás však naučila, že intervencia malej centrálnej banky nemusí byť úspešná. Naopak, snaha o nákupy zahraničných mien na devízovom trhu stáli len v prvom kvartáli SNB straty vo výške 14 miliárd frankov, čo je približne 2,5% HDP krajiny. Nie príliš potešiteľný údaj pre prezidenta centrálnej banky. Avšak Philipp Hildebrand je v krajine veľmi obľúbený (olympijský kvalifikant v plávaní) a silnejúce tlaky spôsobili, že sa rozhodol k vytiahnutie nukleárnej možnosti – zafixovaniu kurzu.

Nukleárna zbraň

SNB včera ohraničila spodnú úroveň devízového kurzu na hodnotu 1,20. Banka vo svojom vyhlásení tvrdí: „Súčasné masívne nadhodnotenie švajčiarskeho franku (pozn. o 35% nad paritu svoje kúpnej sily) predstavuje akútnu hrozbu pre švajčiarsku ekonomiku a riziko tvorby deflačného prostredia. Cieľom SNB je preto podstatné a trvalé oslabenie švajčiarskeho franku. S okamžitým efektom nebudeme tolerovať kurz EUR/CHF pod 1,20. SNB bude brániť tento minimálny kurz s rozhodnosťou a je pripravená nakúpiť zahraničné meny v neobmedzenom rozsahu. Dokonca aj kurz 1,20 je príliš vysoko a mal by časom oslabiť. Pokiaľ si ekonomický výhľad a deflačné riziká budú vyžadovať, SNB príjme ďalšie opatrenia“.

Od tohto vyhlásenia trvalo iba niekoľko minút, kým sa kurz EURCHF dostal z úrovne 1,12 na 1,21 a v priebehu minút tak oslabil o neuveriteľných takmer 9%. Dôvod je zrejmý – centrálna banka bude nakupovať tak veľa devíz, ako bude treba. Platiť za ne bude novovytlačenými peniazmi. Nebude brať ohľad na možné straty, pretože je schopná si vytlačiť tak veľa peňazí, koľko bude potrebovať. Takýmto spôsobom garantuje, že kurz už nikdy neklesne pod 1,20.

Tento krok by mal byť úspešný. Je možné, že ho budú nasledovať aj ostatné centrálne banky, najmä Bank of Japan. Rovnako sa situácia odzrkadlila na miernom raste eura, avšak najviac by z neho mohlo po prvotnom výpredaji ťažiť zlato…

Autor je senior analytik TRIMBroker.

Obchodujete na Forexe?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *