Sobota 15. augusta. Meniny má Marcela

Taliansku sa podarilo Európsku komisiu opäť uchlácholiť

Taliansko stálo ešte nedávno pred hrozbou pokuty 3,5 mld. eur za nedodržiavanie rozpočtových pravidiel. Nakoniec sa mu podarilo Európku komisiu upokojiť. No nestratila už talianska vláda svoju dôveryhodnosť?

Európskej komisii nedáva zabrať len Poľsko a Maďarsko s ich špecifickou predstavou právneho štátu, či český premiér Andrej Babiš s jeho konštrukciami, čo je a čo nie je stret záujmov, no výrazne aj talianske verejné financie a originálne nápady z Apeninského polostrova.

Talianska vzbura

Ešte pri plánovaní rozpočtu na tento rok verilo Taliansko, ako tretia najväčšia ekonomika eurozóny, že jeho ekonomika bude tento rok rásť o jedno percento. A na tomto predpoklade postavila talianska vláda aj tohtoročný, nemálo kritizovaný, štátny rozpočet. Ako sa ukázalo, minuloročná kritika bola rozhodne oprávnená. Plán ekonomického rastu bol veľmi optimistický a už v apríli pokleslo tempo na 0,2 percenta s pravdepodobnosťou ďalšieho poklesu.

Stav verejných financií sa nepáči ani talianskej centrálnej banke, ktorá varovala, že verejný dlh môže dosiahnuť vyšší ako plánovaný objem, čo by opäť nikoho veľmi nepotešilo. Celkový dlh pritom vláda pôvodne predpokladala na 132,6 percenta HDP, čo Maastrichtské kritériá (60% HDP) presahuje viac ako dvojnásobne. Pri zbrzdení ekonomiky sa však nezdá, že by bola šanca súčasné čísla aspoň udržať.

Všimla si to samozjreme aj Európska komisia a Taliansko vyzvala na vysvetlenie situácie. EK odhadla rast talianskeho dlhu tento rok na 133,7 percenta HDP a vzhľadom na neexistujúcu snahu z talianskej strany zvažovala možné sankcie. Dôvodom bolo neplnenie kompromisnej dohody z konca minulého roka, kedy sa talianska vláda s komisiou dohodli na štrukturálnom deficite 2,04 percenta HDP. Ten však nakoniec mieri k pôvodne plánovanému 2,4 percentu HDP. Taliansku take ešte nedávno hrozila pokuta až 3,5 mld. eur.

Ako málo stačí k optimizmu

V minulom týždni však prišla správa, že sa Taliansku podarilo EK uchlácholiť novými záväzkami. V médiách sa objavili správy o úpravách rozpočtu, ktoré by mohli priniesť úsporu 7,6 mld. eur. Na základe podrobnejších ďalších správ sa však zdá, že Taliansko nebude tento rok ochotné realizovať nejaké škrty vo výdavkoch. Vláda prišla so znížením odhadu deficitu najmä preto, že jej dve hlavné výdavkové opatrenia – možnosť predčasného odchodu do dôchodku a základný príjem pre chudobných, sú zatiaľ menej nákladné, než sa čakalo. Zároveň by nové opatrenia boja proti daňovým únikom mali do rozpočtu priniesť viac peňazí, než sa pôvodne očakávalo.

Skôr než nové záväzky teda ide zo strany Talianska skôr o hru na to, že deficit sa je podarí udržať pod tolerovaným 2,04 percentom aj pri dotereajšom nastavení. A rovnako tak, že to bude stačiť na dodržanie pravidiel EÚ i pri budúcoročnom rozpočte.

EK disciplinárne konanie zastavila. Zostala len pri upozornení, že sľúbené opatrenia bude v druhej polovici roka pozorne sledovať a zároveň oznámila, že chce od talianskej vlády do 15. októbra vidieť návrh rozpočtu na budúci rok v súlade s pravidlami EÚ.

Na nové „záväzky“ Talianska reagovali veľmi optimisticky aj finančné trhy. Výnosy desaťročných vládnych dlhopisov spadli hlboko pod dve percentá a akcie talianskych bánk zaznamenali okamžitý rast. Je to skoro až komické s ohľadom na skutočnosť, že novými správami sa nestal verejný dlh Taliansko viac udržateľným, než bol pred mesiacom.

Výnosy talianskych dlhopisov spadli pod 2 %

O nové nápady nie je núdza …

Otázkou totiž i naďalej je, ako veľmi sú súčasné informácie z Talianska dôveryhodné a či nejde len o ďalšiu z hier s cieľom kúpiť si viac času v zúfalej situácii. Pozornosť si zaslúži i veľmi originálne „riešenie“, ktoré niektorí predstavitelia krajiny prezentovali.

Objavili sa totiž úvahy o zavedení paralelnej meny, ktorá by mohla mať podobu dlhopisov s nízkou nominálnou hodnotou a vláda by nimi splácala dlh firmám aj domácnostiam. Otázkou je, či ide skutočne o „menu“, alebo len o ďalší dlh. Prvá alternatíva, by hrubo porušila pravidlá eurozóny a druhá by v skutočnosti makroekonomickým číslam nijako nepomohla. To už vláda môže rovno využiť staré líry a ísť v stopách sicílskej mafie, ktorá ich údajne ešte stále využíva pri nezákonných transakciách.

Trhy aj Európska komisia sa tak nateraz nechali uchlácholiť talianskym oznámením, že deficit rozpočtu bude v tolerovaných medziach a nie je teda potrebné začínať disciplinárne konanie. Na druhej strane je potrebné si uvedomiť, že vláda nijako neustúpila od svojich rozpočtových plánov. Len zmenila očakávania ich dopadov na štátny rozpočet. Tento samotný fakt by mal viesť viac k ostražitosti než k optimizmu, ktorý sa už prejavil na výnosoch talianskych štátnych dlhopisov.

Ak sa pozrieme na nápady, s ktorými talianska vláda v priebehu posledných mesiacov prichádzala, z ktorých jeden by mohol viesť aj k nútenému odchodu z eurozóny, vyzerá to tak, že o talianskych problémoch nepočujeme tento rok posledný krát. Bohužiaľ vo verejných financiách väčšinou platí, že rozpočtovo zodpovedné krajiny šetria v čase krízy a tie nezodpovedné nikdy.

Analytický tím spoločnosti Fincentrum.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial