Utorok 22. septembra. Meniny má Móric

Svetová ekonomika sa odrazila odo dna. Trhy však už dobré správy započítali do cien

Americký prezident Donald Trump a čínsky hlavný vyjednávač Liu He včera podpísali „fázu jedna“ obchodnej dohody medzi dvomi svetovými veľmocami. Svetová ekonomika by sa aj vďaka tomu mohla tento rok odraziť od desaťročného minima z minulého roka a rásť o viac ako tri percentá.

Globálna ekonomika prestala chradnúť

Ďalšími podpornými faktormi pre ekonomiku budú: pokles pravdepodobnosti tvrdého brexitu, ale aj ďalšie uvoľňovanie menových politík zo strany FED a ECB. Tento rok tak môže priniesť koniec takmer dva roky trvajúceho ekonomického spomaľovania.

Problémom bol vlani najmä výrobný sektor, ktorý sa dostal do recesie. Pocítilo to najmä Nemecko. Jeho výroba minulý rok poklesla o 3,6 percenta, čo pocítilo aj Slovensko.

Situácia sa však už koncom vlaňajška začala zlepšovať. Oživenie svetovej ekonomiky by tento rok mala ťahať najmä spotreba domácností. Miera nezamestnanosti je totiž na viacročných minimách, v USA dokonca na 50-ročných a v eurozóne na dekádnych. Solídny je tiež rast miezd a úrokové sadzby sú nízke.

Rast spotreby by sa mal pretaviť postupne aj do vyšších kapitálových výdavkov firiem s cieľom uspokojiť domáci dopyt, čo postupne prispeje aj k oživeniu stagnujúceho zahraničného obchodu.

Prajné prostredie budú naďalej vytvárať aj centrálne banky. „Až 20 z 32 najdôležitejších centrálnych bánk sveta v minulom roku znížilo úrokové sadzby a mnohé v tom budú pokračovať aj v roku 2020. Najviac by z tohto vývoja mali profitovať  ekonomiky rozvíjajúcich sa krajín, kde očakávame zrýchlenie dynamiky rastu ich HDP na 4,3 percenta z tohtoročného približne štvorpercentného rastu pri stabilizácii čínskeho rastu okolo šesťpercentnej úrovne,“ vysvetľuje analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Potenciál má najmä rozvojový svet

Tempo rastu ekonomík rozvinutého sveta sa podľa neho pribrzdí na 1,4 percenta. USA spomalia pod dvojpercentné tempo pri vyprchávaní fiškálnych stimulov v neskorej fáze hospodárskeho cyklu, ktorý je už najdlhším v histórii.

Ekonomika eurozóny si udrží zhruba 1,2-percentnú dynamiku rastu, keď jej pomôže aj mäkký brexit, kvantitatívne uvoľňovanie ECB, hoci jeho efektivita je nízka, ako aj fiškálne stimuly.

Japonskú ekonomiku pridusí rast spotrebnej dane a tempo jej rastu sa  spomalí z tohtoročného 1,1 percenta na ani nie polovicu, a to aj napriek stavebnej aktivite pred letnými olympijskými hrami v Tokiu.

“Krajiny, ktoré najviac trpeli otáznikmi okolo obchodnej vojny, by mali v roku 2020 najviac rásť. Ide najmä o rozvíjajúce sa ázijské ekonomiky,” predpovedá S. Pánis.

Americké akcie majú najlepšie časy pravdepodobne za sebou

Napriek oživenému hospodárskeho rastu však väčšina tried finančných aktív pravdepodobne nezopakuje minuloročný vysoký rast finančných trhov. Americké akciové trhy vykázali minulý rok vrátane dividend výnos až 31 percent. Išlo tak o druhý najlepší výsledok za poslednú dekádu a minuloročný výnos bol takmer trojnásobne vyšší ako dlhodobý priemer. Takýto výsledok sa len ťažko zopakuje. Americké akcie sú totiž už relatívne drahé.

„Trhy už podstatnú časť zlepšovania sa makrodát, ako aj podpis obchodnej dohody medzi Pekingom a Washingtonom, započítali do cien. Najmä americké akcie sú hodnotovo bohaté a rizikové prirážky podnikových dlhopisov sú už teraz výrazne nízke,“ vysvetľuje S. Pánis.

Najviac by sa preto podľa neho malo dariť akciám a podnikovým dlhopisom regiónov, ktoré za posledný rok a pol najviac trpeli spomaľovaním svetového obchodu. Ide predovšetkým o rozvíjajúce sa ázijské trhy, ale aj Japonsko, Južnú Kóreu, Brazíliu či eurozónu, kde by návratnosti malo pomôcť aj posilnenie lokálnych mien voči doláru.

Trhy už veľkú časť dobrých správ započítali do cien

Riziká pre ďalší rast

Najväčším rizikom pre tento rok je obnova treníc v čínsko-amerických obchodných vzťahoch pri nevyspytateľnosti krokov amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„Negatívne vnímame aj riziko víťazstva prípadného socialistického demokratického kandidáta v amerických prezidentských voľbách v budúcom roku. Ďalej je to prekvapivý odraz inflácie, najmä v USA a zlyhanie schopnosti uzavrieť beztarifnú obchodnú dohodu medzi Spojeným kráľovstvom a Bruselom či problémy s rastom ziskov vo firemnom sektore,“ uzatvára S. Pánis.

2 odpovede na “Svetová ekonomika sa odrazila odo dna. Trhy však už dobré správy započítali do cien”

  1. investor píše:

    Niečo už započítali do cien a niečo nie. Akcie stále rastú a to bez zjavnej príčiny.

  2. Gasparko píše:

    Pricina rastu akcii su buybacks a lacne peniaze. Jednoducho povedane buybacks za lacne peniaze. To je momentalne tvorca trhu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial