Sobota 30. mája. Meniny má Ferdinand

Taliansky rozpočet je najbližší problém, ktorým sa musia trhy prehrýzť

Taliansko

Hoci sa trhy sústreďujú na riziko talianskeho štátneho rozpočtu, vyzerá to tak, že tamojšia vláda nakoniec predloží rozpočet podľa pravidiel EÚ. Znamená to, že súčasné aktíva sú ohodnotené až príliš rizikovo, pretože túto hrozbu už trhy premietli do cien.

Vládne dlhopisy sa v auguste obchodovali v rámci doterajších cenových pásiem. Napríklad desaťročné americké pokladničné poukážky sa celý tretí štvrťrok obchodujú len v rámci odchýlky 21 bázických bodov. Tlmia tak dobré správy prichádzajúce z akciových trhov, ako aj negatívne správy ako nárast volatility, či neistotu plynúcu z obchodnej vojny a oslabenia rozvíjajúcich sa trhov.

Európa: všetky oči na taliansku politiku

Európska centrálna banka sa stratila zo zreteľa trhových účastníkov. Zaviazala sa totiž nemeniť sadzby skôr ako v druhej polovici budúceho roka. Trhy i tak majú od zvyšovania len malé očakávanie. V súčasnosti sa na september budúceho roku počíta len so siedmimi bázickými bodmi. Tým, ako sa monetárna politika ECB odstrihla na rok od hodnotenia vonkajších udalostí, do centra európskych investorov sa dostali hrozby plynúce z domácej politiky.

Čaká sa na predloženie talianskeho štátneho rozpočtu plánovaného na september. Doterajšie správy vyhnali prirážky na talianskych vládnych dlhopisoch vyššie. Zvýšili zároveň aj volatilitu pri ostatných talianskych finančných aktívach. Po nedávnych udalostiach sa však zdá, že dlhopisy sú v porovnaní s inými alternatívami z periférie hodnotené príliš lacno. Dôvodov je niekoľko:

Trhy napríklad vyvinuli na taliansku vládu zloženú z dvoch strán – Liga severu a Hnutie piatich hviezd – relatívne silný tlak s cieľom predložiť rozpočet v súlade s európskymi pravidlami. Nezanedbateľné riziko toho, že Taliansko opustí Európsku úniu alebo reštrukturalizácia talianskeho vládneho dlhu sú už zahrnuté v súčasných cenách. Výnosy trojročných vládnych dlhopisov Talianska už dnes počítajú so zhruba 20-percentnou pravdepodobnosťou reštrukturalizácie dlhu a 30-percentným odpustením dlhov. To je príliš veľa.

Najnovšie udalosti naznačujú, že vláda bude schopná predložiť rozpočet s menej ako trojpercentným deficitom, čo je v súlade s pravidlami EÚ. Trh však ešte môže na ceny talianskych aktív vyvinúť do konca septembra značný tlak. Týmto vývojom navyše môžu byť ovplyvnené aj ceny nemeckých vládnych dlhopisov.

Veľkej Británii sa blíži termín brexitu

Kľúčovým faktorom pre britské vládne dlhopisy, ako aj ostatné britské aktíva, zostáva brexit. Najnovšie udalosti vedú trhy k započítaniu pravdepodobnosti toho, že Británia odíde z únie bez dohody. Po nedávnom zvýšení sadzieb britskej centrálnej banky Bank of England očakávame, že v priebehu 12 mesiacov môžeme vidieť ešte jedno zvýšenie, no pravdepodobne nie viac.

Na základe politickej neistoty bude musieť byť centrálna banka v nadchádzajúcich mesiacoch opatrná. Súčasné ocenenie trhových aktív sa zdá byť oprávnené. Nevidíme preto s blížiacim sa marcom, čo je termín odchodu Británie z EÚ, dostatočnú protihodnotu za podstupované riziko. Primeraný je preto podľa nás neutrálny postoj k britským aktívam.

Za guvernéra Bank of England bol 11. septembra opäť vymenovaný Mark Carney. Potvrdzuje to kontinuitu doterajšej politiky britskej centrálnej banky. V porovnaní s ostatnými kandidátmi M. Carney prejavuje postoj orientovaný v prospech nižších sadzieb. Tento prístup uplatňoval už od svojho prvého zvolenia v roku 2013. No napriek tomu, že staronový guvernér očakáva len postupné zvyšovanie sadzieb, skutočnosť bude ovplyvnená tým, ako priaznivý alebo negatívny bude výsledok brexitových rokovaní.

Z tohto pohľadu je kontinuita vo vedení centrálnej banky veľmi dôležitá. Theresa Mayová sa tomu pravdepodobne teší. Okrem úrokových sadzieb je v kompetencii centrálnej banky aj regulácia bánk prostredníctvom makroprudenciálnej politiky. „Investori tak môžu vidieť v osobe M. Carneyho nádej, ktorá im pomôže prekonať búrlivé vody brexitu ohrozujúce celý britský finančný systém,“ hovorí hlavná ekonómka Fidelity International, Anna Stupnytska.

Americký Fed bude asi musieť spomaliť tempo

Hoci nedávno zverejnené dáta z americkej ekonomiky boli horšie ako sa očakávalo, celkové očakávania rastu ekonomiky po zvyšok tohto roka hovoria stále o 3- až 3,5-percentnom náraste. Fed má teda dostatok priestoru pre ešte dve zvýšenia v tomto roku. Raz pravdepodobne v septembri a druhýkrát v decembri. Obe zvýšenia sú už zahrnuté v súčasných cenách na trhu.

Pri výhľade na budúci rok sa zdá, že americký ekonomický rast sa spomalí, no i tak bude naďalej prekonávať zvyšok sveta. Je tomu tak vďaka stále expanzívnej monetárnej politike a zrejmej podpore ekonomiky fiškálnymi stimulmi od začiatku tohto roka.

Fed však bude musieť vyvažovať budúce zvýšenie sadzieb a obmedzovanie likvidity na trhu. Nebude tak musieť byť schopný zvýšiť sadzby na budúci rok trikrát ako plánuje. Tieto riziká, ako aj možné spomalenie americkej ekonomiky, však už sú zahrnuté v súčasných cenách. Výnos na amerických pokladničných poukážkach je tak dnes najviac plochý od roku 2007. Očakávame, že krivka sa bude ešte viac splošťovať. No nemyslíme si, že to musí nevyhnutne znamenať signál blížiacej sa recesie. Dlhší koniec krivky je totiž ovplyvnený aj inými, viac technickými faktormi, napríklad dopytom zo strany penzijných fondov.

Problémy súvisiace s obchodnou vojnou, ako aj volatilita aktív, môžu spôsobiť útek investorov do bezpečných prístavov. Jedným sú i americké vládne poukážky. Hoci riziko náhodných šokov je v krátkodobom hľadisku nízke, zo strednodobého hľadiska to môže zvýšiť výnosy. Očakávame, že desaťročné výnosy prelomia z dôvodu sprísňovania monetárnej politiky v stále dobrom makroekonomickom prostredí súčasné úzke pásmo smerom nahor.

Andrea Iannelli, investičný riaditeľ Fidelity International

Jedna odpoveď na “Taliansky rozpočet je najbližší problém, ktorým sa musia trhy prehrýzť”

  1. Martin Rubáš píše:

    Taky USA se brzy dostanou do recese. Připravme se na další krizi. Ekonomický cyklus je u konce a čeká nás horší krize, než po pádu Lehman brothers.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *