Nedeľa 29. novembra. Meniny má Vratko

Svetová ekonomika sa prepadá do recesie. Zopakuje sa rok 2008?

Slovo recesia sa po desiatich rokoch vrátilo do ekonomického slovníka. Hoci ešte nie sú k dispozícií presné dáta, odhaduje sa, že situácia je oveľa horšia ako v roku 2008. Analytici sa zhodujú, že svetová ekonomika sa tento rok prepadne do recesie. Dôvodom je koronavírus. Stojíme naozaj na prahu ekonomickej katastrofy?

Recesia ako základný scenár analytikov

Ratingová agentúra Fitch pred víkendom zrevidovala svoju prognózu pre globálnu ekonomiku. Jej hlavným scenárom je teraz oslabenie svetového hospodárstva v tomto roku o 1,9 percenta. V USA by podľa agentúry mohol pokles dosiahnuť 3,3 percenta a v eurozóne 4,2 percenta. Recesia sa tak stala hlavným scenárom analytikov pre tento rok.

K podobným výsledkom sa dopracovala aj agentúra Reuters, ktorá urobila prieskum medzi 50 ekonómami z celého sveta. Globálna ekonomika sa podľa neho tento rok scvrkne o 1,2 percenta. Ešte pred tromi týždňami pritom analytici prognózovali rast o 1,6 percenta. Pesimistický výhľad spred dvoch týždňov sa tak dnes premenil na realistický scenár. Niektorí sa dokonca obávajú, že globálne hospodárstvo by mohlo poklesnúť až o 4,9 percenta.

Najhorší bude pravdepodobne druhý štvrťrok, ktorým práve prechádzame. Eurozóna sa možno medziročne prepadne až o 30 percent, čo je podobné vývoju, ktorý sme v prvom štvrťroku videli v Číne.

Temné časy prognózuje aj Národná banka Slovenska. Jej guvernér Peter Kažimír prognózuje slovenskej ekonomike pre tento rok pokles o 4,5 až 9,4 percenta. O prácu môže podľa neho prísť 70 až 130 tisíc ľudí.

Rozdiel oproti kríze z roku 2008

Toľko pesimistické vyhliadky. Poďme sa teraz pozrieť na čísla z blízka. Faktom je, že súčasná kríza nemá príčiny v ekonomike. Tá len znáša jej dôsledky. To je hlavným rozdielom oproti finančnej kríze spred 12 rokov. Je teda pravdou, že jednorazový prepad ekonomiky bude asi väčší ako v rokoch 2008 a 2009, dôsledky však pravdepodobne horšie nebudú. Vo chvíli, keď sa podarí vyriešiť zdravotnícky problém, ekonomika sa môže znova rozbehnúť.

Dokazujú to aj odhady analytikov. V prieskume agentúry Reuters na otázku „Ako dlho bude trvať, kým sa ekonomika z koronavírusu zotaví“ odpovedalo osem ekonómov, že menej ako tri mesiace, 11 ich uviedlo, že tri až šesť mesiacov a deväť si myslí, že za viac ako šesť mesiacov.

Aj Čína, ktorá má pred Európou náskok o dva až tri mesiace, je už vo fáze ekonomického oživenia, i keď limitovaného, pretože jej exportné trhy sú ešte stále paralyzované epidémiou.

Agentúra Fitch tiež očakáva v druhom polroku výrazné oživenie svetového hospodárstva. Podpíše sa pod to podľa nej ukončenie karanténnych opatrení v Európe a USA. Firmy a domácnosti budú môcť realizovať odkladané nákupy. A naplno sa prejavia efekty vládnych opatrení.

„Táto kríza nemá ekonomickú podstatu. Tak ako prišla, by preto mohla rovnako rýchlo odísť. Bude teda mať krátkodobé trvanie,“ myslí si aj P Kažimír. „Najprv tu bude prudký pád a potom bude nasledovať raketové oživenie,“ predpokladá.

Podobné vyhliadky zdieľa aj šéf Fedu Jerome Powell. „V istý čas sa nám podarí dostať vírus pod kontrolu. Dôvera v ekonomiku sa vráti, obchody sa opäť otvoria a ľudia sa vrátia do práce. Ekonomika sa opäť veľmi rýchlo obnoví,“ naznačil.

Aký tvar bude mať krivka oživenia?

Ekonómovia sa sporia, akú formu bude oživenie mať. Pôjde o prudký rast v tvare písmena V, alebo o pozvoľné naberanie pary v tvare písmena U, alebo o dlhodobú stagnáciu, akú sme videli po roku 2008, v tvare písmena L?

„Určite to nebude V, ale bude to oživenie v tvare písmena L,“ hovorí Peter Bálint, investičný riaditeľ spoločnosti Infinity Capital Strategies. Argumentuje nafukovaním cien akcií na finančných trhoch ešte pred príchodom súčasnej krízy. „Koronavírus nikto nemohol predikovať. Do recesie by sme však skĺzli tak či tak,“ myslí si.

„Oživenie bude mať tvar V. Veľmi záleží od toho, kedy to príde. Čím skôr rast príde, tým bude strmší,“ protirečí investičný riaditeľ spoločnosti Finax Radoslav Kasík.

Je pravdou, že finančné trhy sa už zo svojho dna odrazili. Index Dow Jones si v pondelok pripísal 7,73 percenta. Od svojho minima 18 600 bodov z 23. marca si tak polepšil už o takmer 22 percent. Trhy aktuálne strácajú z obdobia pred svojim pádom niečo cez 20 percent. V najslabšom momente tejto krízy boli pritom v prepade až o 36 percent.

Oživenie na akciových trhoch sa teda už začalo. Investori vždy predbiehajú reálny vývoj ekonomiky. Aktuálne do cien akcií započítavajú spomalenie nárastu nových prípadov koronavírusu v USA a Európe, ako aj ohlásené znovu otváranie ekonomík. Zostáva teda len čakať, kedy sa k životu začne prebúdzať aj reálne hospodárstvo. Rakúsko už napríklad oznámilo znovuotvorenie obchodov po Veľkej noci. Podobné kroky avizuje aj Česká republika.

Najviac ohrozený je sektor služieb

„Situácia praje pripraveným. V dobe negatívnych správ o rastúcom počte nakazených si možno každý kladie otázku, ako to celé dopadne. Nepodliehame však pesimizmu. Z pohľadu nasledujúcich troch mesiacov bude pravdepodobne v oveľa lepšej situácii,“ myslí si generálny riaditeľ skupiny Proxenta, Pavol Kožík.

Dodáva, že nie všetky odvetvia sú krízou postihnuté rovnako. Najväčšie obete prináša sektor služieb. Ide najmä o reštaurácie a hotely. NBS očakáva, že ich tržby sa krátkodobo prepadnú až o 80 percent. Druhou zasiahnutou skupinou sú drobní živnostníci, ktorí sú odkázaní na každodenný predaj svojich služieb. V týchto odvetviach si zastavenie ekonomického života takmer určite vyžiada prepúšťanie.

Na druhej strane stroja sektory ako development alebo stavebníctvo. „Aj keby k došlo k zastaveniu ekonomiky na dva mesiace, pre stavebníctvo to nie nič zničujúce. Odvetvie je zvyknuté, že sa musí vyrovnať s prestojmi, či už z dôvodu schvaľovacích a povoľovacích konaní, alebo jednoducho pre zlé počasie. Na dokončenosť projektov to teda nebude mať žiadny vplyv,“ vysvetľuje dôvod rezistencie stavebného sektora P. Kožík.

Krátkodobým výpadkom dopytu je ohrozený napríklad automobilových sektor, ktorý na Slovensku dočasne zastavil svoju výrobu. Problémom boli zamrznuté odberateľské trhy v zahraničí. Žilinská Kia však už tento pondelok po nútenej prestávke opäť naštartovala výrobné linky. Je otázkou času, kedy budú nasledovať aj ďalší výrobcovia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial